Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Péče o pračku, kterou byste měli absolvovat každý týden

Srp 2222 Autor: Claudie Kornelová

Zabraňte potřísnění prádla rozlitými tekutinami a jinými nečistotami tím, že budete udržovat vnější část pračky čistou. Rozlité tekutiny ihned setřete vlhkým hadříkem nebo papírovou utěrkou. K této činnosti nepoužívejte čpavek, bělidla, abrazivní čisticí prostředky nebo rozpouštědla pro domácnost, protože by mohly poškodit povrch pračky nebo elektronické ovládací panely.

pračka

Udržujte svou pračku ve špičkovém stavu. Zdroj foto: Unsplash.com – Dieter K

Každý týden otřete vnější část pračky měkkým hadříkem a oblíbeným univerzálním čisticím prostředkem nebo směsí jemného prostředku na mytí nádobí a vody. Pračku otevřete, abyste mohli vyčistit vnitřek víka a okraje otvoru pračky. Použijte přeložený kus papírové utěrky nebo bavlněné tampony, abyste vyčistili štěrbiny a švy. Opláchněte čistou vodou a otřete do sucha.

Buben uvnitř pračky otřete vlhkým hadříkem nebo papírovou utěrkou. Odstraníte tak žmolky a jiné nečistoty, stejně jako zbytky pracího prostředku.

Hloubkové čištění interiéru

Pokud vaše pračka nevypere prádlo tak čistě, jak byste očekávali, je možná čas na hloubkové čištění pračky. Naštěstí většinu práce odvede pračka sama.

Zde je návod, jak na to:

  • Zvolte nastavení největší náplně a naplňte pračku horkou vodou. Přidejte prací prostředek a spusťte kompletní cyklus praní a máchání.
  • Naplňte pračku horkou vodou podruhé. Tentokrát přidejte dva šálky chlorového bělidla a spusťte celý prací a máchací cyklus.
  • Potřetí naplňte pračku horkou vodou, aniž byste přidali jakýkoli přípravek. Spusťte kompletní cyklus praní a máchání, abyste odstranili veškeré zbytky a zápach, které zanechal prací prostředek nebo bělidlo.
  • Vyčistěte také vyjímatelné dávkovače bělidla a aviváže. Dávkovače jednoduše namočte na 10 minut do teplé vody a poté je vyčistěte univerzálním čisticím prostředkem ve spreji a papírovými utěrkami. K tomuto úkolu nepoužívejte prací prostředek. Jakmile jsou dávkovače suché, vraťte je na původní místo.
  • Vysajte podlahu kolem pračky, abyste odstranili žmolky a další nečistoty (ale mějte oči otevřené pro zatoulané knoflíky nebo peníze!). Opatrně odtáhněte pračku od stěny a vysajte i za ní.
pračka

Pračku nechte projít čistícím/pracím systémem, abyste ji důkladně propláchli. Zdroj foto: Unsplash.com – No Revisions

Čištění pro prevenci plísní

Ačkoli je to pravděpodobnější u praček s předním plněním, plíseň může vzniknout i u praček s horním plněním. Plíseň se nejčastěji vyskytuje, pokud je prádelna špatně větraná nebo pokud žijete v teplém a vlhkém podnebí. Plíseň může vzniknout také tehdy, pokud perete oblečení vždy ve studené vodě – která nezabíjí bakterie způsobující plísně – nebo pokud necháte mokré oblečení v pračce delší dobu. Jakmile se na oblečení objeví zatuchlý zápach plísně, je těžké ho odstranit.

Postupujte podle následujících kroků, abyste zabránili šíření plísní:

  • Po každém praní nechte víko nebo dvířka pračky pootevřená, aby mohla vlhkost unikat. Počkejte několik hodin, než je opět zavřete.
  • Právě vyprané oblečení ihned vysušte. I čtyři až pět hodin je příliš dlouhá doba na to, abyste nechali mokré oblečení ležet v teplém uzavřeném prostoru.
  • Pravidelně čistěte vanu pračky, abyste odstranili zbytky, které podporují růst plísní.
  • Plíseň z pračky odstraníte tak, že pračku nastavíte na velkou náplň a spustíte cyklus pouze s horkou vodou a jedním šálkem bělidla pro domácnost. Následně proveďte druhý cyklus, tentokrát pouze s použitím horké vody a dvou šálků bílého destilovaného octa, abyste odstranili zápach. Ocet také pomáhá snížit množství zbytků mýdla ulpívajících na bubnu. Snížení množství nahromaděného mýdla sníží pravděpodobnost vzniku plísní. Nakonec spusťte třetí běžný cyklus horké vody (bez dalších přípravků), abyste odstranili zbytky bělidla. Tento postup opakujte, dokud nezůstanou žádné pachy.
  • Okolí víka nebo dvířek a těsnění vyčistěte směsí teplé vody a bělidla v poměru 10:1. V gumových rukavicích na ochranu rukou namočte do směsi měkký hadřík a pečlivě jej otřete. Opláchněte čistou vodou a osušte měkkým hadříkem.

Tento postup opakujte každých několik měsíců (pokud nechcete každý týden) nebo podle potřeby, abyste udrželi plíseň pod kontrolou.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2023>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist