Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Podzim v zahradě: jak ošetřit zahradní domky a chatky?

Říj 2001 Autor: Komerční sdělení

Zahradní domky nebo chatky používáme zejména v létě, ale to neznamená, že je v zimě necháme ležet ladem a už si na ně nevzpomeneme. Možná váš zahradní domek volá po péči právě teď. Na co při údržbě o zahradní domek na podzim nezapomenout?

Zahradní dřevostavby mohou sloužit k mnoha účelům. Zahradní chatky slouží zpravidla rekreačním účelům, a to nejen v zahrádkářských koloniích, ale také na větších pozemcích u rodinných domů. Zahradní domek bývá většinou úložištěm nářadí, avšak i tato malá stavba může sloužit k rekreaci a odpočinku. Jak takové stavby chránit a jakými nástroji?

zahradni domek v zime

Zkontrolujte okapy

Nejhorším nepřítelem dřeva je vlhko. Vlhkost ve vašem zahradním domku ublíží nejen stavbě samotné, ale i uloženým věcem. Během teplých dní jste jistě domek naimpregnovali a natřeli lazurou, která by měla dřevo chránit proti vlhku a hnilobě, ale spoustu věcí dokáže ovlivnit také poničený nebo dokonce chybějící okap.

V první řadě zkontrolujte, jestli nejsou okapy zanesené listím a jinými nečistotami, zvláště stojí-li domek pod stromy. Mohou se v něm povalovat šišky či plody stromů, a tak ucpávat odtok. Voda pak bude z okapu přetékat a stékat do zdi až k základům chatky, kde začne voda pomalu pracovat na místech, která jste během impregnace možná zanedbali.

Pokud jsou okapy čisté, zkontrolujte, jestli nejsou poničené, děravé, ohnuté. I poničení okapů lze předcházet vhodným nátěrem.

Chatky vytápějte i přes zimu

Připadá vám zvláštní vytápět stavbu, ve které se v zimě nepohybujete? Není to nic divného, pokud chcete zabránit vzniku plísně uvnitř chatky. Pokud necháte přes zimu vlhko a plíseň přes zimu pracovat, bude na jaře domek již nepoužitelný. Nebude už možné v něm pobývat a uložené věci mohou být plísní pokryté a znečištěné. Usazená vlhkost na nářadí může způsobit jeho korozi. Proto neberte možnou plíseň uvnitř domku na lehkou váhu. A nakonec může plíseň nenávratně poškodit i dřevo.

Údržba oken a dveří

Stejně jako samotné tělo chatky je nutné udržovat i okna a dveře, a to vhodným nátěrem. Rámy se potírají speciálním balzámem, které nahrazují lazuru oken i dveří. Venkovní část by se měla ošetřovat dvakrát ročně, vnitřní jednou.

Vedle rámů také dbejte o kovové kličky a panty. Pevné kování pomáhá úspoře tepla uvnitř chatky nebo domku. Brání také proniknutí vnějších živlů, jako je déšť nebo sněžná bouře. Ze stejného důvodu pečujte i o těsnění oken a dveří. Jednou ročně kličky i panty promažte speciálním mazáním.

Lazura, impregnace, ochrana před houbami

Možná máte pocit, že v podzimním období je již pozdě na ošetřování chatky či domku lazurou, ale někteří odborníci dokonce doporučují pořízení chatky či domku právě na podzim. Zahradní domek může být výborným pomocníkem při přípravě zahrady na zimu, ale také pro relaxaci. Proto není na škodu dřevo ošetřit ihned, proč prodlévat? Včasnou impregnací ochráníte svůj majetek.

Stavba se nejdříve obrousí brusným papírem od nečistot, staré impregnace a prachu. Poté naneste impregnaci a znovu jemně obruste. Poté aplikujte lazurovací barvu. Výběr vhodné lazury prodlužuje životnost dřevěné stavby. Zahradní chatky a domky od firmy Domky-Delta.cz je možné objednat i se všemi potřebnými vrstvami.

Ochrana před nezvanými návštěvníky

Nejen parazité a škůdci ohrožují váš zahradní domek či vaši chatku. Zejména zdánlivě opuštěné stavby jsou atraktivní pro tuláky a zloděje. Jistě nechcete investovat do nového vybavení, elektroniky, nářadí a dalších věcí, které v chatce skrýváte. Pokud je stavba rekreační, možná obsahuje víc překvapení, nad kterými nejeden nepoctivec zajásá.

Proto nasaďte na okna mříže či okenice a dveře zabezpečte bezpečnostním zámkem s cylindrickou vložkou. Nezapomínejte ale, že přehnané zabezpečení může také působit pro zloděje jako vábnička. Pokud uvidí několikateré zabezpečení čítající bezpečnostní vložky, řetězy a zámky, je jisté, že se právě na vaši stavbu zlodějíčci soustředí. Je jim okamžitě jasné, že je co chránit.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Srp 2022>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist