Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Pozor na nová pravidla pro použití kamerových systémů v bytových domech

Led 1629 Autor: Komerční sdělení

Úřad pro ochranu osobních údajů vydal nové stanovisko pro bytová družstva a SVJ vztahující se na kamerové systémy umístěné v bytových domech, případně na jejich vnějších pláštích. Aby je bytová družstva a SVJ mohla používat, musí nově splnit řadu povinností, které jim ukládá zákon na ochranu osobních údajů. V případě, že by bytové domy podmínky nedodržely, hrozí jim sankce až 5 milionů Korun.

Ohlašovací povinnost

bezpecnostni kameraPřed samotným pořízením kamerového systému je jeho provozovatel povinen instalaci registrovat u úřadu jako správce osobních údajů. „Chybějící registrace je velký problém a je sama o sobě důvodem pro udělení sankce,“ varuje Ondřej Preuss a dále upozorňuje:„Jedná se bohužel o problém, který je velmi rozšířen, protože mnoho BD a SVJ o registrační povinnosti vůbec neví“.

Kam kamery smí nahlížet?

Snímání musí co nejméně zasahovat do soukromí těch, které kamera natáčí. V této souvislosti úřad vyjmenovává prostory, kde kamerové systémy vesměs vadit nebudou (vnější plášť budov, sklepy, půdy, garáže, schránky apod.). Kamery by rovněž neměly vadit u vstupních dveří, schodišť a výtahů. Advokát Ondřej Preuss v této souvislosti zdůrazňuje: “Kamerový systém by neměl natáčet například vstupy do jednotlivých bytů, neboť tím může dojít podle úřadu k zásahu do soukromí těch, kteří takové byty nejen obývají, ale i příležitostně navštěvují.”

Informujte obyvatele domu

Před spuštěním kamerového systému je dobré mít souhlas všech obyvatel domu. „Nespoléhejte na většinu, protože ta podle úřadu není dostatečná, zdůrazňuje Ondřej Preuss. Prakticky to lze vyřešit tak, že na členské schůzi příslušného družstva nebo schůzi společenství vlastníků se všichni, kdo dům obývají, pod souhlas podepíší. Ty, kteří na schůzi nedorazí, obejděte. Souhlas rovněž pravidelně aktualizujte o nově přistěhované a odstěhované. Do prostor, které sledujete, umístěte tabulku s výstižným upozorněním pro „náhodné kolemjdoucí“ nebo „příležitostné návštěvníky“.

Co s nahraným materiálem?

Přenosovou soustavu a záznamové zařízení je nutné mít náležitě zabezpečeno, aby nedošlo k úniku záznamu. Vhodné je také přístup k systému zabezpečit heslem a k zařízení umožnit přístup pouze pečlivě vybraným osobám. Podle úřadu by doba uchování záznamu neměla být delší než 14 dnů.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist