Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Pergoly a altány

Čvn 1123 Autor: Redakce

altánPergola nikdy nestojí samostatně, nýbrž se vždy opírá o budovu nebo jinou stavbu, například o vysokou zeď, a zastřešuje posezení nebo terasu. Mívá tvar obdélníku nebo pravidelného víceúhelníku a plochou střešní konstrukci. Bočně je otevřená a nahoře většinou uzavřená. Jako zastřešení slouží buď jen popínavé rostliny, nebo k zakrytí použijeme komůrkový polykarbonát, například makrolon, na který kvůli lepší ochraně proti slunci položíme rohože.

Pergoly se v naprosté většině stavějí ze dřeva, nejlépe z tlakově impregnovaných, měkkých, smrkových či borových nebo tvrdých, ale dražších dubových. Levnější náhrada je modřínové nebo douglaskové dřevo. Nosné sloupky pergoly se usazují do žárově pozinkovaných patek, které jsou zakotveny v betonovém základu. Do patek se usazují proto, aby sloupky nehnily při přímém kontaktu se zemí. Ocelová patka by měla vyčnívat nad zem asi 5–10 cm. Betonový základ sahá do hloubky přibližně 80 cm (nezámrzná hloubka) a jeho půdorys má rozměry 30 x 30 cm. Při použití pásové oceli místo speciální hotové patky jsou oba ocelové pásy z protilehlých stran sešroubované ve dvou místech napříč nosným sloupkem a jsou zakotveny v betonovém základu.

Dřevo chráníme ochranným nátěrem buď lazurami, který obnovujeme jednou za dva roky, nebo krycími laky, které obnovujeme po čtyřech letech. Používáme nejedovaté přírodní barvy. Jiný materiál, ze kterého můžeme zhotovit pergolu, je kov.Stavbu pergoly lze realizovat na základě územního souhlasu. Podkladem k územnímu souhlasu ke stavbě pergoly je souhlas vlastníků sousedních pozemků. V případě, že souhlas nepředložíme, budeme muset na stavebním úřadě požádat o územní rozhodnutí. Stavba pergoly by měla být ve vzdálenosti 2 m od společných hranic se sousedními pozemky.

Altán je zpravidla ze shora a napůl bočně uzavřen. Mívá tvar n-úhelníku a oproti pergole stojí samostatně. Altán stavíme ze stejných materiálů jako pergolu, ale navíc tu budujeme střechu, u které provedeme dokonalou izolaci, jako ochranu před hnitím dřeva. Jako střešní krytinu můžeme z estetického důvodu  použít stejnou jako u našeho domu, tedy například tašky nebo bitumenové šindele. Může tu být i okap pro odtok dešťové vody.

Jakými rostlinami altán osázet?

osazeni pergoly

Rostlinnou skladbu kolem altánu volíme vhodnou k celkové koncepci domu, zahradě a samotnému altánu či pergole. Měly by zde být vysázeny kvetoucí keře přes celé léto, voňavé rostliny, altán by však rozhodně neměla ze všech stran obklopovat bujná zeleň. Ani ovocné stromy kolem nejsou vhodné, kvůli kouři vycházející z komína z krbu. Zeleň je má altán dotvořit, vyzdvihnout a zušlechtit, ne skrýt či potlačit.

Z trvalek jsou vhodné jsou kakosty, hosty, floxy a pivoňky. Z popínavách samozřejmě plamének nebo jasmín. Důležité jsou i v létě kvetoucí dřeviny (hortenzie, levandule) na podzim kvete například ořechoplodec. Pokud chcete prostoru kolem altánu či pergoly věnovat více času, vysázejte také letničky. Velmi dekorativně vypadají okrasné kopřivy (kopřivky), nocenky, fialy a voňavé hrachory.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Pergoly a altány
Kategorie
<<Led 2019>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist