Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Pastinák

Dub 1419 Autor: Redakce

Pastinák je vytrvalá a otužilá bylina, patřící do čeledi miříkovité, kam řadíme například i mrkev. Na rozdíl od mrkve jsou kořeny pastináku bledé, chuťově výraznější a také bohatší na vitamíny a minerály. Obsahuje významný podíl draslíku a vlákniny. Na pěstování je nenáročný, nemusíte si ho téměř všímat, přesto se vám odmění chutnými kořeny široce využitelnými v kuchyni.

pastynakBylina je známá svými léčivými schopnostmi, respektive jsou léčivé plody a kořeny. Nálev ze tří lžiček na 250 ml vody se pije 2 – 3x denně. Účinky rostliny na lidský organismus jsou močopudné (stejně jako čaj nebo káva) a uklidňující. Konzumace rostliny zlepšuje chuť k jídlu, čistí močový měchýř od močových kamenů nebo písku. Objevit se však může i alergická reakce (podráždění kůže po kontaktu se slunečním světlem), velká většina lidí se tohoto vlivu obávat nemusí.

Jedovatý příbuzný

Pokud bychom chtěli pastinák sbírat v přírodě, musíme předem nastudovat jeho rozdíly s bolehlavem plamatým. Tato rostlina byla používána ve starověku jako jed, je totiž smrtelně jedovatá. Hlavní rozdíl spočívá ve stonku. Bolehlav má hladký stonek bez chloupků s nafialovělými tečkami či proužky. Byliny se liší také listy a květy.

Pěstování a sklizeň

Pastináku trvá dlouho, než vyklíčí. Z tohoto důvodu vysazujeme semínka brzy na jaře, ideálně v březnu. Zemina by měla být vlhká, úrodná a písčitá (tedy lehká) a dostatečně hluboká. Pastinák bude růst téměř v jakékoli půdě. Hnojení se nedoporučuje před výsevem, nejlepší půdou bude zemina hnojená pro předchozí rostlinu. Při přehnojení půdy by pastinák vytvářel několik kořenů do stran místo jednoho přímého velkého. Vhodným stanovištěm je místo, které je slunné, nebo polostín. Semínka vyséváme do rýh hlubokých jeden centimetr, a to po skupinkách 3 – 4 semínek, od sebe vzdálených 40 centimetrů. Když rostlinky vyraší ze země asi na 2,5 centimetru, poprvé je jednotíme. Pak jednotíme znovu, až jednotlivé rostliny budou od sebe vzdáleny asi 15 – 25 centimetrů. Rostliny se potřeba okopávat, aby plevel nezahltil záhon a nesebral pastináku veškerý prostor, slunce a živiny.

Kořeny se sbírají až po uschnutí natí, případně po odkvětu. Tak se děje na podzim. Sběr je vhodný však až v zimě, ideálně po prvních mrazech, které zvýrazní chuť kořenů. Sklízet můžeme postupně, kdy budou kořeny potřeba v kuchyni. Poslední kořeny je důležité vytáhnout na konci zimy až začátkem jara, aby nezačaly zase obrůstat. Rostliny jsou tedy v záhoně celý rok. Na druhou stranu je dobré, že se sklízí v době, kdy už není dostatek další zeleniny přímo ze zahrádky. Kořeny pastináku uskladníme na chladném místě (teplota 0-1°C je nejvhodnější), nejlépe ve vlhkém písku, případně hlíně.

Při výsevu a pěstování můžeme ušetřit místo na zahradě tak, že mezi řádky vysejeme hlávkový salát. Ten vymezí prostor řádků a sklidíme ho ještě dřív, než bude pastinák potřebovat prostor pro sebe. Přímo do řádků můžeme zaset ředkvičky, které také rostou velmi rychle. Před naklíčením pastináku určí řádky. Ředkvičky sklízíme zároveň s jednocením pastináku.

Kuchyně

obalovany pastynakŘímané pastinák používali jako afrodiziakum. My ho však většinou budeme používat jako zeleninovou přílohu, na gril nebo jako kořenící přísadu. Není problém ho konzumovat syrový, stejně jako vařený. Chuť kořenů je mírně nasládlá, podobná petrželi. Kořeny můžeme používat do omáček, polévek stejně jako další kořenovou zeleninu. V dřívějších dobách se tato zelenina používala podobně jako brambory dnes. Tradicí bylo podávat pastinák k hovězí pečeni.

Pokud chceme kořeny konzumovat, měli bychom odstranit jednak natě, jednak drobné kořínky okolo hlavního kořene. Omyjeme a krájíme podélně na silnější plátky. Větší kořeny rozdělíme na čtvrtiny. Vyjmeme dřevnatý střed, poté je možné pastinák vařit. Vaříme ho asi 20 až 25 minut (dle velikosti) v osolené vodě (případně mléce), připravit ho můžeme také v páře. Pastinák na slano využijeme pro přípravu kaší (v kombinaci s brambory či mrkví), příloh nebo krémových polévek. Jeho vlastní nasládlá chuť se vybízí k použití na sladko, například do dortů a koláčů ve formě pyré, jehož příprava je velmi snadná. Stačí do rozmixovaného pastináku (cca 800 gramů) přidat trochu másla (50 gramů), lžíci medu, skořici. Poté pyré zlehka dosolíme a dopepříme dle chuti.

Pastynák je vhodný také pro dětské příkrmy-více zde.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist