Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Pivoňky

Čvn 1015 Autor: Redakce

různé kultivary pivoněk

RNDr. Pavel Sekerka se často a rád stará o jednu z největších sbírek bylinnných (botanických) pivoňěk v Praze Průhonicích. Zde naleznete mj. hybrid dřevitých a bylinných pivoňek, které byly vyšelechtěny v Japonsku a mají nádhernou žlutou barvu.Podobnou sbírku naleznete v Tróji, kde jsou specializováni na dřevité pivoňky.

Pivoňky jsou trvalky našich babiček a jsou pěstovány už přes 200 let. Ale proč se jim letos nedaří? Kvůli deštivému počasí se na nich objevila plíseň – botrytida. S tou se poměrně těžko bojuje. Základní hygienou je napadené části rostliny odstříhat a spálit. Další chorobou pivoňek je padlí, které napadá zejména křížené hybridy, pododbně jako rez pivoňková. Na všechny tyto nemoci lze použít širokospektrální fungicidní postřiky.

Jinak jsou pivoňky velmi nenáročné. Potřebují ale hodně sluníčka, fosforu a dusíku. Vězte ale, že třebaže je jejich pěstování velmi jednoduché a jejich obliba u našich i zahraničních zahrádkářů stále roste, jsou různé druhy pivoněk těžko k sehnání. Důvodem je především jejich vysoká cena, pomalý růst a také fakt, že se pomalu množí.

Věděli jste, že původní druh, který pocházel z jižní Francie je léčivý? Jedná se o kultivary pivoňky lékařské, která se následně začala pěstovat jako okrasná botanická bylina. O oblibě pivoněk svědčí fakt, že v Americe mají dokonce Pivoňkovou asociaci a v Asii se jedná o posvátnou květinu. U nás se okvětní lístky pivoněk rozhazují před novomanžele a vzrostlejší trs naleznete v každé druhé zahrádce.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist