Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Poradna Václava Větvičky

Čvc 1117 Autor: Redakce

Václav Větvička (73) je známý propagátor zahradničení u nás. Jak jste si jistě všimli v televizním pořadu Receptář prima nápadů, zná snad všechny rostliny. Své vědomosti ochotně a rád předává široké veřejnosti nejen v televizi a prostřednictvím odborné literatury, ale také osobně, každou třetí středu v měsíci ve tři hodiny v zámecké zahradě ve Štiříně(u rondelu  restaurace Domu Atis). Dr. Václav Větvička zde poradí jak na choroby a škůdce rostlin, ale také co za poklady vám na zahrádce roste. Neváhejte s sebou přinést části rostlin nebo fotografie.

Zámecký park ve Štiříně

rybnicekDíky popularitě Václava Větvičky je jedním z nejznámějších zámeckých parků. Pan doktor Větvička zde pracuje od roku 2007, ale zájem o park u něho začal mnohem dříve. Už v 80.letech minulého století byl konzultantem pro obnovu parku. Park byl renovován podle původního osázení a jistě mi dáte za pravdu, že povedeně. Za zmínku stojí i altánek na hladině exkluzivně udržovaného rybníka.

Zámecký park, který má bez mála 12 hektarů, ovlivnili jednak zakladatelé (Salmové) a jednak jednotlivá období (zejména baroko). Zámek sloužil také jako sady, lesy a podobně,  ale nyní je zase klasickým parkem s novou výsadbou původních druhů (bylo vysázeno asi 500 jehličnatých stromů, 90 listnatých, 5 500 keřů, 1 200 rhododendronů, 550 azalek). Za tím účelem jsou semenáčky, trvalky i letničky nakupovány, ale také pěstovány ve sklenících a malých školkách.

Součástí zámeckého parku je i devítijamkové golfové hřiště

zamecky parkNa výstavbě golfového hřiště se pan doktor Větvička příliš nepodílel, tuto práci přenechal odborníkům. Se záměrem postavit nedaleko golfové hřiště přišel již tehdejší majitel, František Ringhoffer, kolem roku 1920, a tak vzniklo pravděpodobně nejstarší golfové hřiště u nás. V dnešní době je golf hrou gentlemanů a jejich klubové příspěvky nemalou měrou přispívají do rozpočtu zámeckého parku. A že golfu neholdujete? Nevadí-na původním místě byl též nově vybudován i tenisový kurt.

Co v zámeckém parku stojí za to? 87 druhů stromů, 57 druhů keřů, přes 120 kultivarů rhododendronů a azalek.

  • jedlovec kanadský (Tsuga canadiensis)
  • jedle sibiřská (Abies sibirica)
  • jinan dvojlaločný (Ginkgo biloba)
  • metasekvoj čínská (Metasequoia glyptostroboides)
  • smrk Pančičuv (Picea omorica)
  • javor tatarský (Acer tataricum)
  • sloupovitý habr (Carpinus betulus Fastigiata)
  • převislý buk (Fagus sylvatica Pendula)
  • červenolistý javor mleč (Acer platanoides Crimson King)
  • cesmína (Ilex aquifolium)

V případě dotazů využijte diskuzi

 

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

166 reakcí na Poradna Václava Větvičky
  • Ivan Křovák 10.2.2012 (19:17)

    Dobrý den.
    V botanické zahradě na St. Vincentu nám místní průvodce natrhal listy z keře, které měly ze spodní strany háčky a fungovaly jako skutečný pilník na nehty. Můžete mi prosím sdělit název tohoto keře? Děkuji Ivan Křovák

  • Otto Růžička 5.2.2012 (19:55)

    Dobrý den.
    Pane Větvičko zajímalo by mě kdy se přenáší výtrusy rzi hruškové z jalovců a čínských chvojek na hrušně. Máme zahrádku v zahradkářské kolonii již několik let marně bojujeme postřiky proti rzi hruškové. Loni na podzim jsem mladé hrušně ořezal a chtěl bych stromy schovat pod velké igelitové pytle a tak zamezit kontaktu zvýtrusy. Děkuji, Růžička

  • Milan 17.1.2012 (15:43)

    Dobrý den Pane Větvičko,umrzl mně kaktus a nevím jak se jmenuje a kde ho sehnat,sháním ho uš 3 roky a nic,tak bych Vás chtěl touto cestou poprosit o Vaší mailovou adresu.Předem moc děkuji.

  • Stanislava Jiroušková 3.12.2011 (14:32)

    Dobrý den,
    pane Větvičko, moc prosím o nějakou Vaší mailovou adresu, kam bych Vám mohla poslat fotky. Pokud by jste mi idnetifikoval plod, dovezený z Mauriciusu, byla bych nesmírně ráda.
    Děkuji, Jiroušková

  • Jitka Fenclova 6.11.2011 (11:32)

    Dobrý den,
    při návštěvě lednického zámeckého parku mne zaujal neobvyklý plod, jehož fotografii zasílám v příloze. Černý ořešák, který byl pro mne rovněž objevem jsem celkem bez problémů dohledala, ale tento keř /strom mi zůstal záhadou.
    Pokud si najdete čas na odpověď, budu Vám velmi vděčná.
    S pozdravem
    J. Fenclová

  • Jana Prokešová 2.11.2011 (16:25)

    Dobrý den!
    Pane Větvičko, prosím Vás o radu. Bydlím v domku s hodně malým dvorkem, kde je jedinou zelenou (na podzim zlatooranžovou) plochou zeď porostlá přísavníkem – trávník se sem opravdu nevejde a ani by tu nerostl (severní strana – stín a vlhko). Dvorek je 2,5 m široký a asi 7 m dlouhý. Na severní zdi o ploše asi 7 m roste přísavník, který je v létě plný včel a já mám strach aby včely nepoštípaly mou dvouletou dceru. Dvorek je opravdu hodně malý a tak nelze projít v bezpečné vzdálenosti od včel. Mohu nějak zabránit kvetení přísavníku? Musím ho sežíznout u země a nechat porůst zeď jen mladými nekvetoucími výhonky? Nebo se ho musím vzdát? Nebo mi doporučíte jinou rostlinu vhodnou na vlhké severní stanoviště? Břečťan nechci, je moc tmavý (a možná též hodně medonosný?) – spíš bych potřebovala něco co by dvorek prosvětlilo. Děkuji moc za odpověď. J.P.

  • Olga Štenglová 27.10.2011 (19:44)

    Dobrý den!
    Pane Větvičko, obdivuji váš obrovský přehled, zkušenosti a vědomosti. Jsem také profesionální zahradnice, ale mám tak tisícinu vašich vědomostí. Bohužel si nyní nevím rady a tak moc prosím o pomoc. Mám vějířovitou palmu (druh nevím, je ze semínka, má visící sisalová vlákna z listů). Už ji mám přes dva roky a dobře prospívala, ale nyní se jí objevily téměř na celých listech žlutohnědé skvrny, žádné pavučinky, žádný viditelný hmyz. Mám k dispozici i digi fotogradie, ale nevím, kam vám je poslat. Moc mě to mrzí, protože jsem si vypiplala od semínka a tak doufám, že mi poradíte. Děkuji a zdravím. O. Štenglová

  • Trněná Ludmila 4.10.2011 (09:21)

    Dobrý den, pane doktore.
    Moc prosím o radu.
    Dostali jsme pozemek o výměře 1 hektaru.
    Je však zaplevelený a asi na polovině tohoto pozemku roste rákos a palach.
    Pozemek bývá na jaře asi 1 měsíc zaplavený.
    Můžete nám, prosím, poradit, jak se tohoto porostu jednou pro vždy zbavit?
    Pole bývalo dříve využíváno s velkým úspěchem jako záhumenky.
    Chtěli bychom pozemek v příští sezoně využívat, nevíme však co s porostem, abychom neudělali víc škody, než užitku.
    Moc děkuji za radu.
    Trněná Ludmila
    lidatr@seznam.cz

  • petra kaplanová 13.9.2011 (19:07)

    Prosím moc o radu jedná se o trávník dělají se nám tam plochy kdy nám uhynává tráva. Co stím????

  • Jitka Čermáková 30.8.2011 (20:02)

    Prosba o radu ohledně náhleho proschnutí jabloně.
    Na jaře nám náhle začala zasychat mladá pěkná jabluňka Bohemie, listy na stromě jsou zcela zaschlé. Okus hryzci jsme vyloučili, jelikož stromek je pevný bez výkyvu. Nyní začala zasychat i statná hrušeň . Suché listy na stromku drží, nepadají , suchem stromky netrpí, chemií taky nemohou být zničeni, žádní viditelní škůdci tam nejsou. Děkuji za radu a přeji hezký den.

    • váša michal 5.8.2014 (10:27)

      dorý den zeptám se vás pane větvička.Zasadil jsem vlašský ořech přímo z plodu ořechu a zajímá mě jestli bude planý a nebo to bude takový ořech co jsem zasadil..strom je to už vysoký asi 3 metry a zasadil jsem ho proto ,protože ten plod je tak veliký ořech papírák že když ho přivezu na zahradu čech tak musím vyhrát…a chtěl bych mít takový ořech na zahradě…………děkuji za radu…..Michal váša Kladno

1 2 3 16
Kategorie
<<Srp 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist