Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Orchidej Miltoniopsis rozzáří i panelákový byt

Úno 1411 Autor: Redakce

miltoniopsis kvetOrchideje patří již po několik let mezi nejvíce žádané rostliny. Krásně zdobí interiér, vybírat můžeme z velkého množství odrůd, barev a patří mezi nejnádhernější květiny vůbec.

Orchidej rodu Miltoniopsis kvete po několik týdnů a krásnými květy se můžeme kochat až dvakrát za rok. Říká se jí maceškovitá orchidej, protože tvarem svých květů připomíná macešku. Tento druh pochází z Jižní Ameriky, konkrétně z Kolumbie a svým exotickým vzhledem vykouzlí atmosféru tropického deštného pralesa i u vás doma.

Jak tato orchidej vypadá?

Tato epifitická orchidej má dlouhé, páskovité listy sytě zelené barvy a její květy jsou poměrně velké a výrazně voní. Existuje mnoho barevných i vícebarevných odrůd. Základní odrůda Miltoniopsis phalaenopsis má bílé květy se žlutou bází uprostřed a je poseta fialovými skvrnkami.

miltoniopsisHybridy maceškovité orchideje mohou mít například i růžové květy se žlutou bází (First Love Pink Lady), světle žluté květy s oranžovými skvrnkami (Zorro Yellow Delight), bílé květy s růžovými skvrnami (Hudson Bay) nebo třeba květy zbarvené do sytě růžova (Jean Carlson). Další barvy můžou být i krémová, fialová, vínová nebo purpurová. Pro bytové podmínky jsou vhodnější druhy pocházející z Brazílie, v bytě se jim daří lépe než druhům dovezeným z Kolumbie. Ty kolumbijské vyžadují nižší teploty (do 20 stupňů), takže v bytě by nemusely opakovaně kvést a navíc jsou poměrně náročné na pěstování. Jsou k sehnání v kvalitních a dobře zásobených květinářstvích. V hobby marketech jsou často zaměňovány s rodem Miltonia, který má odlišné podmínky pro pěstování.

Miltonie nebo Miltoniopsis?

Orchideje rodu Miltonia (pocházející z Brazílie), které se označují jako „pravé miltonie“, jsou na rozdíl od orchideje Miltoniopsis mnohem více teplomilné a pro pěstování v bytě se tudíž hodí lépe. Jsou také mnohem méně náročné na pěstování. Jejich květy jsou drobné (kolem pěti centimetrů) a také voní. Obvykle kvetou dva až tři měsíce. Jejich impozantní květy jsou v širokém barevném spektru. Často se kříží s jinými a rody a vznikají tak velice zajímaví jednici. V zimním období vyžadují sušší a chladnější prostředí, naopak přes léto je můžeme dát ven.  Stejně jako Miltoniopsis jsou citlivé na hnojení i zálivku.

Jak se starat o miltoniopsis?

miltoniopsis pestovaniKdyž si orchidej přinesete domů, nejlépe se jí bude dařit na okenním parapetu západně nebo východně orientovaného okna, kde je sice dostatek světla, ale není vystavována přímému slunečnímu záření, to by ji mohlo ublížit, doslova spálit. Také jí prospívá občasný závan čerstvého vzduchu, takže je dobré někdy větrat, ale zase ji nevystavovat průvanu.

Hnojit ji můžeme speciálním hnojivem pro orchideje bez obsahu vápníku. S hnojením se musí zacházet opatrně, bohatě stačí přihnojit jednou za dva až čtyři týdny. Stejně tak je třeba opatrnosti v zalévání. Doporučuje se jednou týdně po celý rok květináč s orchidejí ponořit do vody a nechat okapat. Nesmí se přelévat, z trvale přirozeného prostředí rostliny jsou zvyklé spíše na vlhkost vzdušnou, takže snesou občasné a mírné rosení. Rosit je ale prospěšnější v okolí rostliny, postřik na list způsobuje tmavé skvrny. Nejlépe jim dělá měkká voda, ideálně dešťová. Pokud dochází k nepřiměřenému hnojení nebo zálivce, může vzniknout takzvaný harmonikový růst listů (listy varhánkovatí), v tomto případě je nutné rostlinu ihned přesadit. Hlavním škůdcem orchidejí u nás jsou svilušky, ty je napadají, když rostlina nemá dostatek vláhy.

Když rostlina odkvete, stonek s odkvetlými květy se může odstřihnout. Někteří pěstitelé ale doporučují stonek nestřihat, dokud není suchý. V letních měsících může být rostlina venku, ale ne na přímém slunečním záření (umístěte ji do celodenního stínu s mírným prouděním vzduchu). Samozřejmě je možné orchidej i množit a to dělením pahlíz při přesazování, ke kterému by mělo docházet jednou za dva roky.

Jak snadno orchidej přesadit?

vzdusne koreny miltoniopsisMožná se zdá, že tyto křehké květiny bude obtížné přesadit. Není ale čeho se bát, na přesazování není nic komplikovaného. Pro epifytické orchideje je vhodný průhledný květináč, protože fotosyntéza u nich probíhá nejen v listech, ale i v kořenech. Také by měl mít dostatek otvorů, aby kořeny měly dostatek vzduchu. Pokud přesazujeme proto, že kořeny už z předchozího květináče vyčnívají a je jich celkové mnoho, nový květináč zvolíme o průměru o 2-3 centimetry větší než ten předchozí. Jestliže přesazujeme kvůli špatnému stavu orchidejky, zvolíme větší maximálně o jeden centimetr.

Pro snadnější vyjmutí rostliny ze starého květináče lze rostlinu namočit. Poté kořeny promyjeme tak, aby se všechen starý substrát vyplavil. Poraněné nebo nalomené kořeny zastřihneme a ranky zasypeme mletou skořicí, to zabrání infekci a hnilobě. Na dno nového květináče dáme trochu navlhčeného speciálního substrátu pro orchideje. Rostlinu vložíme do květináče a držíme, zatímco okolo dáváme substrát. Všechen volný prostor zaplníme substrátem tak, aby byla orchidej upevněna a nikam se nenakláněla. Prvních pár týdnů po přesazení je třeba opatrnosti se zálivkou, aby kořeny nezačaly uhnívat a tak měsíc se nemá vůbec hnojit. Normální přesazování je možné prakticky po celý rok, když zrovna rostlina nekvete. Pokud bychom chtěli množit pomocí dělení pahlíz, přesazovat je lepší koncem jara nebo začátkem léta.

Maceškovitá orchidej se může stát ozdobou interiéru, hodí se jako milý dárek a hlavně svým nádherným a voňavým květem potěší několikrát do roka. Její pěstování je snadné a při správném výběru se jí bude dařit v jakémkoli bytě.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Úno 2021>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
1 2 3 4 5 6 7
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist