Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Plíseň na rajčatech – jak jí předcházet a co dělat, když se vyskytne?

Srp 2013 Autor: Redakce

Plíseň dokáže rajčata naprosto zničit, a potom vám nad úrodou zbydou jenom oči pro pláč, protože nebude takřka žádná. Prevence je velice důležitá, stejně tak i včasný zásah, pokud se plíseň objeví. Projevuje se skvrnami na listech a dalších nadzemních částech rostliny. Pozor, skvrny se rozšiřují a zvětšují poměrně rychle.

Phytophthora infestans neboli plíseň bramborová představuje jednu z nejzávažnějších chorob, které zasahují rajčata. Listy napadené plísní odumírají, na plodech se objevují hnědé vrásčité skvrny. Občas je příčinou plísně houba z rodu Alternaria, ovšem prevence a péče o rajčata je v obou případech stejná.

plisen na rajcatech

Jak předcházet plísni?

Rajčata potřebují dostatek slunečního svitu i čerstvý vzduch. Pokud spatříte první příznaky plísně, odstraňte všechny napadené listy, aby se nakázala nerozšiřovala na další části rostliny. Při zalévání dbejte na to, aby se nenamáčely listy, a tak rajčata zalévejte přímo ke kořenům.

I rajčata pěstovaná ve skleníku či fóliovníku vyžadují péči, nejsou před plísněmi ochráněna. Příčinou plísní ve skleníku bývá především rosení listů, čemuž předejdete tak, že budete skleník často větrat. Rostliny zalívejte přes den, nikoliv na noc, protože během noci a nad ránem dochází k rosení.

Jak se zbavit plísně?

Sehnat můžete čistě přírodní postřiky, které obsahují pouze oleje, lecitin a další neškodné látky. Doporučují se jako prevence v ekologickém zemědělství, neboť jsou zdravotně nezávadné.

Plísně se zbavíte také celou řadou chemických přípravků na bázi mědi, jež mají opravdu vysokou účinnost. Dávejte si však pozor na to, že je nezbytné dodržet ochrannou lhůtu mezi postřikem a sklizní. Vždy máte na postřiku napsáno, po kolika dnech od nastříkání můžete rajčata sesbírat.

Jestliže rajčata i přes veškerou snahu napadne plíseň, většinou není možné rostlinu zachránit. Budete ji muset celou zlikvidovat. I když otrháte zelená rajčata z této rostliny a necháte je na sluníčku dozrát, s největší pravděpodobností se i u nich objeví plíseň.

Jaké další choroby se u rajčat projevují?

Dále se můžete setkat se šedou hnilobou, jež nastává při chladném a vlhkém počasí. Mezi další choroby patří septoriová skvrnitost rajčat, čerň rajčatová a hnědá skvrnitost. V neposlední řadě pěstitele trápí kroucení listů, k němuž dochází při abiotické poruše, kterou zapříčiňuje buď nedostatek vody v půdě, nebo její přemokření. A ještě se můžete setkat s abiotickou nekrózou, což je zase nedostatek vápníku.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Srp 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist