Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Podlahové topení-dnešní standard?

Bře 1425 Autor: Redakce

V dnešní době není podlahové topení žádnou novinkou, jeho účinnost a funkčnost předčí ta stará klasická. Nejenom, že zajistí konstantní teplotu v celé místnosti, ale také umožňuje přesnou regulaci teploty dle potřeb, čímž můžeme významně ušetřit. Nevýhodou je vstupní investice a delší doba zahřívání či chladnutí. Úspornější a zdravější alternativou k podlahovému vytápění je stropní topení, které u nás zatím není moc rozšířeno.

Výhody

podlahove topeniPrincip fungování tohoto systému je tepelné sálání. Existují dva druhy – teplovodní a elektrické. V prvním případě je voda vedena hadičkami, které jsou rovnoměrně rozmístěny pod podlahou. Voda sálá do okolí a tím rovnoměrně vytápí celou místnost. Podlaha se díky optimální teplotě nejeví jako horká. Oproti tradičnímu vytápění tedy není na dotek chladná a je možné chodit v místnosti naboso. Systém omezuje hromadění teplého vzduchu u stropu, zamezuje tvorbě vzdušných vírů a průvanu, které způsobují roznos prachu. Běžný systém zajišťuje teplo v horní části místnosti a u podlahy chlad. Podlahové topení způsobuje opačný efekt. Tepelný rozdíl je však téměř ideální, podlaha má mezi 25 až 26°C, záleží na individuálním nastavení.

Tento způsob vytápění je možné umístit pod dlažbu (nejlépe vede teplo), parkety (je nutný certifikát dokazující jejich vhodnost pro systém podlahového topení), plovoucí podlahu, linoleum či dokonce koberec s nepříliš vysokým chlupem.

Varianty

Teplovodní systém tvoří vyšší podlahovou vrstvu – bude zvýšena asi o 16 centimetrů (přízemí) nebo 10 centimetrů (další nadzemní podlaží). Do těchto hodnot není započítaná výška samotné pochozí podlahové vrstvy. Toto topení je pokládáno mokrou cestou (zalití anhydritem či betonem). Doba instalace a pokládky podlahové krytiny zabere asi 4 dny. Pozitivní je však poloviční cena oproti elektrickému systému.

podlahove topeniElektrická varianta zvýší podlahu o 65 mm. Tento nasucho pokládaný systém se zakládá do prefabrikovaných plastových desek s teplovodními žlábky, které jsou vyloženy tenkými kabely/dráty. Na tuto vrstvu se šrouby a lepidlem připojí desky, na které se pokládá samotná podlahová krytina. Variantou je elektrický systém zalít do anhydritové vrstvy jako v případě teplovodního způsobu. Díky nižší váze je vhodné do půdních vestaveb, kde není vhodné nosnou konstrukci příliš zatěžovat. Výkonnost suchého systému je asi o 10% nižší.

Cenově se teplovodní varianta pro rodinný dům pohybuje okolo 1285 Kč/m2 včetně montáže. Systém však zajistí úsporu dodávaného tepla o 20 až 25% oproti klasickému radiátorovému vytápění.

Instalace

Podlahové vytápění se nejlépe instaluje při novostavbách nebo rekonstrukcích, kdy se opravuje celá podlaha. Ve starších stavbách s vyšším únikem tepla do okolí bude k podlahovému topení potřeba přidat další zdroj tepla (zejména pro zimní měsíce). Podlahové topení bude umístěno nejlépe pod všemi místnostmi, s vynecháním trvale zastavěných míst (vana, vestavěné skříně apod.). Pokud máme v domě velké prosklené plochy, bude nutné zajistit podlahový konvektor vyrovnávající velké tepelné ztráty.

Směrem odspodu se podlaha skládá z následujících vrstev: nosná konstrukce (např. železobetonová deska), tepelná izolace, PE-fólie, kabely a čidla zalité do anhydritu, lepidlo, vlastní vrstva pochozí podlahy (dlažba).

podlahove topeniTeplo z topení musí unikat pouze nahoru do místnosti, proto je velmi důležitá tepelná izolace spodní podlahy. Pod kabely je vložena speciální fólie odrážející teplo. Hadičky se zalévají do anhydritového samonivelačního potěru (55 mm) nebo 65 mm tlustou vrstvou prostého betonového potěru.

Rozsah a typ podlahového topení vychází z projektu přímo na míru. Samotná instalace není nijak složitá, zvládne ji i laik za pomoci přiloženého návodu. Zapojení systému musí provádět už odborník ze specializované firmy. Nejsnadnějším a jistým způsobem je nechat si topení instalovat přímo firmou, která ho naprojektuje a dodá.

Stropní topení

Novým způsobem je systém stropního vytápění, který se vkládá do sádrokartonových podhledů, betonových či keramických stropů. Funguje na stejném sálavém principu jako výše uvedené systémy, tudíž primárně neohřívá vzduch, ale všechny předměty v místnosti. Jeho využití se rozšiřuje díky mnoha výhodám, kterými předčí topení podlahové. Například jde o možnost vytápění v zimě a chlazení vzduchu v místnosti v létě. Trubicemi vedená voda přebírá teplo od vzduchu stoupajícího ke stropu a tím je schopna místnost citelně ochladit. Systém samozřejmě vylučuje cirkulaci vzduchu a šíření prachu, proto je vhodný pro alergiky. K jeho instalaci stačí prostor 5 centimetrů pod stropem, je možný schovat designovým podhledem. Náklady na vytápění oproti klasickým radiátorům šetří o 20 – 30%.

Pokud strop není vhodný pro instalaci tohoto vytápění, je možné ho vložit do stěn místnosti.

Stavíte-li ekologickou nebo úspornou novostavbu, je podlahové či stropní vytápění vhodným logickým řešením.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

2 reakce na Podlahové topení-dnešní standard?
  • Navrátil 9.10.2015 (19:11)

    Máme doma podlahové topení asi 15 roků ke vší spokojenosti. Hlavní nevýhodou podlahovky je její těžkopádnost při změnách venkovní teploty, kdy naopak setrvačnost tepelné pohody je výhodou. Já jsem řešil zapínání čerpadla do podlahy přes časový spínač kdy nastavuji cyklus 4 až 6x/den po dobu 30 min.chodu čerpadla. Tj. v době mrazů topíme do podlahy cca 3 hod/den a v bytě je stálá teplota kolem 22 st.C. Zdroj otopné vody je z AN a celý systém je velice úsporný. Nedám na podlahovku dopustit :-)))))
    Navr.

    • Redakce 10.10.2015 (08:30)

      Dobrý den, souhlasíme že podlahové topení je výborná věc.
      Ale proč máte ovládání přes časový spínač, není pohodlnější přes termostat ?
      Těžkopádnost se dá také odbourat třeba ekvitermní regulací, ale to je již na jiné povídání.

Kategorie
<<Lis 2022>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist