Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Rostliny pomáhající vychladit interiér

Srp 1306 Autor: Renata Petříčková

kytky do interieruPřehřátý dusný vzduch je v létě velkým problémem zejména v podkrovních bytech. Říká se, že přítomnost pokojových rostlin může zajistit o nějaký ten stupínek svěžejší a chladnější vzduch.  Pokud se o ně dobře postaráme, je to mocný pomocník v boji s horkým vzduchem v interiéru. Máme-li v bytě tropických třicetpět stupňů, už asi rostliny mnoho nezmohou, ale boj s teplotami před třicítkou rozhodně můžete zkusit.

Rostliny v bytech obecně zlepšují mikroklima

V místnosti je díky nim vyšší obsah kyslíku a to je v horkém počasí více než žádoucí. Zároveň rostliny odebírají kysličník uhličitý. V místnosti s rostlinami se vzduch vydýchá o něco později než v místnosti kytiček prosté. Vždyť v listech rostlin je 85 – 90% vody a odpar vody přes průduchy listů může být někdy obdivuhodný. Některé rostliny umí za 20 – 60 minut odpařit právě tolik vody, kolik samy váží.

Teoreticky je odpar vody z listů velmi efektivní – zhruba stejný jako je odpar z volné vodní hladiny a bez zajímavosti není ani to, že rostliny vůbec nejsou sobecké. Téměř vše, co nasají kořeny, vydají do volného prostoru prostřednictvím páry. Pro svůj vlastní metabolismus spotřebují zhruba 1- 5 % spotřebovaných tekutin.

Tajemství je velký odpar z listů

fikus vyparPro účely ochlazování místnosti se můžeme řídit jednoduchou radou – rostlina by měla mít co největší plochu listů, tedy co nejvíce prostoru pro odpar vody. Anebo velký počet malých listů. Víte, že průduchy, kterými listy vypařují, jsou na spodní straně listů?

Pro tyto účely jsou ideální například: fíkus šplhavý, dračinec vonný, diefenbachie, fíkus kaučukodárný, schefflery, břečťan, spatifylum, monstera, kroton, filodendron, arálie, kalathea, syngonium, voděnka a další…

Rostliny musí být samozřejmě dobře zalité, aby vlínání vlhkosti z kořenového balu zajistilo výpar z listů. Pokud to rostliny snesou, je dobré je v extrémně horkých dnech zalévat spíše do misky pod květináč než přímo do kořenového balu. Je-li rostlina vyschlá, reaguje na to i na listech, průduchy pro odpařování se uzavírají.

Rostliny mohou v bytě fungovat jako zelená klimatizace. Její funkčnost je ale omezena denní dobou, průduchy se otevírají při rozednění a po západu slunce se zase zavírají. Rostlina tedy „klimatizuje“ pouze během dne.

Poroste i rostliny

roseni rostlinKromě přirozeného odpařování z rostlin můžete vzdušnou vlhkostí ochladit byt i rozprašováním vody klasickým rozprašovačem. Porosené listy budou odpařovat vlhkost i z kapiček, které na nich ulpí. Navíc jim takové osvěžení určitě přijde vhod. I ony teplem trpí, ač povrchová teplota listů bývá obyčejně zhruba o tři stupně nižší, než je teplota okolního vzduchu. Navíc, je-li v horku nízká vzdušná vlhkost, rostlinám se příliš odpařovat nechce. Odpar podporuje i okolní vlhkost, takže porosení je paradoxně podporuje k většímu přirozenému výdeji vlhkosti průduchy.

Na tom stojí i fakt, že ve vlhkém prostředí mívají rostliny obyčejně větší listy než ty, které jsou nuceny růst v suchém vzduchu.

Vypněte světla

Pokud máte rostliny uměle osvětleny, kaktusy, sukulenty, tropické skleníčky, ve dnech největšího horka – pokud to rostliny nějak závažně neohrozí – vypněte světla. I to jsou zdroje tepla a to se v extrémních teplotních podmínkách načítá.

A hlavně, je-li to jen trochu možné, podpořte cirkulaci zvlhlého vzduchu v místnosti, buď mírným průvanem z oken či dveří nebo větrákem. Efekt se nasčítá a vy se jistojistě dočkáte alespoň přijatelného prostředí.

Zdroj info o odparech: fle.czu.cz

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Pro 2020>>
PÚSČPSN
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist