Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Postřiky, které ochrání vaše balkonovky!

Čvn 1620 Autor: Redakce

petunie na balkonePřes léto zůstává jen málokterý parapet či balkon prázdný. Balkónové rostliny existují v celé řadě druhů, lze je snadno kombinovat a vytvářet z nich originální ozdobný prvek. Rostliny většinou potřebují jen pravidelnou zálivku. Současně je třeba je chránit před škůdci a chorobami. Nejlépe zabírají postřiky – ty nejúčinnější postřiky na balkonovky si snadno vyrobíte doma! Jak a v čem pomohou?

Největší nepřátelé balkónových rostlin

Balkonovky jsou pestré a většinou i krásně voní, což přitahuje nejen včely, ale i škodlivý hmyz, který může napáchat i fatální škody. V první řadě je dobré rostliny chránit „pachem“. Například levandule nám lidem krásně voní, ale škodlivý hmyz odpuzuje. Zasaďte si mezi květiny i levanduli, je to první stupínek účinné ochrany.

msice makroMezi nejčastější škůdce patří: mšice, miniaturní „pavoučci“ (svilušky), třásněnky, které z rostlin vysávají vláhu, a také molice skleníková. Molice patří k nejagresivnějším a velmi obtížně se jí zbavuje. Postřik nemusí zabrat. Proti molicím nasaďte biologickou zbraň – kupte si vosičky Encarsia. Jsou to malí predátoři, kteří do larev molic kladou svá vajíčka, a tak je zabíjí.

Balkonovky mohou zničit i choroby. Častá je houbová choroba padlí, která vytváří povlak na listech, dále jsou to rzi či plísně. Proti nim existuje rychlá pomoc – je nutné odstranit všechny napadené listy.

Domácí výroba postřiků

postrikovac maly rucniBiologické postřiky jsou pro rostliny přirozenější. Doma si je vyrobíte velmi snadno. Základem je postřik z kopřivy, který pomáhá proti mšicím. Natrhejte si asi 40 kopřiv (nejlépe mladých), zalijte 4 litry vody a nechte louhovat 24 hodin. Sceďte a postřikem aplikujte na rostliny i několikrát denně. Proti houbám, pavoučkům i třásněnkám pomůže postřik z česneku. Budete potřebovat 3 stroužky česneku a vodu. Stroužky rozdrťte, dejte do 2 litrů vody a vařte asi 5 minut. Nechte vychladnout, přeceďte a aplikujte. K odpuzení hmyzu použijte výluh z levandule. Stačí vám hrst listů a 1 litr vody. Nechte louhovat asi 12 hodin a poté aplikujte.

Teprve když nezabírá biologický boj, sáhněte po chemických přípravcích. Používají se například přípravky: Mospilan, Careo a Calypso. Před jejich aplikací si vždy pečlivě přečtěte návod.

Účinným řešením jsou také insekticidní tyčinky, které rostliny chrání až 10 týdnů. Tyčinky navíc obsahují hnojivo. Zapichují se do substrátu, rostliny přijímají účinné látky kořeny.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Srp 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist