Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Pěstování cuket v plném proudu

Kvě 1620 Autor: Redakce

cuketa pestovaniZelenina pocházející ze Střední Ameriky, tykev obecná neboli cuketa, je oblíbenou pochoutkou. Rostlina se zelenými, žlutozelenými, žlutými i bílými plody vypadá jako veliká okurka. Obsahuje více než 90 procent vody a minimum tuku, proto je vhodnou složkou stravy při dietách. Její využití v kuchyni je fantastické. Lze ji tepelně upravit anebo podávat zasyrova. Představivosti se meze nekladou. Cuketa může mít kulatý či podlouhlý tvar.

Předpěstované sazenice mají své výhody

cuketaZbožňujete lahodné plody cukety? Vrhněte se na jejich pěstování. Polovina dubna až května je klíčová. Je na vás, zda si semena předpěstujete anebo je vložíte přímo na záhon. Pokud netoužíte po ohromné úrodě, postačí vám 3 semena. Nejlepší je sázet cukety během několika měsíců, zajistíte si tak sklizeň až do prvních mrazů. Cukety mají pestrou škálu kultivarů, od žluté, přes zelenou anebo proužkovanou. S výsadbou cukety to nepřehánějte, protože se rychle rozrůstá a nebudete vědět, co s ní! Žluté cukety mají výraznější chuť, ale nejsou tak odolné jako tradiční zelené odrůdy. Kulaté zelené cukety mají nevšední chuť, sbírají se malé a hodí se k zapékání. Lahodnou jemnou chutí se pyšní cukety bílé barvy.

Sázíme a sklízíme

cuketaPřímý výsev ušetří čas i prostor. Předpěstované sazenice si hůře zvykají na chladnější počasí. Cuketa má ráda teplo a slunce. Předpěstované tykve, nejlépe v kelímcích s rašelinou, se sázejí do půdy až ke konci května. Vzejdou do 10 dnů, na záhon míří, až mají 3 pravé listy. Přímý výsev lze uskutečnit už v polovině dubna. Dbáme na skvěle pohnojenou půdu, kompost a pravidelnou zálivku. Cuketa je odolná, ale může být napadena plísní okurkovou. Listy postižené šedým povlakem je nutné ihned odstranit. A pozor, květy mohou požírat i slimáci!

Pěstování cukety na balkóně

Cuketu si můžete vypěstovat i na balkóně. Pěstování v nádobách má svá pravidla, ale není to žádná věda. Rostlinky není třeba okopávat ani zbavovat plevele. Jen potřebují být zasazeny do velké nádoby, je nutné dbát na dostatečnou zálivku a přísun hnojiva. Ideálně společně se zálivkou. Malé cuketky se sklízejí 15 – 20 centimetrů velké, menší jsou chutnější.Tak už na nic nečekejte a dejte se do toho!

cuketa pestovani

 

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Říj 2021>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist