Rak mramorový
V akvaristických prodejnách, či zverimexech vídáme často v nabídce raka mramorového. Jeho barevná škála je od šedé až do modra s výrazným mramorováním. Je velmi pěkný a vhodný i pro začínající chovatele. Pro raka zařídíme akvárium prostorné s úkryty a kořeny. Nedoporučuji osázení živými rostlinami, jelikož rak je urputný ničitel a většinu rostlin rozstříhá nebo vytrhne i s kořeny. Moji raci poničili i umělé rostliny. Také soužití s rybami nebývá dobré. Pomalejší rybky se brzy stanou obětí a chutnou svačinkou, větší rybky zase alespoň chytá za ploutve a, i když se rybka dokáže osvobodit, stejně má poškozené ploutve a trpí stresem. Přesto lze vybrat nějaké tetrovité rybky, či parmičky, které jsou dost rychlé a bystré, aby mohli rakovi uniknout a soužít bezproblémově.
Rak pro začátečníky
Tento druh raka je velice odolný. Dokáže spokojeně žít při různých teplotách a na kvalitu vody též nemá žádné zvláštní nároky. Na co si ovšem musíme dát pozor je v prvé řadě chlór a ostatní chemikálie, ty jsou pro raka fatální. Mám špatnou zkušenost i s plastovou dekorací, kterou jsem před umístěním do akvária řádně opláchla ve vodě, a přesto po pár hodinách v akváriu všichni raci najednou leželi bez známek života. Ihned jsem je vylovila a přenesla do nové akvarijní vody z jiného akva a většina ráčků se zmátořila, ne však všichni. Dekorace zřejmě byla ošetřena nějakou látkou, která odolala proudící vodě a akvarijním rybkám nevadila, pro raky byla silně toxická.
Několik raků jsem dala přes léto do venkovního rybníčku, dařilo se jim tam natolik, že při podzimním výlovu jsme se nestačili divit, jak moc vyrostli a kolik se jich namnožilo. Tito raci jsou totiž ve skutečnosti všechno samice, které k rozmnožování nepotřebují samce. Množí se tak velice často a ve velkém množství. Rak má pod ocasem vějířky, na kterých pak nosí množství černých jiker. Z těch se vyvinou malí ráčci, kteří se ještě po nějakou dobu drží přichyceni a pozvolna odpadávají a starají se sami o sebe. Ráčci jsou kanibalové a zejména ve stísněném prostoru akvária se jejich počet rychle sníží.
Svlékání a další zajímavosti
Raci svlékají svůj krunýř jako krabi a než jim ztuhne krunýř nový, jsou velice zranitelní. V přírodě existuje žába, která se jimi živí. Nemůže je však pozřít dokud mají tvrdý krunýř. Ale rak při svlékání vylučuje látku, podle které žába spolehlivě pozná, že přišla její chvíle. Raci se živí skoro vším, nejsou vybíraví. Jako potravu podáváme mražené krmivo (patentky, nítěnky) nebo granule pro kraby a raky, ale také tabletové krmivo pro ryby žijící u dna. Pokud se vám raci v akváriu přemnoží, v žádném případě je nevypouštějte do našich vod.
Tento rak je nositelem račího moru a v přírodě by mohl napáchat velké škody na populaci našich chráněných raků. Nabídněte je nějaké akvaristické prodejně, jistě si je rádi vezmou. Já populaci omezuji tak, že vezmu račici a opatrně prsty odrolím jikry z vějířků (ne všechny), spadané jikry pak použiji jako krmivo pro ryby.
Pozn. redakce:
Od 3.8.2016 je jeho chov, prodej, množení na území EU zakázaný Nařízením EU č. 1143/2014, protože jde invazní druh. Tento původem severoamerický druh může českou přírodu ohrozit rychlým rozmnožováním i přenášením račího moru na domácí druhy.
Komentáře k článku
Barča 12.2.2015 (19:01)
Ahoj, promiň ale u té plastové ozdoby se ti nedivím, jak tě to mohlo napadnout? Vše, co chceš dát do akvária, musí projít varem v osolené vodě, což plasty asi být nemůžou, když vylučujou škodlivé látky, na které jsou všichni raci velmi citliví!
Kamil 25.12.2013 (11:11)
ako sa da u tohoto racika pramoroveho zistit pohlavie? je to take iste ako u normalnych rakov?
Soňa Sáblíková 25.12.2013 (16:04)
Všechno jsou pouze samice, které nepotřebují samce. Vajíčka si oplozují samy a z vajíček se opět rodí samice.