Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Péče o pokojové rostliny

Pro 1111 Autor: Redakce

Základními parametry pro každou pokojovou rostlinu jsou:pokojova palma

  • Výživa
  • Zálivka
  • Stanoviště
  • Včasný boj se škůdci

Je dobré vědět, že rostliny okrasné listem potřebují rozptýlené světlo. Všeobecně platí, že čím tmavší list, tím méně světla potřebuje. Ale každá rostlina je ale specifická. V zimě, kdy topíme, se snižuje vzdušná vlhkost a rostliny strádají. Místo klasického rozprašovače můžete použít kondicionér pro rostliny. Kondicionér díky smáčedlům vytvoří kolem rostliny vlhké mikroklima po delší dobu. Kondicionér je vhodný pro pokojovky, které snesou vlhkost na listech. Jde o fikusy, juky, palmy a podobně. Vlhkost na listech nesnese africká fialka. Té vlhkost zařídíme, pokud do vyšší misky nasypeme drenážní vrstvu (keramzit, kamínky, štěrk) a zalijeme vodou. Dbáme na to, aby se spodní část květináče nestála ve vodě.

Během zimy sice omezíme zálivku, ale rostliny nesmí přeschnout. Stejně tak omezíme i hnojení, ale ne zcela. Pokud používáte správné hnojivo pro pokojové rostliny, použijte ho cca jednou za měsíc. Rostliny ozdobné listem potřebují hnojiva s vyšším obsahem dusíku. Můžeme ho aplikovat buď v kapalné formě jako zálivku. Použít můžeme i hnojivové tyčinky, které vydrží až 2 měsíce.

Boj se škůdci na pokojových rostlinách

Pokud jsme rostliny letnili, velmi často se objeví třásněnky a svilušky. Pokud použijeme chemický postřik, vždy rostliny stříkejte mimo obytné prostory, například v garáži. Teplota prostoru by neměla klesnout pod 10 stupňů.

lapace skudcuVelmi oblíbené jsou i lapače na všechny typy škůdců pokojových rostlin, jako jsou molice, mšice, třásněnky, ale také smutnice a vrtalky. Trojúhelníkové lapače s nevysychavým lepem koupíte v balení po pěti lepových deskách cca za 40 Kč. Jejich výrazná žlutá barva doslova láká mnoho druhů škůdců, kteří se přilepí a zahynou. Lapač jednoduše píchnete ke květině do květináče nebo zavěsíte na rostlinu. Terčík vyměňte v případě zalepení škůdci, zaprášení apod.

Tyto lepové terčíky zachycují dospělce. Proti larvám v půdě se můžeme bránit buď propařením substrátu při přesazování, nebo biologickým způsobem-hlísticemi. Ty se prodávají sušené ve formě prášku. Prášek rozmícháte ve vlažné vodě a aplikujete formou zálivky.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Úno 2022>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 1 2 3 4 5 6
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist