Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Pěstujeme cykasy

Led 1506 Autor: Redakce

Už jste slyšeli pojem žijící fosilie? Právě tak se totiž přezdívá jedněm z nejstarších rostlin, které jsou na naší planetě již od dob dinosaurů a nyní jsou doma zejména v tropech a subtropech. Jsou jich stovky druhů a většina z nich je ohrožena. Zejména přestárlí, vzrostlí jedinci, jsou velmi vzácní a s tím samozřejmě souvisí jejich cena, která je mnohdy astronomická. I mezi cykasy ale najdete druhy, které jsou dostupné v podstatě v každém lepším květinářství. Pokud i vy chcete vlastnit cykas, doporučujeme poměrně nenáročný cykas japonský, jehož cena začíná na několika stokorunách. Samozřejmosti v závislosti na velikosti a stáří rostliny. Dosti častý je také keják otrubnatý (Zamia furfuracea).

Dříve se myslelo, že jsou cykasy opylovány větrem. Nyní už se ví, že opylovačem je hmyz. Velkou zajímavostí je, že hmyz pozná zralost šištic s pylem tak, že se zvýší jejich teplota.

Nákup cykasu

cykas japonskyJak již bylo řečeno, nejběžnější je cykas japonský. Při jeho nákupu věnujte pozornost především substrátu. Ten by měl být velmi lehký. Na jeho povrchu nesmí být bělavý nebo šedavý povlak, který značí přemokření. Ostatně voda je asi největším nepřítelem cykasů. Proto by měly být pěstovány jen a pouze ve velmi propustném lehkém substrátu se značnou drenážní vrstvou. Substrát může být odlehčen kuličkami polystyrenu, ale také rozdrobeným keramzitem, pemzou a podobně.

Krom substrátu si ale všímejte také nádoby, ve které je rostlina zasazena. Mělo by se jednat o poměrně vysokou a zároveň nahoře dosti širokou nádobu. Výška je důležitá pro mohutný hlavní kořen. Šířka je důležitá zejména ve vrchní části, protože cykasy mají četné vzdušné kořeny, které u povrchu potřebují prostor. Tyto odborně řečeno korálovité kořeny pomáhají rostlině se získáváním dusíku, protože dokáží zužitkovat ten ze vzduchu.

V neposlední řadě si dobře prohlédněte rostlinu. Důležitá je její celková vitalita. Listy nesmí být oschlé, měkké nebo dokonce se zahnědlými špičkami. Rostlina musí být v substrátu také dobře zapuštěna – a to raději níž. Rozhodně nesmí koukat kořenový krček. Pokud vidíte hned stonek, který je také trochu pod zemí, je to ta správná varianta.

Pokud cykas kupujete například jako vánoční dárek, dbejte, ať prodavačka rostlinu dostatečně obalí balicím papírem. Při přenosu by totiž neměla nastydnout.

Květinářství a hobby markety ovšem nejsou jedinou možností, kde cykas koupit. Zejména, pokud máte zájem o nějaký vzácnější druh, zkuste sběratele a další pěstitele. Počítejte ale s tím, že ceny i velmi malých rostlinek se pohybují v řádech minimálně tisíců korun. Opravdové sběratelské kousky pak mají cenu mnohem vyšší.

Jak pěstovat cykas

Cykasy řadíme mezi tzv. mobilní rostliny. To znamená, že snáší, lépe řečeno vyžadují letnění. Na terase či balkoně vyberte místo s přímým slunečním svitem. V této době také rostlinu zalévejte oraženou (nejlépe převařenou nebo dešťovou) vodou. Zálivku provádějte jednou týdně a do každé druhé přidejte trochu hnojiva na palmy nebo zelené rostliny. Koncem léta rostlinu přemístěte do světlé místnosti, kde bude přirozeně klesat teplota, nikdy ne však pod bod mrazu. V této době pak zalévejte asi jednou měsíčně, hnojivo nepoužívejte.

Na jaře by se pak opět měla přirozeně zvyšovat teplota. Když pak v létě přemístíte cykas ven, první mu dopřejte polostín. Stejně jako rostlinu přivykáme na změnu teploty, zvykáme ho i na přímé slunce. Stejně tak postupně zvyšujeme také zálivku a přihnojujeme.

Druhy cykasů

  • Cycas revoluta (nejznámější cykas japonský)
  • Encephalartos woodii (v přírodě již zcela vyhubený)
  • Dioon mejiae
  • Encephalartos arenarius
  • Cycas cairnsiana
  • Encephalartos princeps
  • Cycas panzihuanensis (nenáchylný k namrznutí)
  • Zamia angustifolia
  • Encephalartos altensteinii (asi 500 let starou rostlinu najdete ve skleníku zámku v Lednici)
  • Encephalartos transvenosus
  • Lepidozamia hopei
  • Dioon spinulosum

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

3 reakce na Pěstujeme cykasy
  • Jiří 15.12.2015 (21:56)

    Manželka už více let pěstuje cykas (revoluta) v hydroponii. Dobře roste.

  • Josef 14.4.2015 (14:08)

    Zde k nahlédnuti vzácná sbírka cykasů.

    http://fousdepalmiers.fr/html/forum/viewtopic.php?f=140&t=19402

    • lubomír 14.11.2019 (12:20)

      dobrý den,
      také nějakou dobu pěstuji cykasy,mám jich asi 6 druhů.Hledám někoho s kým bych si mohl vyměňovat zkušenosti,protože svou sbírku hodlám rozšířit.
      zároveň se zabývám pěstovaní baobabu a rostlin Madagaskaru.

Kategorie
<<Led 2023>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist