Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Ozdobné přesličky: krása s nádechem pravěku

Srp 1631 Autor: Redakce

Mezi nejstarší rostliny na zeměkouli patří bezesporu přesličky. Víte, že je můžete pěstovat na zahradě, a že budou vypadat opravdu dobře? Hodí se třeba k zahradnímu jezírku a stanou se atraktivním prvkem, který budou obdivovat i návštěvy. Přesliček je mnoho druhů, pro zahradní pěstování se jich hodí jen pár. Vytvoří díky svým jemným lodyhám jakousi miniaturu pravěkého lesa a při pohledu na ně se vám jistě zlepší nálada.

preslicka

Typické znaky přesliček

V pravěku šlo o rostliny velké jako stromy, po odumření se měnily v uhlí. Postupně se vzrůst rostlin zmenšoval a dnes u nás volně roste 8 druhů, o výšce do 80 cm. Nejrozšířenější je přeslička rolní, rostoucí podél vlakových kolejí a silnic. Typický je sezonní dimorfismus, přičemž jarní lodyha je hnědá, s výtrusnicovým klasem, letní zelená. Obsahuje mnoho křemíku, prospívajícího vlasům a nehtům. Přeslička bahenní je nižší, dorůstá maximálně půl metru, nemá sezonní dimorfismus, preferuje stín a vlhká stanoviště.

Kde přesličky vysadit

preslickaPřesličky vyžadují většinou vysokou vlhkost, proto je vysazujeme do blízkosti vodních ploch, třeba k jezírkům. Na březích s kolísající hladinou vody a bahnitou půdou se jim bude dařit nejlépe. Zkombinovat je můžeme i s jinými vodními a bahenními rostlinami, takové jezírko se stane oázou klidu a pýchou naší zahrady.

Jaké přesličky se hodí na zahradu?

Přeslička japonská (Equisetum japonicum) dorůstá až 80 cm, je velmi dekorativní, s dutými, článkovanými lodyhami připomínajícími bambus. Vyzdvihnout je třeba hlavně její odolnost, přečká mrazy bez potřeby zakrytí. Přeslička skřípinovitá (Equisetum scirpoides) je drobnější, dorůstá maximálně 30 cm, nároky a odolnost má podobné jako přeslička japonská. Teplomilnější jsou přesličky Elegia capensis a Chondropetalum tectorum, méně známé druhy, které vypadají krásně, ale musíme se o ně náležitě starat a pro začínající pěstitele vhodné příliš nejsou. Pokles teplot pod 12°C je pro ně již problém. Nejlepší je tedy umístit je v zimní zahradě.

Pěstujeme přesličky

preslickaPřesličky jsou trvalky a vyžadují mokrou a kyselou půdu. Vysazení sazenic je snadné, vyberte břeh zahradního jezírka nebo jiného vodního prvku, nejlépe ve stojaté vodě, stanoviště by mělo být slunné či v polostínu, většinou ale nevadí ani stín. Dařit se jim bude i mimo jezírka ve vlhké půdě. Přesličky nekvetou, rozmnožují se výtrusy z výtrusnic, případně dělením článkovaných oddenků, tato metoda je ale obtížnější. Nejsnazší je pořídit sazeničky v prodejně specializované na vodní rostliny.

Máte-li na zahradě vlhkou půdu nebo přímo jezírko, s pěstováním přesliček neváhejte. Vnesou k vám netradiční historický nádech, vypadají krásně, a pokud si vyberete správný druh, nebývají náročné.

Naopak neradi vidíme na zahradě přesličku rolní, která koření velmi hluboko a jen velmi těžko se jí ze záhonů zbavujeme. Na druhou stranu se jedná o vyhledávanou léčivku. Více ve článku zde.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Říj 2021>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist