Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Podzim na zahradě

Lis 1111 Autor: Redakce

japonsky javorPodzim je barevnou harmonií všech listnatých stromů a keřů. Radovat se můžeme i z pozdních květů a dozrávajících plodů. Co ale způsobuje onu barvenou změnu listí? A proč některé listy žloutnou a jiné červenají? Tyto změny se týkají naprosto všech listnáčů a je jedno, kde rostou.

Proč se na podzim zbarvuje listí?

Již koncem léta začínají klesat teploty a zkracuje se období světlého dne. V této době listy nepatrně žloutnou. Svou pravou paletu barev rozehrávají až v období října, kdy listy intenzivně stárnou a začátkem listopadu se z nich transportují důležité látky, které se ukládají na jarní období a listy opadávají. Tímto se strom ukládá k zimnímu období vegetačního klidu.

Standardním zbarvením listů v období vegetace je zelená. Za zelenou barvu listů může zelené barvivo-chlorofyl. Toho je v listech obsaženo velmi mnoho a překrývá ostatní barviva. Pokud je ho v listech méně, může být zbarvení listů červené, žluté nebo panašované i v létě. Molekula chlorofylu má schopnost přeměňovat sluneční energii prostřednictvím fotosyntézy na glukózu. Chlorofyl se ale na podzim rozkládá, a na řadu přijdou jiná barviva-karotenoidy. Rovněž dochází ke tvorbě barevných antokyanů a hnědých tříslovin.

Zbarvení listů na podzim

Zbarvení je ovlivněno přítomností různých listových barviv. V úvahu ale musíme brát také počasí. Nejbarevnější podzim můžeme očekávat, pokud je říjen suchý a slunečný. Barevnost ale ovlivňuje i půdní reakce a první mrazíky.

  • Žluté-topoly, břízy, kaštan, ginkgo
  • Oranžové až červené-v závislosti na druhu javorů, jeřabin či dubů

Barevná podzimní zahrada

Na podzim si můžete zahradu ozdobit některými druhy trvalek, jako jsou chryzantémy nebo podzimní astry. Nejhezčí ale budou kvetoucí keře (ořechoplodec) nebo takové, které mají krásné dekorativní listy, nebo plody. Velmi vyhledávaným je také Vilín virginský (Hamamelis virginiana), který na podzim kvete a najdete na něm i plody z loňského roku. Další barevnou kráskou je japonský javor, který je podrostovou rostlinou do polostínu. Nejčastější je aconitifolium a vitifolium. Barevné jsou od žluté, přes oranžovou až po rudé barvy. Krom polostínu musíme vybírat i vlhčí propustné stanoviště, protože japonský javor nesnáší vysychání.
Skalník jamkatý (Cotoneaster foveolatus) je ideální do volně rostoucího i tvarovaného živého plodu. Je krásný v létě i na podzim. Navíc mu nevadí slunná stanoviště, písčité či kamenité půdy a také netrpí na nemoci a škůdce. Každý rok nám doroste cca o 40 cm.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

2 reakce na Podzim na zahradě
Kategorie
<<Bře 2021>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist