Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Plevel že na kompost nepatří? Horké kompostování změní váš pohled!

Čvn 1812 Autor: Redakce

Kompost by měl být součástí každé větší zahrady. Horkým kompostováním zpracujete organický odpad v průběhu jediného měsíce na voňavý hrubý kompost, který zahrádce přijde k duhu. Jak na to a co vše můžeme tímto způsobem kompostovat?

horke kompostovani

Tak trochu jiné kompostování

Při běžném, studeném kompostování probíhá rozklad pomalým tempem. V celém průběhu procesu do něj lze přihazovat nový odpadní materiál. Přísady do horkého kompostu je třeba připravit předem, po jejich smíchání zahájíte kompostování. Teplota se při něm může vyšplhat až na 65 °C, díky čemuž lze zpracovat širší spektrum odpadu, který byste jinak vyhodili do kontejneru. Očekávat můžete mimořádně kvalitní výsledek, k němuž se dopracujete mnohem dříve než u obvyklé metody. Kompost bude také výborným zdrojem huminových látek. Tyto organické látky, vznikajíc´rozkladem biomasy, umožní rostlinám snazší absorpci vody i živin a stimulují tvorbu kořenového systému. Zlepšují také vlastnosti půdy, což se okamžitě projeví, zkusíte-li rostlinu vysadit do půdy vylepšené kompostem. V porovnání s jinými rostlinami se u ní projeví bujnější růst, zdravější vzhled a plnější barva.

Horký kompost snese (skoro) vše

Kompost, který projde horkou fází, vás sice bude stát o něco více námahy než studený, ale zaručeně jím zničíte jak zárodky plevele, tak chorob napadajících rostliny. Proto do něj můžete dát téměř jakýkoliv organický materiál – čím různorodější směs, tím lépe. Patří sem například posekaná tráva, listí, seno a sláma, ale i stromová kůra, dřevěné piliny, hobliny a štěpky, větvičky, trus býložravých zvířat, uhlí ze dřeva, hlína nebo popel. Z kuchyňského odpadu lze použít kávu, čaj, slupky ze zeleniny a ovoce, skořápky z vajec i ořechů, ubrousky a kapesníčky či kartonové krabice.

Jak postupovat?

Hlavní roli zde hrají struktura a poměr materiálu, kterým sekunduje kyslík, vlhkost a teplota. Zvládnete-li ošetřit tyto podmínky, máte vyhráno. Shromážděte minimálně 1 m³ povoleného materiálu, rozmělnit vám ho pomohou výkonná sekačka a zahradní drtič. Namíchejte v poměru 25-30 dílů uhlíku na 1 díl dusíku. Mezi dusíkatý (zelený) materiál patří vše mokré, čerstvé, uhlíkatý (hnědý) materiál tvoří suché složky. Materiál míchejte po tenkých vrstvách, přidejte byliny a trochu starého kompostu kvůli půdním bakteriím. Kropte vodou, případně s přídavkem močůvky, a směs nesešlapávejte, aby kompost dýchal.

A co dál?

Po několika dnech se kompost začne prohřívat na kýženou teplotou, což můžete zkontrolovat jednoduše: strčte do něj ruku. Je-li moc nebo málo horký, vždy pomůže přehazovat. Pokud se vám zdá suchý, opět ho polijte vodou. Vlhkosti je naopak nadbytek? Pak přidejte suchý materiál. Budete-li takovou kontrolu provádět minimálně jednou za týden, měla by se hromada správně rozkládat a měnit strukturu. Zbývá už jenom říct, jak poznáte, že je hotovo. Správný kompost by měl mít kávovou barvu, rovnoměrnou strukturu, v níž nerozeznáte původní materiály, je sypký, mírně navlhlý a nezapáchá.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Zář 2021>>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist