Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Orgány v květnu: Opatrujte srdce a běžte si nasbírat hlohová kvítka!

Kvě 1519 Autor: Renata Petříčková

Možná ne nadarmo je květen lásky čas, protože právě v květnu fyzicky nejvíce trpí srdce a krevní oběh. Krevní tlak se začíná průměrně zvyšovat a jeho vyšší hodnota přirozeně přetrvává celé léto a klesá zase s podzimem. V zimě má člověk přirozeně o něco nižší tlak, než v létě.  Květen je pro srdce opravdu rizikový, stoupá počet infarktů či mozkových příhod a lidé také v tuto dobu častěji poprvé přijdou na to, že mají nemocné srdce nebo oběhové problémy. Toto pokročilé jaro je prostě zátěž pro nás krevní vnitřní motor…

Stále se mohou velmi intenzivně projevovat také problémy se žaludkem, zánět žaludku, dnavé záchvaty nebo senná rýma a nejrůznější virózy, které jsou ještě navázány na únavu těla ze zimního období. Doslova elixírem mládí a vitality je v této době přirozeně sezónní zelenina, pokud možno ve vysoké kvalitě (saláty, ředkvičky nebo chřest).

Nyní se více než kdy jindy vyplatí zařadit do svého denního režimu nějaký pohyb, třeba jen lehké procházky, prostě jen něco, co rozhýbe zimní zatuhlost a na poslední chvíli připraví tělo pro zátěž horkého léta.  Podle ajurvédy se v zimě v těle hromadí voda, hleny – a samozřejmě větší nežádoucí obsah vody v těle nepříznivě ovlivňuje také srdce.

Podle čínské astrologie je denním časem našeho srdce doba mezi 19. a 21. hodinou. To je tedy doba, kdy bychom měli už být v klidu jak fyzickém, tak hlavně psychickém. A třeba srdce a krevní oběh podpořit něčím z domácí přírodní lékárny. Některé přípravky a byliny z těch jarně detoxikačních nám pro tento účel dobře poslouží. Takže klidně dál pokračujte v čistě jarních kúrách z kopřivového čaje.

Čím lze podpořit zdraví našeho srdce?

aloe vera rostlinaJak již bylo řečeno, rozhodně to je pravidelný spánek, resp. dostatek spánku. Na jaře je na něj naše srdce citlivější než kdykoliv jindy. Nevyspalost a únava je na jaře pro tento orgán velice škodlivá. Nevyspání víc než kdy jindy v tuto dobu odnášíme pocitem dušnosti, malátnosti, únavy, ztíženého pocitu dýchá. Pak můžeme sáhnout do přírodní lékárny a spojit několik zdraví prospěšných aktivit:

Aloe vera: výborně pročišťuje krev, snižuje napětí i únavu. Paradoxně, příliš velká únava, ještě ta doznívající jarní, může zapříčinit i nespavost. Cokoliv nás uvolní, to navodí i příjemný spánek. Aloe tedy nejen pročistí krev, ale také posílí srdeční činnost.

Olej z pšeničných klíčků: Ten dodává vzácné mastné kyseliny a vzácné tuky, které normalizují hladinu cholesterolu, odstraňují zánět ze stěn cév a pročišťují oběhový systém. Navíc výživová hodnota tohoto oleje je obrovská a zase odstraňuje únavu, dodává energii, přičemž tělo nežene „naprázdno“ jako třeba kofein či guarana. Energii, kterou nám dodá, je nám vlastní, není ze železných zásob organismu. Nezpůsobuje zpětnou únavu.

Ovšem králem je HLOH

hlohV těchto dnech symbolicky kvete hloh. Právě hloh jednosemenný nebo hloh obecný je stromem, jehož rudé hložinky, anebo v květnu vonící a kvetoucí smetanové květy s červenými tyčinkami, jsou doslova symbolem zdraví lidského srdce. Posiluje a prokrvuje srdeční sval, čistí vápenaté usazeniny v cévách a tiší zánět, který je často příčinou srdečněcévních onemocnění. Hloh působí tzv. „synergicky“ tedy vrací krevní tlak na jeho přirozenou hodnotu. Nízký zvyšuje, vysoký snižuje. Také dobře působí na nespavost. Nejúčinnější je z něj tinktura, ale výborně se uplatní i čaj z mladých rozkvétajících květů nebo listů. Léčivý je prostě celý hloh.

Čistí i dům – energeticky

V magii se hloh uplatňuje opravdu na různé čarodějné záležitosti, jako nejzajímavější a snad i občas použitelnou pro klid duše, mohu uvést to, že jakoukoliv část hlohu si přidejte do vody na úklid domu. Údajně vyčistí, očistí a ochrání dům, vyžene a utiší negativní vibrace, které tam mohli zanechat buď původní majitelé nebo třeba nepříjemné návštěvy nebo hádky.

POZOR: Hloh může reagovat s některými léky na předpis, proto se všude doporučuje před pravidelným užíváním hlohu porada s lékařem!

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist