Internetový hobby magazín

Menu

Vaření

Nejnovější články

PICKLES: Rychle kvašená zelenina

Úno 1901 Autor: Redakce

Zimní dobrota hotová za týden! V podstatě jde o rychlý přirozeně kvašený slano-kyselý zeleninový salát, který je raz dva hotov, je podobný kysanému zelí a dlouho nám v ledničce vydrží. Vitamínová bomba je oblíbená třeba v asijské kuchyni, ale rychle si prodírá cestu do celého světa. Stačí vám malá sklenička, maličká kvasící nádoba nebo prostě jen hrnek s víčkem. A čím začít, aby už první zkušenost s domácí kvašenou zeleninou byla úspěšná?

rychle kvasena zelenina

Mix zeleniny dle chuti: Našim chuťovým pohárkům nejlépe ladí zelí, takže ho můžeme dát do salátu ve větším množství, ovšem k tomu lze přihodit téměř jakoukoliv zeleninu. Ovšem nezapomenete-li na cibuli, máte vyhráno – to je asi nejlepší chuťová kombinace pro začátek.

  • Nakrouhané zelí
  • Nahrubo nastrouhaná mrkev
  • Nahrubo nastrouhaná petržel, celer (berte v potaz intenzitu vůní a chutí)
  • Nakrájená cibule

A pak můžeme přidávat i další zeleninu, doporučuje se dělat směs maximálně ze čtyř nebo pěti ingrediencí.

Také skvělé KOMBINACE

  • Zelí, mrkev, cibule, kmín, sůl, pepř
  • Zelí, celer, cibule, červená řepa, pepř, fenykl, sůl
  • Zelí, křen, sůl
  • Zelí, tuřín, cibule, sůl, kmín
  • Červená řepa, křen, cibule, sůl
  • Celer, cibule, sůl
  • Červená řepa, mrkev, jablíčko, sůl

Kvašení ve sklenici: Udržujte teplotu a čistotu

Zeleninu dobře nakrájíme, nakrouháme, nastrouháme a promícháme ve velké míse se solí (na 1 kg zeleniny asi 15 – 20 g soli) a počkáme, až zelenina začne pouštět šťávu. Přidáme případně koření a hezky všechno napěchujeme do čistých, vyvařených sklenic nebo malého kvašáčku také vyvařeného, vypařeného a čistého. Upěchujeme tak, aby navrchu byla vrstva šťávy. Má-li zelenina šťávy málo, dolijeme plochu převařenou vodou. Poté musíme zeleninu ve sklenici či nádobě zatížit, buď další sklenicí, čistým kamenem tak, aby do zeleniny nevnikal vzduch. A necháme při teplotě kolem 20 °C kvasit asi 5 – 7 dní.

Pozor na teplotu: TEPLOTY pod 20 °C způsobí pomalé kvašení, teploty nad 20 °C mohou zase způsobit kvašení příliš rychlé a zelenina pak chutná po zkaženém másle. Chuť a vůně by měla být svěží, nakyslá, slaná a podobná kysanému zelí tak, jak ho známe. Teplota by neměla stoupat a klesat, vyhněte se také místu, kde svítí přímé slunce, to kvasící proces může znehodnotit.

Zkvašenou zeleninu poté můžeme uložit do chladničky, kde se proces zpomalí, a ještě třeba dva týdny nám v pohodě vydrží. K zapečeným brambůrkám – luxus!

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Srp 2022>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist