Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Plíseň šedá je jako mor – dokáže zničit celou úrodu jahod

Čvn 1713 Autor: Komerční sdělení

Jahodová sezóna právě začíná, záhony se sazenicemi se už dávno zazelenaly, rozkvetly a nyní se objevují první plody. Spolu s dětmi je chodíte nedočkavě kontrolovat, jestli už uzrály a dají se utrhnout, těšíte se na sladkou pochoutku a vymýšlíte, co všechno z nich připravíte. Jahody se šlehačkou, koláč, džem, něco poputuje na mrazák… letí vám možná hlavou při pohledu na záhon, kde se zatím ještě jen zelenají první plody, když si všimnete, že něco není v pořádku.

plisen seda na jahodach

Jakmile se vyskytne plíseň šedá u jahodníku, je to obvykle začátek konce celé naší úrody.  Jahody se nám začnou měnit téměř před očima, hniloba na nich postupně vytvoří nevzhledné měkké skvrny, které později zešednou a následně zhnědnou, plody v tu chvíli nejsou už ani dobré ani bezpečné pro jakékoliv jiné zpracování. Jednoduše jsou nekonzumovatelné.  A co víc! Plíseň se díky výtrusům rychle šíří na další a další jahody, které obvykle uhnívají ještě před tím, než vůbec stačí dozrát.

Šedý kožíšek

Jakmile jahody napadne plíseň, musíme tedy dávat obzvlášť velký pozor, abychom si plíseň nenechali přerůst přes hlavu a ona nám nezlikvidovala celou jahodovou úrodu. Daří se jí sice hlavně v plevelem zarostlých porostech a ve vlhkém prostředí, ale někdy stačí, aby foukl vítr, nebo abychom nešetrně odstranili plesnivé jahody a spory (výtrusy) plísně se spolehlivě dostanou na další a další rostlinky, které se vyskytují v blízkém okolí. Plíseň se tedy může v porostu poměrně rychle rozšířit.

plisen seda

Rychlý zásah

Stejně jako kdekoliv jinde je i zde nejdůležitější prevence. V praxi to znamená nesázet jahody příliš hustě a navíc je podložit dřevitou vatou nebo folií, aby neležely přímo na zemi a nebyly dlouho vystaveny vlhku. Odborníci navíc také doporučují použít preventivně na jejich ošetření přípravky proti plísním, které nejsou vyrobeny na chemickém základě. Asi nikdo si nepřeje mít jahody z vlastní zahrádky ošetřené za pomocí pesticidů, jejichž rezidua (zbytky) mohou v plodech zůstat a ty jsou pak nechtěnou součástí našeho jídelníčku.

K těmto účelům je vhodný a především účinný přípravek BioGarden, který funguje na výhradně biologickém principu. Dodá totiž do půdy látky (oospory houby Pythium oligandrum), které v ní už jsou přirozeně přítomné. Díky namíchanému roztoku se pak zvýší jejich koncentrace v půdě a na kořenech rostlin, kde pak už jen čekají, aby mohly v případě potřeby zasáhnout. Jakmile se u rostliny nebo v jejím okolí objeví plíseň šedá, okamžitě se aktivují a nedají jí šanci přežít.

Pythium oligandrum

Zakousnou se do plísně

Přípravek BioGarden stačí jednoduše zamíchat do vody, nechat cca půl hodiny působit a poté s ním postříkat nebo zalít jahody. Netrvá to dlouho a začne likvidovat nebezpečnou plíseň tím, že se do ní jednoduše „zakousne“ a nepřestane, dokud ji všechnu  nevysaje a nezlikviduje. Tím zachrání sazenice, nové plody i květy, takže vlastně celou úrodu. A přitom mu stačí jen pouhý jeden jediný den na to, abyste si mohli zase pochutnat na čerstvě utržených jahodách.

Mimochodem…. Prevence je důležitá, posilujte proto vlastní obranyschopnost rostlin pravidelnou zálivkou každých 14 dní alespoň v době sklizně. V případě rozsáhlého napadení rostliny je možné, že ji plíseň už poškodila natolik, že nepřežije ani po ošetření přípravkem BioGarden. A pokud napadené rostliny i plody opatrně a včas odstraníte, určitě tím svému jahodovému záhonu prospějete.

plisen snek jahoda

Rady a tipy:

  1. Plesnivé jahody nikdy nevykrajujte a nejezte! Zakládáte si tím na velké zdravotní problémy – do těla se vám totiž spolu se zbytkem plodu dostávají i nebezpečné mykotoxiny.
  2. Nepřehnojujte jahody dusíkem, napomáháte tím šíření plísní.
  3. Udržujte jahodový záhon čistý, plevel napomáhá šíření plísně, pod jahody dejte folii nebo dřevitou hmotu, zabráníte tak šíření plísně z odumřelých a napadených částí rostlin.
  4. Nepřemokřujte půdu – zalévejte tedy jen přiměřeně.
  5. Prevence je důležitá, proto používejte přípravky proti plísni šedé včas – ideální je první použití třeba i při sázení, další pak v době kvetení, následně pak při dozrávání jahod – lze použít i kdykoliv jindy dle potřeby nebo co 14 dní. BioGarden nelze předávkovat a pokud je vlhké léto, rozhodně je zapotřebí úrodu chránit opakovaně.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvn 2021>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist