Internetový hobby magazín

Menu

PR

Nejnovější články

Příběhy vzácných mincí

Led 1530 Autor: Redakce

Kromě toho, že jsou staré a krásné, je jejich hodnota vyčíslena v řádech milionů dolarů. Některé vznikly náhodou, některé jsou opředeny tajemstvími, která nejspíš nikdy nebudou zcela odkryta. Přínášíme vám tajemné příběhy vzácných mincí.

Legenda Double Eagle 1933

Double Eagle 1933

Double Eagle 1933

Příběh mince Double Eagle je v kruzích sběratelů mincí dobře znám. Psal se rok 1933 a ve Spojených státech byla na spadnutí hospodářská krize. Tehdejší prezident Franklin Delano Roosevelt proti recesi bojoval všemi možnými způsoby a jako jedno z preventivních opatření chtěl nechat stáhnout veškeré zlaté mince z oběhu, roztavit je a uložit v pevnosti Fort Knox. Utéct tomuto osudu se podařilo jen 13 zlatým mincím. Tím se z nich, podle některých numismatiků, staly nejvzácnější mince světa. Zároveň to z těchto mincí udělalo potenciální kořist posedlých sběratelů. Jedna z mincí byla dokonce v roce 1944 ukredena egyptským králem Faroukem.

Double Eagle 1933 - Revers

Double Eagle 1933 – Revers

Na dlouho se zdálo, že se mince do Ameriky už nepodívá. Ale v roce 1996 se jí pokusil prodat britský obchodník se zlatem, na kterého měla spadeno americká tajná služba. Tak se mince Double Eagle vrátila zpátky do Spojených států. Další z třinácti Double Eagle byla v roce 2002 prodána v aukční síni Sotheby’s  ve Velké Británii za 7,6 milionů dolarů.

„O repliky mince Double Eagle z roku 1933 je mezi sběrateli stále velký zájem. Každý by rád vlastnil vzácnou minci s takovou hodnotou, i když není pravá. Sběratelé milují vyprávění záhadných příběhů které  leckteré vzácné mince provází,“ říká Luboš Krčil, ředitel Národní Pokladnice, distributora pamětních mincí a medailí.

Nejvzácnější dolar  – Flowing Hair Dollar 1794

Nejvzácnější mincí, která byla použivaná jako platidlo ve Spojených státech amerických, je Flowing Hair Dollar z roku 1794. Jednalo se o vůbec první stříbrný dolar v Americe. Protože na konci 18. století byla ražba stříbrných mincí velmi pomalá, komplikovaná a vznikalo spoustu zmetků, bylo vyraženo pouhých 2000 exemplářů. Z nich 242 bylo nekvalitních. Během staletí se navíc tyto vzácné mince poztrácely a do současné doby bylo nalezeno jen 10 kusů. Design dolaru byl inspirovaný populárním dolarem španělským, který byl v té době používaný jako běžné platidlo napříč celou Amerikou.

Jeden z exemplářů Flowing Hair Dollar byl v roce 2013 prodaný v americké aukci Stack’s Bowers Galleries vydražen za 10 milionů dolarů. Tato částka znamená, že se jedná o nejdražší prodanou minci v historii. Novým majitelem se stala firma Legend Numismaties, jejíž specializací jsou právě vzácné mince. Legend Numismaties  očekávala, že tato mince prolomí hranici 10 milionů. Navíc byli připraveni za minci zaplatit mnohem víc.

Nadčasový Brasherův Dublon 1787

Mince, která vstoupila do dějin jako první zlatá mince vyražená na území Spojených států je Brasherův Doublon z roku 1787. Ephraim Brasher byl neworský zlatník, který v roce 1787 nechává vyrazit několik zlatých mincí. Jeho motivy nejsou známé, ale říká se, že je vytvořil pro svého přítele George Washingtona jako předlohu pro ražbu oběžných mincí. Tato mince jako první používá americké symboly, které se na mincích objevují dodnes. Jedná se o třináct hvězd, olivovou ratolest a samozřejmě typického orla. Dnes existuje už jen sedm originálních kusů tohoto pokladu americké historie. Loni byla jedna z nich prodána za působivých 4,6 milionů dolarů.

 „Tento prodej byl pro numismatickou společnost spíše zklamáním, jelikož se tržní cena odhadovala mezi 8 a 10 miliony dolarů,“ dodává Martina Pačaiová, odbornice na staré mince z Národní Pokladnice.

Záhadný niklák Liberty Head 1913

Své místo v numismatických dějinách má i niklák Liberty Head z roku 1913. Ta při svém prodeji prolomila jako první mince hranici jednoho miliou dolarů. Kuriózní je, že mince by neměla existovat. Proč? Neexistuje žádný historický dokument, který by potvrzoval, že taková mince byla vyražena. Jaktože existuje? Verze příběhu jsou dvě. Necháme na vás, které dáte přednost.

První verze tvrdí, že v roce 1919 podal Samuel Brown inzerát s textem: „Koupím pětiniklák Liberty Head r zoku 1913.“ Údajně tak dopředu vyvolal poptávku po mincích, které sám nechal vyrazit až o pět let později a jejich hodnota už byla 2000 dolarů.

Podle druhé verze byly mince vyraženy v roce 1912 jako oběžné mince pro rok 1913. K americkým mincovnám se včas nedostalo nařízení o změně raznice. Mince měly být raženy raznicí typu buffalo. Místo toho bylo vyraženo pět nikláků se symbolem svobody, které se dostaly do oběhu náhodou. S tímto vysvětlením přišel kongres v roce 1920.

Zapomenutý stříbrný dolar 1804

Americký stříbrný dolar z roku 1804 je mezi sběrateli známý jako král amerických mincí. Údajně mělo být podle historických záznamů v roce 1804 vyraženo 19 570 stříbrných dolarů. Jenomže podle numismatických badatelů bylo těchto téměř dvacet tisíc mincí vyraženo starými raznicemi. Dále zjistili, že státní mincovna v období od roku 1804 do 1836 žádné stříbrné mince nerazila. Záhada? Bohužel.

Píše se rok 1934 a vedení státní mincovny má v plánu darovat svým obchodním partnerům dárky v podobě stříbrných dolarů z roku 1804. V tu chvíli zasáhli badatelé a bylo zjištěno, že žádné takové mince neexistují. Nechali je proto vyrazit. Že se nejedná o mince  z počátku 19. století však jejich hodnotu nijak nesnižuje.

Vzácné české mince

Česká republika sice není na numizmatické poklady tak bohatá jako Spojené státy, pár vzácností se tu však najde. Mezi perly českých vzácných mincí patří čtyřicetidukát Ferdinanda III. z roku 1629. Ten byl v roce 2012 vydražen za úctihdných 10 milionů korun. A jaký je jeho příběh? Zajímavé je, že mince nebyla vůbec určena do oběhu, ale vznikla jako pamětní mince k oslavě uzdravení Ferdinanda III. z černých neštovic. V té době se jednalo o opravdu zázračné uzdravení.

Ferdinand III. nechal vyrazit ještě jednu vzácnou minci. Stodukát Ferdinanda III., který v současné době patří Národnímu muzeu. Jeho hodnota je nevyčíslitelná a odborníky je označován za jednu z nejvzácnějších mincí světa. Výjimečný je hlavně svou velikostí (76 milimetrů) a vysokým obsahem zlata.

„České mince jsou pro sběratele z České republiky stále srdeční záležitostí. Podle výsledků ankety, která proběhla letos mezi našimi zákazníky, je nejoblíbenější mincí 1 Kčs z let 1961 až 1990,“ uvádí Luboš Krčil, ředitel národní Pokladnice.

Národní Pokladnice

Národní Pokladnice je jeden z předních českých distributorů pamětních mincí a medailí. Je součástí skupiny Samlerhuset BV. Skupina má zastoupení v dalších 14 evropských zemích a podíl ve státních mincovnách Finska, Norska a Švédska. V roce 2012 Národní Pokladnice přivezla do Prahy nejdražší zlatou minci světa – Double Eagle 1933, kterou vystavovala v Národním muzeu.
www.narodnipokladnice.cz

  • Kategorie: PR

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Příběhy vzácných mincí
 
<<Čvc 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist