Pěstujeme banánovník
Banány, kdo by je nemiloval. Jde o jedno z prvních ovocí, které podáváme malým dětem, sáhneme po něm i v případě, že máme střevní potíže, včetně ranních těhotenských nevolností. Banány obsahují vysoké množství vlákniny a díky přirozeně se vyskytujícím cukrům také energie. Blahodárně působí na náš nervový systém, eliminují depresi. Obsahují vysoké množství antioxidantů, které chrání před volnými radikály a chronickými nemocemi.
Kde jsou doma?
Banánovníků je spousta druhů. Dokonce jejich plody mohou být ovocem, v případě těch sladkých, i zeleninou (v případě těch s vysokým obsahem škrobu). Zeleninové odrůdy můžete vidět pod názvem plantainy a jejich plody se většinou suší a melou na mouku. Některé odrůdy jsou jen a pouze dekorativní a jejich plody nejsou ke konzumaci vhodné vůbec. Domovinou jsou této stromovitě vyhlížející bylině tropy, kde najdete uměle založené plantáže banánovníků, ale také jejich divoké formy. Na tropický původ banánovníku musíte myslet i v případě, když se rozhodnete ho pěstovat v domácím prostředí. I v našich podmínkách se ale můžete dočkat exotických květů a plodů s takovou chutí a vůní, že neodoláte.
Chcete pěstovat vlastní banány?
Banánovník je poměrně robustní rostlinou, která vám zabere i půl obývacího pokoje. Proto se hodí zejména pro skleníky a opravdu prostorné interiéry, kde může bez nadsázky působit jako dekorativní palma. Nenechte se ale mýlit a nevěšte hlavu. Šlechtitelé nelenili a vyšlechtili i mnohem menší odrůdy, které jsou navíc méně náročné na pěstování. Příkladem může být odrůda Dwarf Cavendish, která dorůstá výšky v našich podmínkách asi okolo jednoho metru. Ať už zvolíte klasiky robustní kultivar, nebo nějakého „prcka“, květů se dočkáte asi po roce až třech. Mnoho kultivarů v dnešní době pěstujeme právě pro dekorativní květy a samozřejmě také listy, zejména velmi zakrslé odrůdy totiž vůbec nerodí.
Zemina
Na živiny bohatá humusová propustná zemina s přídavkem rašeliny a písku. Přesazujeme, když je květník viditelně malý nebo každý druhý rok zjara.
Zálivka a rosení
Kvůli vysokému odparu z prostorově náročných listů musí být zálivka nejen pravidelná, ale zejména pak vydatná. V letním období zaléváme klidně každý den. Známkou nedostatečné zálivky jsou vybledlé listy. Na druhou stranu pozor na trvalé přemokření substrátu. Aby se banánovníku dařilo, potřebuje vysokou vzdušnou vlhkost. Zejména v suchých prostorách listy rosíme pravidelně.
Teplota a sluneční záření
Banánovník samo sebou potřebuje dostatek světla-a to pokud možno ze všech stran. Není na škodu květník pravidelně otáčet. Tím také podpoříme růst přesně vzhůru a ne do boku. Banánovník dobře prospívá v prohřátém substrátu. Okolní teplota by tedy optimálně měla být kolem 25 °C).
Hnojení
Ve vegetačním období pravidelné hnojení jednou za 14 dní, postačí univerzální vodorozpustné hnojivo pro zelené pokojové rostliny.
Jen při zachování všech optimálních podmínek bude rostlina kvést a plodit (foto: pixabay.com).
Množení banánovníku
Na rozdíl od většiny podobně vyhlížejících „palem“ není až tak složité. Naopak dělením odnoží hlízovitého oddenku získáme téměř bez práce a úsilí a s velkým úspěchem hned několik dceřiných rostlinek. Stačí novou rostlinku oddělit od mateční, když má asi 5 a více listů, ránu ošetřit rozemletým dřevěným uhlím a po zaschnutí zasadit samostatně.
Komentáře k článku
Marek 11.1.2018 (20:26)
Dobrý den.Momentálně mi kvete Banánovník je to nádhera,snad bude taky alespoň malá úroda.Ještě vlastním jeden,doufám že taky brzi zaplodí.Pření Všem pěstitelům mnoho zdaru.