Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Pozor na invazivní rostliny, do zahrady se nehodí

Čvn 1930 Autor: Redakce

Jsou nenáročné, rychle se šíří a snadno pokryjí volný prostor. Mohlo by se zdát, že jde o ideální rostliny do zahrady, vhodné i pro ty nejméně zkušené. Jenže opak je pravdou. Invazivní druhy velmi rychle ovládnou nejenom přidělený kus zahrady, ale záhy se dostanou po celé zahradě, dokonce i dál. Jsou silnější než jiné druhy, a tak je snadno zatlačí. Nakonec se jich budete chtít zbavit, ale půjde o nadmíru složitý úkol.

Na jaké rostliny si dávat pozor?

Máta peprná

Oblíbená aromatická bylinka vyniká svojí vitalitou a rychlostí rozmnožování. Dokáže zaplevelit celou zahradu. Pokud ji však nutně potřebujete, například pro letní mochito, dá se jí docela jednoduše vytyčit prostor prostřednictvím plastového kyblíku s vyříznutým dnem. Takto můžete vyřešit i pěstování libečku, i ten se rozrůstá až moc.

mata sazenice

Okurka anguria

Exotická zelenina anguria, tzv. ježatá okurka nabízí zajímavé plody příjemné chuti. Jenže její růst je nepříjemně invazivní. Rostlina původně z jižní Ameriky snadno vytlačí naše české druhy. Stejný scénář hrozí i s povíjníkem pnoucím, tzv. okrasným svlačcem.

Třezalka kalíškatá

Tento nízký rozprostřený keř se šíří podobně jako máta, proto se také někdy využívá jako náhrada trávníku nebo živý mulč pod stromy. V zahradnictví se dá koupit jako okrasná rostlina, ale její rozpínavý růst brzy veškerou její krásu zastíní. To platí i pro některé druhy škumpy.

trezalka kaliskata

Ozdobnice čínská

Na zahradě se ozdobnice pěstuje jako okrasná tráva. Udělá velkou parádu, ale také velké potíže. Nejenže se rapidně rozrůstá, také snadno vysemeňuje a vyhrává v konkurenci jiných druhů. Tak to má i zlatobýl kanadský nebo slunečnice hlíznatá.

Křídlatka japonská

Je to vytrvalá rostlina s výškou asi 2 metry. Statná křídlatka vytváří v naší krajině neprostupné porosty a ničí původní druhy rosltin. Dostala se do přírody právě ze zahrad, kde se původně pěstovala pro okrasné účely. Dnes je její pěstování zakázáno pod vysokou pokutou. Pokutou hrozí i pěstování křídlatky české, netýkavky žláznaté, vlčího bobu mnoholistého, bolševníku velkolepého, bolševníku perského nebo bolševníku Sosnowského.

Buďte ve střehu!

Invazivní druhy, při jejichž pěstování hrozí pokuta, najdeme i mezi vodními rostlinami. Jde například o tokozelku vodní hyacint. Invazivní zástupce mají i dřeviny. Akát nebo javor jasanolistý tak snadno zamořuje přírodu a vytlačuje původní druhy, že jeho šíření omezuje stát. Dávejte si proto na invazivní rostliny pozor. Pečlivě zvažte, jaký nový druh do své zahrady vysázíte, nejenom kvůli hrozící pokutě, ale i kvůli české přírodě.

akat

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Pozor na invazivní rostliny, do zahrady se nehodí
  • Martin 29.8.2023 (08:33)

    Článek rozhodně zajímavý, leckdy se ale stane, že i bez přičinění majitele se nějaká invazivní rostlina v zahradě objeví. Proto by bylo daleko lepší u jednotlivých rostlin napsat, jak jejich náhodnému šíření zabránit a hlavně, jak se jich, když se objevi, zbavit

Kategorie
<<Zář 2022>>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist