Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Prunus mahaleb neboli mahalebka obecná

Říj 1823 Autor: Redakce

Višeň mahalebka, znát jí také můžete pod názvem turecká višeň, je opadavý strom, nebo také i keř. Dorůstá do výšky 2 – 10 metrů ale občas může dosáhnout až do výšky 12 metrů. Dříve byla rozšířena hlavně v jižní Evropě, jihozápadní Ukrajině, ale i ve střední Asii. Vyskytuje se ale i ve střední Evropě, kde si pro svůj růst vybírá teplejší místa. V České republice bychom jí tak našly například v okolí Prahy, na jižní a střední Moravě a poté i v teplých oblastech na Slovensku.

Prunus mahaleb

Jak mahalebku zaručeně poznat?

Protože se s tímto stromem či keřem často nesetkáváme, můžete jí klidně i přehlédnout, aby se tak nestalo, trochu blíže si jí představíme. Koruna stromu většinou nemá žádný pravidelný tvar. Listy má lesklé a vejčité. Korunu v období jara, tudíž v dubnu až v květu začíná vykvétat. Její květy jsou bílé, oboupohlavní, uspořádané v širokých hroznech. Pokud si ke květům přičichnete, nejspíše ucítíte hořkou, mandlovou vůni. Plodem jsou malé višně, zřídka bývají větší než jeden centimetr, velmi jednoduše je poznáte podle jejich černého zbarvení.

Kde se jí daří?

Jde o rostlinu, která si doslova libuje na světlém místě. Velmi dobře také snáší sucho. Nejčastěji jí najdete v suchých a teplých místech. Nemá žádné velké nároky ani na půdu, ve které roste. Proto se jí dobře daří v lesostepních společenstvech hlavně na vápencové půdě.

Opravdu najdeme tureckou višeň i v Čechách?

Uznáváme, že název je velmi exotický a asi byste takovou rostlinu v naší zemi nehledali, ale nenechte se zmýlit. Opravdu i takový strom, se u nás dá potkat. Existují dva různé poddruhy, které se ve střední Evropě vyskytují. Prunus mahaleb subsp mahaleb se vyskytuje především ve středních Čechách a zde se nejspíše i objevil poprvé. Jeho letorosty jsou chlupaté. Prunus mahaleb subsp. simonkaii je má na rozdíl od prvního poddruhu letorosty hladké a vyskytuje se hlavně směrem od západní Moravy dál na východ.

Má i nějaké využití?

Rozhodně se nepěstuje, jen pro svou krásu, i když bychom se tomu ani nedivili, protože jde o opravdovou krásku. Důvod, kvůli kterému se převážně pěstuje, je koření. Tento zázrak se získává ze semen, které se nachází uvnitř pecky. Tyto semena mají opravdu velmi výraznou vůni a i stejně výraznou chuť. Ta je totiž stejná, jako kdybyste ochutnali velmi hořké mandle. Mahalebka se také může pyšnit velmi tvrdým a těžkým dřevem a proto se také velmi často používá v řezbářství. Dříve se z tohoto dřeva tak velmi často dělaly dýmky, hole nebo troubele. Vzhledem k tomu, že jde o velmi nenáročný strom, velmi často je vysazován ve městech, jako součást městské zeleně. Plody mají poměrně kyselou chuť a tak se z nich může dělat likér, který je doslova výtečný. Mimo to, se také může pěstovat jako podnož pod višně a třešně.

Ohrožení a ochrana

Bohužel ne jen zvířata jsou ohrožena a chráněna, toto se týká také rostlin. I v tomto případě, musíme rostlinu správně rozdělit na její poddruhy. Mahaleb subsp. simonkaii se v naší zemi řadí na seznam ohrožených rostlin.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

2 reakce na Prunus mahaleb neboli mahalebka obecná
  • Helena 11.5.2023 (11:03)

    Velký krásný starý strom byl donedávna k vidění na Vysehrade, loni byl bohužel porazen, zaznamenala jsem tam ještě dva menší, možná jich je tam i více;-)

  • J . Pertlík 23.2.2022 (17:06)

    Mahalebka roste v Benátkách nad Jizerou pod zámkem u vinice

Kategorie
<<Pro 2019>>
PÚSČPSN
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist