Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Papyrus neboli šáchor

Úno 1624 Autor: Redakce

papyrus sachorŠáchor (Cyperus) je znám také pod názvem „papyrus“, který skvěle čistí vzduch v bytě. Existuje množství různých variant a kultivarů, které se od sebe liší vzrůstem a tvarem vrcholové růžice listů. Lákavé jsou ty pruhované nebo se žlutými listy. Pěstební podmínky však mají společné, stejně jako nesmírnou přitažlivost pro kočky. Papyrus nikdy v domácnosti s kočkami nevydrží – okoušou ho! Máte-li však skvělou světlou místnost bez koček a milujete-li „trávovité“ rostliny, je papyrus tím pravým pro vás.

Neúspěch při pěstování? I jedno sucho!

Tuto rostlinu spolehlivě zničíte suchem. Stačí ji pouze jednou nezalít a nechat komplet přeschnout a rostlina se bude jen velmi těžko vzpamatovávat. Ve své domovině, zejména na Madagaskaru, potřebuje stálou vlhkost zeminy i vzduchu, jinak velmi rychle neodvratitelně zasychá.  Nejlépe jí bude na světlém vlhčím místě. Kuchyň, chodba nebo světlá koupelna bude pro papyrus nejlepší imitací jeho přirozených podmínek. Je to rostlina rostoucí na březích řek.

ZAJÍMAVOST: U nás si můžeme domovinu této rostliny představit asi jako břehy mokřadů a rákosem obrostlých rybníků. Tak nějak roste šáchor doma.

Světelné podmínky: Hodně světlo, nikoliv však přímo slunce

Je třeba zajistit papyru co nejvíce světla. Ideálně světlé, velké okno směrem na východ nebo sever, přímé sluneční světlo ale nemá rád. Zahnědávají mu listy, ostré letní slunce je schopno je přes sklo spálit. Dobře prospívá v přímém světle bez slunce a v polostínu. V zimě ho však k oknu se sluncem přesunout můžete, to snáší velmi dobře a dokonce mu to prospěje, protože rozptýlené zimní světlo nemusí být dostačující.

Teplota: Běžná pokojová

S teplotou si nemusíte lámat hlavu. Běžná pokojová teplota je úplně ideální. Není to mrazuvzdorná rostlina a nemá ráda ani nízké teploty. V zimě by neměla teplota klesnout pod 10 °C.

VÝHODA: Papyrus má pověst kvalitní čističky vzduchu v bytě!

Vlhkost a zálivka: Náročný strávník!

Na vlhkost vzduchu i substrátu je papyrus velmi náročný. Vyžaduje opravdu mnoho vody a je to jedna z mála rostlin, které svědčí přelití. Dokonce nejlépe roste tehdy, když udržujete jeho misku pod květináčem neustále s mírnou hladinkou vody. Bahýnko, bahýnko, dokonalý komfort rostlině zajistí dešťová měkká voda… to je ideální živnou půdou pro statné rostliny. Stejně tak vyžaduje i vzdušnou vlhkost. Miska s vodou pod květinou nebo občasné rosení by měly tuto potřebu směle naplnit.

TIP: Skvěle papyrus roste, když použijete dva květináče stejné výšky. Menší, ve kterém je rostlina a větší obal, ve kterém budete udržovat stále hladinu vody.

Hnojení: 2x týdně

Také na živiny je papyrus náročný. Hnojte ho dvakrát týdně hnojivem univerzálním, nebo hnojivem na zelené rostliny. Spotřeba živin je velká.

Rozmnožování a přesazování: Když je kořenů všude plno

Čas na přesazování poznáte snadno. Bude mít plný kořenový bal a kořeny začnou prorůstat do dolní misky plné vody. Pak můžete papyrus nejen přesadit, ale také si ho při té příležitosti namnožit. Dělením trsu získáme nové mladé rostlinky. Sadíme je to substrátu s vysokým obsahem rašeliny (kvůli kyselosti půdy) s podílem jílu a písku, který zase zajistí dobrou propustnost vody.

TIP NA MNOŽENÍ: Papyrus lze také množit stonkovými řízky. Uřízneme asi 5 cm stonek i s listovou vrcholovou růžicí, té zkrátíme listy a růžici poté ponoříme do vody. Bude na ní plavat jako leknín. Rostlina takto snadno pustí kořínky.

Nemoci a problémy: Suchý vzduch

Nejčastějším problémem, se kterým se při pěstování papyru setkáváme, je suchý vzduch. Listy zasychají a především se stávají náchylné k napadení škůdci. Na papyru si rády pochutnávají především mšice a molice.

Špičky listů mohou hnědnout také tehdy, když rostlinu zaléváte moc tvrdou vodou. Používejte tedy převařenou nebo dešťovou vodu.

Zachránit ho ještě lze!

Pokud se nám se šáchorem nedaří, můžete zkusit listy odříznout a zkrátit, tak na 5 cm pahýly u zeminy. Rostlina ještě může s úspěchem obrazit.

Jak se v nich orientovat?

sachor odrudy

Na trhu můžete vidět několik druhů papyrů. Pojďme si v nich udělat základní pořádek.

  • Cyperus alternifollius – má úzké dlouhé listy, výška asi 90 cm
  • Cyperus involucratus – má úzké dlouhé listy, dorůstá však nižší výšky, asi 60 cm.
  • Cyperus papyrus – stvol má na konci trs trávových listů zakončených klasy drobných kvítků
  • Cyperus papyrus variegatus – má bílé proužky na listech
  • Cyperus papyrus gracilie – má nižší vzrůst, asi 40 cm
  • Cyperus esculentus – nejmenší z papyrů, dorůstá maximálně 30 cm
  • Cyperus haspan – tvoří krásná květenství

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

2 reakce na Papyrus neboli šáchor
  • Miluše 18.4.2023 (07:58)

    Papirus mi napadli nějací lepící Broučkove,jaký postřik mám použít.dekuji

  • Miluše 29.11.2018 (13:43)

    Moc děkuji za rady a tipy. Papyrus je má oblíbená rostlinka a pak po přečtení vašeho článku o mi poroste k mé radosti. Stále byla chudá a já nevěděla jak jí pomoct. Teď už vím. Děkuji

Kategorie
<<Bře 2023>>
PÚSČPSN
27 28 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist