Internetový hobby magazín

Menu

Vaření

Nejnovější články

Orgány v dubnu: játra trpí

Dub 1526 Autor: Renata Petříčková

Duben je měsíc, který nejvíce zatěžuje játra. Je-li v tomto orgánu nějaká skrytá zátěž, většinou problémy vyjdou na povrch právě nyní. Neměly bychom je tedy v tomto období více trápit těžkou tučnou smaženou stravou nebo alkoholem, ale spíše jim pomoci pročistit tělo po dlouhé zimě. Dokonce i sama příroda nabízí divé zvěři (a i lidem), přirozené prostředky, jak svým játrům ulevit.

Příroda je moudrá a stvořila lístky pampelišky

pampeliska kvetMladé lístky pampelišky nebo kopřivy jsou ideálními zelenými pomocníky z přírody. Stačí denně sníst dva až tři lístky z pampelišky a játra a celý organismus si velmi oddechne.  Tolik stará rada našich babiček, ale nemáte-li dost odvahu na takové hořké pochutnání, zkuste třeba jarní špenát z mladých spařených kopřiv nebo z nich připravte polévku. Kopřivy lze v malém množství přidat i do smoothie. Pravidelná dávka je pak také podobně detoxikační jako ty staré dobré pitné kúry z kopřivového čaje.

Pozor na žlučník – nebuďte na jaře zlí….

Žlučník je jedním z ukazatelů zdraví našich jater. Nikoliv ale jediným. Přesto potíže se žlučníkem bývají právě v dubnu jedny z nejsilnějších. A nemusí být ani nikterak výrazné, stačí podivný tlak v podžebří nebo trávicí potíže a ejhle… možná zjistíte, že se v tuto dobu s někým zlobíte nebo jste na něco vzteklí. Pocity zlosti a vzteku se v těle skladují právě v oblasti jater a žlučníku a lidé, kteří trpí na žlučníkové záchvaty obecně bývají spíše nešťastní, někde v skrytu duše třeba i závistí. Prostě zahořklí a s negativním pohledem na svět. A takové jaro za okny… to dokáže někdy dost naštvat.

Duben je ideální dobou pro to, nechat minulost za sebou, staré zášti a nepřátelství. Přestat v sobě podporovat tok jedovaté žlučovitosti.

Mezi psychické a emoční projevy jaterní nerovnováhy v těle patří třeba kruté migrény, únava, šíjové bolesti svalstva, kandidóza, astma nebo deprese.  První pomoc je jednoduchá, na této úrovni můžete udělat jediné – pěstovat v sobě laskavost a pozitivní pohled na svět.

Citronová šťáva a ostropestřec mariánský

ostropestrec semenaJátra a energii jater báječně čistí vše kyselé a hořké. Citronová šťáva (nebo i ta nahořklá z grepfruitu) pročišťuje trávicí trakt a osvěžuje celý organismus. Také je zásaditá, takže snižuje příliš agresivně kyselé pH organismu. Každé ráno sklenka s vymačkanou citronovou šťávou posilní a výborně povzbudí.

Ale doslova zázrakem v péči o játra je ostropestřec mariánský.  Pomáhá i při vážných nemocech, cirhóze, žloutence, po zánětu jater nebo při onemocnění žlučníku. Báječně játra regeneruje a mimo to snižuje hladinu cholesterolu, mírní cukrovku a může prý omezit také nádorové bujení.  Tou nejcennější složkou v semenech ostropestřce je sylimarin

POZOR: Může vyvolat alergickou reakci u lidí citlivých na rostliny z čeledi hvězdnicovitých a také se udává možnost mírného snížení účinku orálních kontraceptiv při současném užívání této byliny.

TIP: V prodejnách zdravé výživy prodávají výbornou vychytávku, která dostupnost cenných látek z této bodlinaté rostliny ještě ulehčí. Je to olej z ostropestřce mariánského. Stačí jedna čajová lžička denně a je vystaráno. Pozor, někdy se po něm vyskytuje nevolnost, takže olej buď míchejte třeba do salátů nebo do pokrmů nebo užívejte během jídla.

Další možnosti dubnové očisty:

artycokČerná ředkev: výborně jaterní tkáň regeneruje i šťáva z černé ředkve. Ta navíc působí i močopudně a prospívá ledvinám.

Kysané zelí: zejména samotná šťáva je také skvělá na očistu jater. Jakákoliv přirozeně kvašená zelenina je báječným doplňkem k jarnímu probuzení organismu.

Artyčoky: Přípravky z této rostliny se hodí nejen k ochraně jater ale také při různých poruchách trávení a dyspepsii. Artyčok obsahuje látku clarin, která zvyšuje průtok žluči, čímž napomáhá správnému trávení. A pozor, opět na alergii – je to rostlina hvězdnicovitá.

TIPY pro duben:

-Vynechte těžké mastné a smažené pokrmy, vyhněte se také průmyslově zpracovaným potravinám. Vsaďte na přirozené potraviny a hodně vařte nová zdravá jídla nebo naklíčené obiloviny.

-Dejte si každé ráno čerstvou ovocnou šťávu, smoothie nebo vodu s citrónem.

-Jednou až dvakrát denně si udělejte detoxikační čaj nebo jiný přípravek, buď z kopřivy nebo ostropestřce mariánského.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Říj 2018>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist