Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Podénka světlá-pokojovka pro opravdové začátečníky

Čvn 1407 Autor: Renata Petříčková

podenkaTato rostlina je pěstitelský nezmar a jak byla vděčnou a rozšířenou kytičkou našich babiček, je dnes v květinářstvích téměř vzácností. Sehnat ji stojí často velké úsilí. Ovšem investice do voděnky se v každém případě vyplatí. Brzy si jejími bohatými šlahouny můžete ozdobit celý byt.

Její množení je tak snadné, že když zapomenete zasadit snadno kořenící výhonky, nic se neděje, rostlina podobně jako potos skvěle roste i ve vodě. To je voděnka, podénka, neboli také tradescantia fluminensis.  Báječně vyniká zejména v závěsných nádobách a její šlahouny mohou dorůst až 1 m.

TIP: Je to vhodný adept i pro hydroponické pěstování!

Kvete velmi nenápadně

vodenka kvetStarší rostliny se za dobrou péči odvděčí i nenápadnými bílými kvítky, které téměř nevoní. Kvítka se objevují v létě, ale není výjimkou, že opravdu letité rostliny kvetou tak nějak průběžně od brzkého jara do podzimu.

Světelné podmínky: Světlo i polostín

Na světlo není podénka vůbec náročná. Roste dobře jak při plném osvětlení (ale pozor na přímé slunce, to její listy nesnáší), tak i v polostínu.  Její masité světle zelené listy jsou někdy zdobeny pruhováním a jindy jsou čistě zelené, záleží na kultivaru. Ty pruhované dobře rostou na východních, severních a západních oknech, budou se dobře vybarvovat stonky nebudou vytáhlé. Panašování na rostlinách ve stínu bledne.

I při zimování má rád místnost, ve které je dost jasného světla. Teplota při přezimování by však neměla klesnout pod 15 °C, krátkodobě snese i 10°C, zemina by však měla být sušší. Studená chodba nebo zimní zahrada či veranda je pro zimní období ideální.

Teplota: Nenáročné!

Věru nenáročné členky domácnosti. Co se týče teploty, snesou téměř každou. Vystačíme si s běžnou pokojovou teplotou a podénka voděnka snáší skvěle i případnou absenci zimování, kdy ji budete mít v bytě, i v sušším panelákovém vzduchu. Teplotu prostě u této pruhované krásky vůbec řešit nemusíte.

Vlhkost: mírná až vysoká

vodenkaNa vlhkost také není náročná, když ji porosíte, bude vděčná, když ne, rostlinka si s tím hlavu také lámat nebude. Snáší dobře i suché prostředí.

Je vhodná i na letnění, ale vyhněte se místům, kde na ni bude pražit letní slunce. Letnit jedině na severních oknech nebo na chráněných místech. Její listy jsou také masité, ale křehké, takže hrozí riziko, že je poškodí nějaká prudší bouřka.  Nikdy tedy nezapomínejte, že „venku je voděnka“.

Hnojení: každé dva týdny, v zimě se doporučuje jedna dávka v prosinci. V zimě také umírníme zálivku.

Rozmnožování: vrcholové nebo stonkové řízky

Voděnka podénka je doslova legendou mezi jednoduchým množením rostlin.  Dokonce tolik, že se nemusíte ani bát si ji objednat od soukromých pěstitelů přes internet. Pokud dotyčný odesílatel zabalí stonky do vlhkého ubrousku a zajistí igelitem nebo strečovou fólií, dorazí vám rostlinky v pořádku a během dalšího týdne ve vodě zakoření. Je to jedna z rychlých možností, jak k voděnce přijít a věřte, tahle rostlina přežije i putování v poštovním balíčku. Zakořeněné řízky potom sázíme do propustné zeminy, ideálně s přídavkem písku.

Přesazujeme je podle potřeby vždy na jaře, starší rostliny pak až po více letech. Jsou-li už potom v květináči natěsno, stačí jen poctivě přihnojovat a rostlina bude dál krásně růst. Budete-li neustále z rostliny odebírat rychle rostoucí výhonky pro množení, budete ji tím i nadále omlazovat.

Možné problémy při pěstování:

vodenka panasovanaVytáhlé výhonky: Rostlina má buď málo světla a vytahuje se za světlem nebo je už starší a starší rostliny mají tendenci růst tenčími výhonky. Seřezejte je a rostlinu omlaďte. V prvním případě přeneste na světlejší místo.

Panašování mizí: Pokud jsou nové listy více a více zelené, má rostlina také nedostatek světla. Panašovaná odrůda přechází do „divokosti“ v tmavějších podmínkách.

Zasychání listů: Příliš suchý vzduch (třeba umístění přímo u ústředního topení) nebo napadení sviluškou.

Skvrnité, žluté listy, unavený vzhled: Rychle zvyšte zálivku. Podénka světlá má poměrně velkou potřebu vody, takže tento nedostatek lehce napravíte poctivým zalitím – nikoliv však přelitím.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Bře 2021>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist