Internetový hobby magazín

Menu

Vaření

Nejnovější články

Proč ho koupit a jak ho vybrat? Konvektomat od A po Z

Čvn 2328 Autor: Komerční sdělení

Produkuje suché i vlhké teplo, případně jejich kombinaci. Díky tomu se hodí pro nespočet různých způsobů tepelné úpravy pokrmů. Řeč je o konvektomatu, který se v průběhu let stal jedním z nejdůležitějších zařízení v gastro oblasti, a už dávno nemůže chybět v žádné profi kuchyni.

Foto: masoprofit.cz

Konvektomat je spotřebič, který umožňuje tepelnou úpravu pokrmu pomocí horkého vzduchu, páry nebo obojího zároveň. Dokáže se přitom pohybovat v teplotách 30-300 °C. Konvektomaty bývají ceněné pro úsporu prostoru, času i nákladů. Díky možnostem šetrnější úpravy jsou pokrmy z „konvekťáků“ často chuťově lepší.

V minulosti byly konvektomaty k vidění spíše ve velkých profi kuchyních v hotelích nebo restauracích. To se ale mění. Na trh pronikly i menší varianty spotřebičů, které jsou určené pro malé provozy nebo i do domácností. K mání je díky tomu široká škála různě velkých zařízení pro různá použití.

Dopředu pokročila i samotná technologie. Značný počet operací je u moderních konvektomatů automatizovaný. „Chytré“ spotřebiče navíc dokáží kuchaře sami informovat o různých stavech a chybách. V tom vyniká nový model iCombi Pro značky Rational s certifikátem Kiwa, který sám zahlásí například to, že do něj neteče voda nebo že neběží spirála. Díky automatizaci může konvektomat pracovat i bez obsluhy, například přes noc. Navíc ho lze instalovat bez změkčovače vody.

I přes všechny pokročilé funkce je ale stále nutné zvládat základní údržbu přístroje. „Důležité je se o konvektomat starat, což znamená pravidelné mytí, důkladná péče o gumová těsnění a čištění filtrů, trubek a žlábků,“ říká kuchař MASO-PROFITu Karel Heverle. Dobré je nezanedbávat pravidelný servis. K dlouhé životnosti a skvělému výkonu stroje přispějí pravidelné prevenční kontroly a správné používání.

Foto: masoprofit.cz

Patero výhod

  1. Zastupitelnost

Konvektomat dokáže zastat práci, na kterou bylo dříve potřeba hned několik různých spotřebičů. Díky své univerzálnosti plně nahradí například troubu, gril, fritézu, ale i mikrovlnnou troubu nebo holdomat. To kromě jiného šetří prostor.

  1. Nižší náklady

S předchozím bodem souvisí fakt, že konvektomaty dokáží kuchyním ušetřit podstatnou část nákladů. Provozovatel ušetří za koupi dalších spotřebičů a zároveň za vodu a elektřinu, kterou by tato zařízení spotřebovala. Samotná úprava rovněž vychází levněji a díky automatizaci mohou klesnout i výdaje za personál.

  1. Kapacita

Pokud hledáte způsob, jak navýšit počty pokrmů, které je vaše kuchyně schopna vyprodukovat, je konvektomat řešení přesně pro vás. Velká zařízení dokáží na minimální ploše zpracovat třeba až 120 kilogramů suroviny. Vyšší produkce přitom není na úkor kvality pokrmů.

  1. Regulace a automatizace

Doba jde dopředu a každý nový model konvektomatu je o něco „chytřejší“. Moderní spotřebiče vynikají tím, že je velká část jejich procesů automatizovaná, a nevyžaduje proto tak velkou pozornost obsluhy. Díky moderním řešením se také dá úprava pokrmů nastavovat a kontrolovat do nejmenšího detailu.

Foto: masoprofit.cz

  1. Kvalita pokrmů

Díky výše zmíněné nastavitelnosti konvektomaty vynikají šetrností úpravy pokrmů. Při dobrém nastavení je vaření, pečení a smažení za pomoci kombinace horkého vzduchu a páry k pokrmům mnohem přívětivější než dříve. Ty potom neztrácejí tolik vody a živiny v nich se tolik neznehodnocují.

Jak vybrat konvektomat?

Stejně jako u dalších spotřebičů, je i u konvektomatu dobré dbát na výběr optimálního modelu pro vaše potřeby. Základní kritérium je množství pokrmů, které budete zpracovávat a velikost prostoru, který v kuchyni máte, přičemž platí, že snaha ušetřit se paradoxně ne vždy vyplácí. Novější a dražší typy přístrojů si na sebe díky úspoře nákladů dosažené automatizací brzy vydělají. Kuchař s novějším konvektomatem získá volné ruce, a může se v mezičase věnovat jiným činnostem.

Stejně jako u dalších spotřebičů, je i u konvektomatu dobré dbát na výběr optimálního modelu pro vaše potřeby. Základní kritérium je množství pokrmů, které budete zpracovávat a velikost prostoru, který v kuchyni máte, přičemž platí, že snaha ušetřit se paradoxně ne vždy vyplácí. Novější a dražší typy přístrojů si na sebe díky úspoře nákladů dosažené automatizací brzy vydělají. Kuchař s novějším konvektomatem.

Foto: masoprofit.cz

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvn 2024>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist