Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Posvátná, léčivá bříza

Dub 1410 Autor: Aneta Skotníková

brizaBříza. Pro někoho zelený symbol jara, pro jiného nezbytná součást „lékárničky“. Je to strom s nejedním pozitivním účinkem na naše zdraví.

Jeden z nejznámějšího preparátu, který si z ní můžeme vyrobit, je březová voda. Podporuje růst vlasů, ale také může pročistit organismus. A jak takovou vodu můžeme získat? Vezmeme si lahev nebo nějakou sklenici, přivážeme ji například provázkem či drátkem ke větvičkám břízy a to tak, aby byly větvičky seříznuté a umístěny ve sklenici. Březová voda nám tak bude z konců větviček kapat přímo do ní. Čím více sluníčka, tím více vody. Funguje to jen do té doby, dokud jsou pupeny ještě zavřené.

Odvar nebo nálev z březového listí má močopudné účinky. Dále pročišťuje organismus, napomáhá při snížené funkci ledvin, při ledvinových kamenech i při zánětu močového měchýře.

brizaPokud trpíte kloubními onemocněními, tak i vám bříza pomůže. I při kožních potížích, jako je akné, vyrážky, ekzémy, plísňové potíže, je bříza to pravé. V koupelové lázni nás bříza skvěle osvěží.

A kdy se jednotlivé části stromu sbírají? Pupeny nejlépe ze starších stromů v období od dubna do května. Sušíme při teplotě 30°C. Listy sbíráme před a během květenství, což je od dubna do června a sušíme při teplotě 30-40°C. Výhoda listů spočívá v jejich odolnosti vůči zapaření. Kůru sbíráme brzy na jaře a sušíme při teplotě do 45°C.

Další praktické využití břízy je známé už odpradávna. Můžete si z větviček vyrobit koště. A právě teď je ta nejvhodnější doba. Listy ještě nerostou a větvičky jsou krásně pružné, nebudou se tak lámat a koště nám tedy dlouho vydrží. Metr dlouhé slabé větve svážeme k sobě, za pomocí drátu stahujeme. Vyčnívající větve zastřihneme, stejně tak i celou část koštěte, která přijde do kontaktu se zemí. Používáním se nám pak ostré konce obrousí.

brizaPokud si chcete vyzdobit například domovní dveře či interiér, krásnou výzdobu si můžete vytvořit právě za pomocí tohoto stromu. Důležitý je začátek, kdy si vezmeme 3 větvičky a svážeme je tak, aby jejich konce nekončily stejně, ale byly odstupňované. Tři silné konce větviček vedle sebe by nepůsobily hezky. Dále už jen přidáváme další a proplétáváme do sebe, případně převážeme za pomocí drátku k sobě.  Doladit ho můžeme nějakou stuhou či mašlí. Pokud chceme zůstat u přírodního aranžmá, můžeme použít listy, mech nebo šišky. Symboliku jara můžeme posílit sušenými nebo umělými květinami.

Bříza je skutečný poklad mezi stromy. Už v době kamenné tento všestranný strom užívali lidé k výrobě oblečení, bot i nádob. Je to posvátný strom, symbol ochrany, štěstí, lásky, ale i plodnosti a životní energie.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Srp 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist