Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Ořešáky zčernaly vlivem velkých mrazů

Kvě 1110 Autor: Redakce

namrzly orechLetos na sebe nenechali „zmrzlí“ dlouho čekat a udeřili v plné síle již během dubna. V horských oblastech teploty atakovali -13 stupňů. Ani ve středních oblastech a nížinách ale mráz natropil pořádnou paseku. Mráz spálil květy náchylnějších ovocných stromů a také brambory. Takže pokud jste letos zaspali, nakonec budete mít brambory dřív než zahrádkáři, kteří si se sadbou pospíšili. Přemrzlé natě brambor většinou zajdou, ale sadba by měla mít sílu na tvorbu nových výhonů. Proto brambory nevykopávejte a počkejte, až znovu obrazí. Na raných bramborách si ale pochutnáte mnohem později.

Zejména ořešáky, jsou na mrazy velmi náchylné, proto z užitkových stromů obrážejí snad nejpozději. Pokud byl ořešák v době mrazů narašený, zcela určitě zčernal. Poškozené větévky odpadnou a plodit nebudou. Pokud mráz zastihl ořešák v květu, s úrodou se rozlučte, i tento ořešák by ale měl obrazit.

Černé skvrny na ořešáku

hnednuti oresakuČerné skvrny na ořechu nejsou způsobeny jen mrazem, ale může ho způsobit i antraknóza (hnědnutí listů ořešáků). Jde o houbové onemocnění, jehož původcem je houba Gnomonia leptostyla, která napadá snad všechny nadzemní části ořešáku. Na listech vznikají různě veliké tmavě žluté ohraničené skvrny, které následně mění barvu do tmavě hnědé. Skvrny se postupně zvětšují až se nakonec spojí. Takto oslabený list se doformuje a opadává. To oslabí celý ořech, jehož plody jsou rovněž napadeny touto houbou a bývají nevyzrálé.  Takt napadené stromy jsou na mráz a jiné nepříznivé vlivy mnohem více náchylné.

Ochrana proti hnědnutí listů ořešáku

Základem je výběr vhodné odrůdy, ale zejména stanoviště. To by mělo být vzdušné s přímým slunečním zářením. Houba totiž miluje vlhko. Tomu zabráníme i odborným řezem pro proslunění koruny vzrostlých stromů. kuprikolZejména se ale musíme soustředit na podzimní prevenci, protože houba, která toto onemocnění způsobuje přezimuje ve spadaném listí a na starých plodech. Proto je důležité listí na podzim poctivě vyhrabat a ze stromu odstranit všechny plody. Dále můžeme stromu pomoci chemickými postřiky na začátku jara, v době kvetení ořešáků. Chemicky jsou ošetřovány zejména malé stromky a následně pak zastíněné části stromu, tedy spodní a vnitřní koruna. Použít lze postřik Kuprikol 50. Stříkejte před květem, v době kvetení a v případě silného napadení ještě dvakrát v intervalu 10ti dní po odkvětu.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

4 reakce na Ořešáky zčernaly vlivem velkých mrazů
  • Jana Samková 2.6.2012 (07:33)

    Dobrý den,
    prosím o radu ohledně černání listů u ořešáku.
    Ořešák je asi 50 roků starý strom. Letos odkvetl bez problému. Další vývoj byl také normální. Až do doby, kdy prošly přízemní mrazíky. Listy na vrcholu koruny začaly černat. Když spadnou na zem, tak jsou tenké černé /nejsou zkroucené/, ale jsou suché a drolí se. Černání postupuje od špičky listu.

    děkuji za odpověď
    Jana Samková

  • Gerstner 18.5.2012 (13:18)

    Dobrý den,
    potřeboval bych Vaši radu. Na podzim jsem zasadil hrušeň (odrůdu Dekora – čtvrtkmen). Na jaře začaly rašit lístky, vyrostly však jen do velikosti asi 4 cm a od té doby se nezvětšily už asi 3 týdny ani o milimetr. Některé lístky dokonce začínají na okrajích černat.
    Druhý problém mám s nějterými jabloněmi. Asi před 4 lety se jim nějak začala loupat kůra na kmenech. Vetšina stále dobře rodí, ale 2 už uschly – vyrašily květy, ale listy ne.
    Mohli byste mi poradit?
    Mockrát děkuji.
    V. Gerstner

  • Maradová 17.4.2012 (11:46)

    Nenapsala jsem postřik ořešáku děkuji

  • Maradová 17.4.2012 (11:44)

    Prosím,jak silným Kuprikolem50,/koncentrace postřiku/ Děkuji Maradová

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist