Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Pěstování hlívy na slámě s pomocí sadby-návod

Úno 1101 Autor: Redakce

Na trhu lze v současné chvíli zakoupit tyto druhy sadeb hlív:dobré houby

  • Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus)
  • Hlíva miskovitá – citrónová (Pleurotus cornucopiae)
  • Hlíva plicní (Pleurotus pulmonarius)
  • Hlíva máčková – Eryngii (Pleurotus Eryngii)

Všechny tyto sadby lze zakoupit na www.dobrehouby.cz

Co budeme k pěstování potřebovat?

Řezaná pšeničná, žitná nebo řepková sláma (sláma ječná a ovesná je méně vhodná,  protože špatně přijímá vodu) nebo pazdeří; PE (polyetylénové) pytle, sadba příslušné hlívy; horká voda od 70°C až po 80°C.

Prostory pro pěstování

Místnost s teplotou od 8°C do 18°C pro Hlívu ústřičnou, pro Hlívu plicní teplota až 22 °C, nad 22°C pro Hlívu miskovitou s rozptýleným světlem a možností udržovat vyšší vzdušnou vlhkost (80-90%) a větrat (např. sklepy s okénkem, garáže, haly, bývalé stáje).

Příprava substrátu

substrát na hlívuPoužíváme slámu kvalitní, suchou, bez přítomnosti plísní. Nařezanou slámu (drobněji nadrcená je lepší) nasypeme do silného PE pytle, stlačíme ji a zalijeme horkou vodou tak, aby byla všechna sláma ponořena a pytel uzavřeme provázkem. Vodu v pytli ponecháme 12 hodin a potom uřízneme spodní rohy a vodu necháme samovolně vytéct. Kvalitě substrátu prospěje, když pytel po vypuštění vody na 1 den uložíme v blízkosti zdroje tepla, aby se teplota slámy udržovala po dobu 24 hodin na 45°C.
Pokud nemáme k dispozici pytel ze silného PE, můžeme slámu spařit v nějaké nádobě (sud, vana); případně namočenou slámu lze spařit v pařáku na brambory. Propařenou slámu vysypeme na čistou folii a necháme vychladnout na teplotu asi 25°C.

Očkování sadbou

Ze sklenice se sadbou sejmeme kovové víčko a pomocí čisté lžíce sadbu vyndáme do misky, kde ji rozdrobíme na drobné částice. V případě, že máme sadbu v polypropylénovém sáčku je výhodnější tlakem ruky sadbu v uzavřeném sáčku rozdrobit. Vychladlou slámu promícháme se sadbou a vše vrátíme zpět do pytle a zmáčkneme tlakem ruky. Pytel opět uzavřeme provázkem.

Pomocí 500ti g sadby naočkujeme asi 20 – 25 kg mokré slámy (substrátu) – tj. asi dva pytle o průměru 30 cm a výšce 70 cm. Sadbu nekupujme zbytečně dlouho dopředu, případné skladování v lednici při 4°C by nemělo přesáhnout 2 měsíce.

Růst podhoubí

Pytel s naočkovaným substrátem uložíme do místnosti (v této fázi je jedno, zda je v místnosti světlo nebo tma; není vhodné, aby na pytel svítilo slunce) s teplotou okolo 20°C. Pokud máme v místnosti teplotu nižší než 15°C a máme naočkováno více pytlů, tak pytle uložíme k sobě, při nižších teplotách je můžeme i přikrýt. Vpytlích je nutné teplotu kontrolovat, aby nepřesáhla 30°C. Podhoubí substrátem nejlépe prorůstá při 27°C. Dobře zpracovaný substrát je při optimální teplotě je prorostlý za 14 dnů. Při nižších teplotách prorůstá déle.
Zda je substrát prorostlý, poznáme podle stejnoměrného zbělání povrchu. Pokud se růst podhoubí zastaví ještě v neprorostlém stavu, je třeba povolit horní úvazek, případně zvětšit otvory v dolních rozích pytle. Jestliže se v pytlích objevují plísně, znamená to, že jsme slámu špatně tepelně ošetřili, případně nebyla dodržena dostatečná hygiena při očkování.

Tvorba zárodků (fruktifikace)

Většině kmenů hlívy prospěje k tvorbě zárodků plodnic zchlazení substrátu (Hlíva plicní a miskovitá toto zchlazení nevyžadují). Proto je vhodné prorostlý substrát přemístit na dva až tři dny do chladnější místnosti s teplotou 6°C až 12°C, případně nechat pytle tři chladnější noci venku (případné zmrznutí substrátu není na závadu). Po zchlazení se začnou na povrchu substrátu objevovat zárodky plodnic, které se postupně zvětšují.


Růst plodnic

pěstování hlívyPo zchlazení přeneseme pytle zpět do místnosti s rozptýleným světlem. Folii pytlů prořežeme řezy o délce asi 5 cm a množství 10 – 20 řezů na jednom pytli. Substrát je možné plnit do pytlů s již vyraženými otvory o průměru 5 – 10 mm a počtu 10 – 20 otvorů. Těmito řezy (otvory) vyrůstají plodnice, aniž dochází k přílišnému vysychání substrátu. Ze zárodků se postupně vytvářejí klobouky a třeně („nožky“).

Plodnice rostou často v trsech a postupně v několika sklizňových vlnách. V domácích podmínkách sklízíme 3-4 sklizňové vlny, které by v optimálních podmínkách měly proběhnout za 2 – 3 měsíce (při nižších teplotách déle). Pěstební prostory dobře větráme a vzdušnou vlhkost případně zvyšujeme kropením podlahy. Pokud mají plodnice dlouhé třeně a malé klobouky, znamená to, že je třeba zvýšit větrání, případně mohou mít plodnice nedostatek světla.

Sklizeň plodnic

Trsy plodnic sbíráme vždy celé, bez ohledu na to, že jsou v trsu malé plodničky. Sklízíme vždy vylomením trsu z pytle. Sklizené trsy rozdělíme na jednotlivé plodnice a třeně odřízneme.

Přejeme hodně pěstitelských i kulinářských úspěchů. Více informací a kulinářské tipy naleznete ZDE.

 

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Pěstování hlívy na slámě s pomocí sadby-návod
  • Pavel Demeter 1.2.2011 (20:01)

    Na kolik vyjde sadba pro jeden pytel slámy?

Kategorie
<<Kvě 2021>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist