Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

První pomoc ve formě bylinek

Čvn 1210 Autor: Redakce

domaci bylinkarDostala se nám do ruky úžasná publikace. Jde o knihu DOMÁCÍ BYLINÁŘ. V každé domácnosti by totiž měly být v lékárničce první pomoci po ruce jednoduché bylinné léky. Mnoho situací, které vyžadují rychlé ošetření – například drobná poranění a nehody, kousnutí a bodnutí hmyzu, odřeniny, spáleniny a opařeniny – lze účinně vyřešit bylinnými léčivy. Pokud jste na pochybách, vyhledejte nejprve pohotovostní lékařskou pomoc. Následující tabulka není vyčerpávající, ale obsahuje klíčové rostliny používané při první pomoci.

V knize najdete ke každé bylince spoustu užitečných informací. Pro příklad uvádíme některé příklady, jako je rod Aloe, jehož zástupce lze bez problémů pěstovat třeba jako pokojové rostliny.

Aloe vera je rostlina s velmi účinnými zklidňujícími a chladivými účinky. Z živé rostliny odlomte list, rozřízněte a čerstvou šťávou ošetřujte vyrážky, drobné spáleniny, opařeniny nebo kůži spálenou sluncem. Můžete také koupit šťávu z aloe.

Také Kostival (Symphytum officinale), jehož název je odvozen od hojivých vlastností, se přikládá na výrony, modřiny a boláky (čerstvé listy rozmělněte a pastu přikládejte na postižená místa.) Užívá se také ve formě krému nebo olejového výluhu.

Třapatku (Echinacea purpurea), přírodní antibiotikum, můžete použít vždy, když je potřeba zabránit vzniku infekce. Tinkturu zřeďte a potírejte jí poraněná místa, hmyzí či zvířecí kousnutí a bodnutí. Při vnitřním užívání posiluje imunitu těla.

Česnek (Allium sativum) zdaleka nevyužijeme jen v kuchyni. Je to silně aromatická, ale velmi účinná kuchyňská bylina s antiseptickými vlastnostmi. Snižuje tvorbu hlenu. Pro odstranění hlenu z dýchacích cest a jako prevenci nachlazení snězte dvakrát denně stroužek čerstvého česneku. Čerstvým česnekem potírejte zanícené pupínky a vředy.

Levandule (Lavandula angustifolia) má hojivé, zklidňující a protizánětlivé účinky. Esenciální olej má mnoho použití –potírejte jím bodnutí hmyzem a spálenou nebo opařenou pokožku. Vdechování levandulové esence pomáhá při šoku, kapička oleje na spáncích pomáhá při bolestech hlavy a nespavosti.

Měsíček (Calendula officinalis) je bylina s hojivými a antiseptickými účinky. Neředěnou tinkturu (v kombinaci s třezalkou) nanášejte na pupínky, nebo 1 lžičku tinktury rozmíchejte v ½ šálku převařené vody a používejte jako antiseptikum při čištění odřenin. Používejte jako hojivou vodičku.

Heřmánek (Matricaria recutita) je uklidňující a hojivá bylina. Čaj snižuje horečky, pomáhá proti nespavosti, nevolnosti; oslazený medem pomáhá při šoku. Studený čaj se používá pro ochlazení a zklidnění zánětlivé pokožky a vyrážek.

Jitrocel (Plantago lanceolata) je přirozeně zklidňující bylina, účinkuje jako antihistaminikum. Rozlámané čerstvé listy přikládejte na vyrážky, hmyzí kousnutí a bodnutí. Tinkturu kombinujte s měsíčkem a používejte jako hojivou ústní vodu nebo na drobné rány a oděrky.

Jilm (Ulmus rubra) zklidňuje žaludek a zmírňuje záněty. Smíchejte s vodou a pijte při špatném trávení, žaludeční nevolnosti a gastritidě. Smíchejte s malým množstvím vody a vzniklou pastou „vytahujte“ třísky a hnis z boláků.

Vilín (Hamamelis virginiana) je rostlina s okamžitými chladivými a zklidňujícími účinky. Vatové tampony namočte v destilovaném vilínu a přikládejte na bodnutí hmyzem, na modřiny, drobné spáleniny, pokožku spálenou sluncem a na hemoroidy.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist