Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Otázky a odpovědi: Letíme se psem na dovolenou

Zář 1213 Autor: Redakce

se psem leteckyNáš článek o cestování se psem letadlem měl ohromné ohlasy, proto jsme se rozhodli ho rozšířit o další informace, a tak odpovědět na vaše nejčastější otázky. Zdaleka nejvíce vás zajímá, jak je to s asistentskými psy pro slepce či jinak postižené spoluobčany. V dnešním článku vám ale přinášíme i jiné odpovědi na vaše nejčastější otázky.

Mohu v letadle přepravovat asistentského psa?

Stejně jako v ostatních dopravních prostředcích mají i asistenční psi cestovné zadarmo a mohou být se svým majitelem přímo v kabině letadla. Pes musí být samozřejmě řádně označen.

Dělá se psům v letadle nevolno?

Kabina letadla je samozřejmě klimatizovaná. Právě to může dělat potíže zvířatům, která klimatizaci špatně snášejí. Většina zvířat ale na let reaguje dobře, bez větších obtíží. Po celou letu by ale měla zůstat v přepravce, proto psa či kočku na přepravku zvykejte, ať to pro ně není šok.

Mohu mít v letadle bojová psí plemena?

Plemena tipu pitbul jsou pro přepravu poněkud problematická. Nejen, že většina leteckých společností neakceptuje psy středních a větších plemen v kabině, ale navíc je jejich přeprava většinou zakázána. Do Chorvatska a některých jiných zemí pak není dovoleno psy s přízviskem „bojové plemeno“ vozit vůbec. Vždy se raději informujte na příslušné ambasádě. Bojová plemena ale většinou nelze přepravovat ani v zavazadlovém prostoru.

Kolik psů mohu přepravovat?

Do letadla většinou mohou jen 2 zvířata bez ohledu na to, zda se jedná o psa nebo kočku. Letenku si proto zamluvte raději s dostatečným předstihem.

Jak je to s karanténou a očkováním?

Každá země to má jinak. Ve většině státech Evropy už se karanténa vůbec neřeší. Výjimky ale samozřejmě existují. Příkladem může být islandský Reykjavik, kde počítejte s karanténní dobou 14 dní. Očkování je jen základní. Informujte se ale na stáří očkování proti vzteklině, to by nemělo být starší než 2 roky, ale mladší než 1-6 měsíců. Do Chorvatska nezapomeňte na kapičku za krk proti srdeční červivosti.

Potřebuje pes pas nebo postačí očkovací průkaz?

Když opouštíte Českou republiku, vždy musíte mít pro zvíře pas. Jeho vyřízení u veterináře je ale naprosto bezproblémové. Počítejte s poplatkem asi 600 Kč za vystavení. K vystavení je nutná identifikace psa čipem nebo tetováním. Veterinář do pasu přepíše všechna očkování, takže pas i do budoucna bude sloužit i jako očkovací průkaz. Ten už nebudete vůbec potřebovat.

Jak je to se zvířaty v zavazadlovém prostoru?

Pokud váš pes z nějakého důvodu nemůže být v kabině letadla, kupte mu dostatečně velkou přepravku. Pokud má pes nad 10 kg, kupte přepravku na kolečkách, což velmi usnadní manipulaci se zvířetem. Na trhu je velké množství přepravek, které jsou přímo pro leteckou dopravu určené. Přepravka z plastu, hliníku a podobně vždy musí být s dostatečně odvětraná, s pevným nepromokavým dnem. Psovi můžete ke kleci připevnit i lahev či misku s vodou.

Kdy psa odbaví?

Pokud máte psa v kabině, jde o klasický check in. Pokud bude pes v kleci v zavazadlovém prostoru, raději se o době, kdy se k odbavení dostavit informujte. Většinou se ale jedná o dobu 2 hodiny před odletem. Pokud budete za psa doplácet až přímo na místě (cena od 1500 Kč), pak budete muset ukázat účet o zaplacení přepravného za psa při odbavení velkých zavazadel. Proto raději zaplaťte u přílslušného okénka letecké společnosti předem, ať nestojíte frontu u odbavovaní velkých kufrů dvakrát.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Bře 2021>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist