Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Ošetřujeme zahradní dřevěný nábytek

Dub 1325 Autor: Redakce

dreveny zahradni nabytekBlíží se sezóna grilování, posezení na zahrádkách a terasách, a proto bychom měli vytáhnout i náš zahradní nábytek. Stálicí na poli zahradního nábytku jsou dřevěné soupravy. Mohou být vyrobeny z různých typů dřev. Od měkčích, jako jsou borovice, smrk či modřín, až po tvrdší a odolnější exotické dřeviny. Podle druhu materiálu o ně musíme také pečovat.

Po tom, co po zimě vytáhneme zahradní nábytek, je vhodné ho nejdříve ošetřit. Začneme dotažením všech mechanických spojů, do kterých by mohla zatékat voda. Dále soupravu očistíme od mechanických nečistot (prachu, pavučin, listí). Nejvhodnější je k tomu vlhký hadřík. Pokud je nábytek jakkoliv poškrábán, jeho povrch je nerovný nebo jinak poškozený, můžeme ho obrousit smirkovým papírem nebo speciální brousící houbičkou. Brousíme co nejméně a vždy jen v jednom směru. Důležité je nechat nábytek náležitě vyschnout a až poté se pustit do údržby dřeva.

Klasikou je ochranný olej na dřevo

cistice a oleje na drevoPři volbě druhu ošetření musím brát v potaz druh dřeva. Například exotické dřeviny jako teak, meranti a jiné, může měnit barvu vlivem povětrnostních podmínek. U takovýchto dřevin je nejvhodnější úpravou olejování. Zabraňuje totiž vysychání dřeva, barevným změnám a chrání dřevo před UV zářením. Nejčastěji se k tomuto účelu používá teakový olej. Dřevo by měli být tímto olejem napouštěno přibližně dvakrát ročně, vždy když vidíme, že vodu neodpuzuje, ale vsakuje. Olej se nanáší štětcem, nejlépe z přírodních vláken, na dobře očištěný povrch, po směru dřevěných vláken. Doporučuje se také před samotnou aplikací provést barevnou zkoušku na méně viditelném místě.

Brousíme a moříme

Nábytek z měkčích dřev je vhodné přebrousit, napustit mořidlem a nakonec nanést speciální regenerační olej. Pokud si takovýto nábytek pořídíme, jeho originální nátěr vydrží asi jednu sezónu, poté je třeba provést ochranný nátěr před různými plísněmi a houbami. Jeho výhodou je, že mořidla jsou k dostání v mnoha odstínech. Pokud nás starý nábytek omrzí, je možné nátěr obrousit a novým mu vtisknout jinou tvář.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Ošetřujeme zahradní dřevěný nábytek
  • Michal 13.11.2013 (09:08)

    Také pravidelně ošetřuji nábytek olejem, a to jak interiérový, tak venkovní. Existuje řada různých olejů, kterými se dá ošetřit každé dřevo, včetně těch exotických. Mohu doporučit článek, který se týká konkrétně oleje a nábytku: http://www.seart.cz/proc-olejovat-dreveny-nabytek-a-42.html

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist