Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Pomozte jiřičkám a postavte jim hnízdo

Kvě 2002 Autor: Redakce

Jiřička obecná, pták roku 2020, žije v souladu s lidmi po celou dobu své existence. Jiřičky je malá, měří zhruba 13 cm. Na vrchu tělo je modře zbarvená, má hnědočerný ocas a křídla. Je to vlastně taková menší vlaštovka. Na rozdíl od ní má ale kratší ocas, menší tělo a spodní část těla celou bílou. Vlaštovka má rezavě hnědé hrdlo.

jiricky

Ne všechny jiřičky cestu z Afriky zvládnou

Jiřičky každoročně na přelomu září a října odlétají do tropických oblastí jižní a střední Afriky, odkud se vrací na přelomu dubna a května. První průzkumníci se u nás začínají objevovat kolem 24. dubna, kdy slaví svátek Jiří. Odtud tedy jejich jméno. Pokud přežijí cestu zpět, což zdaleka ne všechny dokáží, vrací se jak do svých bývalých hnízd, tak si hledají nová útočiště.

Přirozených hnízd stále ubývá

Jiřičky nemají problém si svá hnízda stavět i ve městech. Nejčastěji je najdeme na vnějších zdech budov, pod římsami nebo v zapuštěných lodžiích. Budují si polokulovitá uzavřená hnízda s jedním otvorem na vlétnutí. Používají velké množství malých hlinitých hrudek, uvnitř hnízdo obvykle vystelou peřím a stébly. Takové hnízdo může vážit až 1 kg.

Podmínky pro to, aby si stále přirozeně stavěly svá hnízda v městské zástavě, jak byly dosud zvyklé, se ale výrazně horší. Na moderních omyvatelných fasádách jim hnízda špatně drží a s množstvím a klesá i kvalita jejich stavebního materiálu. Masivní aplikace chemikálií na pole a louky způsobují, že hlína na hnízdech nedrží pospolu. A je tu ještě jeden problém. Jiřičky produkují relativně velké množství trusu, který shazují z hnízd dolů. Trus se pak pod hnízdy hromadí. Proto jsou hnízda často srážena dolů na zem, mnohdy i s malými ptáčaty. Postavení hnízda je tak tím nejmenším, co pro ně můžeme udělat.

hnizda pro jiricky

Jak postavit jiřičkám hnízdo?

Pokud chcete jiřičkám se stavbou hnízda pomoct, respektujte tvar a velikost hnízda, které normálně tvoří. Pro dodržení tvaru vám dobře poslouží polystyrenová polokoule. Co se velikosti týká, pohybují se hnízda kolem 15 cm na výšku, 25 cm na šířku a jsou zhruba 10 cm hluboká. Zhotovit je můžete z modelovací samotvrdnoucí hmoty či sádry. Jako podstavec vám skvěle poslouží dřevo. Jiřičky si poté hnízdo samy dotvoří pomocí hlíny, peří a trávy. Pod hnízdo doporučujeme umístit dřevo nebo plech kvůli odchytávání padajícího trusu.

Jiřička je ptákem roku 2020

Jak již bylo řečeno, pro rok 2020 byla jiřička obecná vyhlášena jako pták roku. Česká společnost ornitologická tím chce upozornit na to, že jim ubývá přírodního prostředí pro hnízdění a ráda by, aby jejich žití v souladu s člověkem i nadále pokračovalo.

Jiřičky jsou velmi odolné

Jiřičky nejsou v letošním roce tak populární pouze kvůli ubývání jejich přirozeného prostředí pro hnízdění. Věděli jste například, že když je na jiřičku příliš chladno, umí snížit svoji tělesnou teplotu, zpomalit životní pochody a až týden vydržet bez potravy?

Pomozte jiřičkám a ony pomohou vám

Kromě radosti z toho, že jim pomůžete najít nový domov, mohou pro vás být jiřičky prospěšné i jinak. Rády totiž chytají mouchy a podobný hmyz, kterého se vám tak pomohou zbavit.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Bře 2023>>
PÚSČPSN
27 28 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist