Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Onemocnění a škůdci maliníku

Čvc 1421 Autor: Aneta Skotníková

Kdo by nemilovat chutné červené plody maliníku. Jejich chuť je vhodná na pečení, do salátu, zavařenin anebo pro mlsání jen tak. Pokud i vy patříte mezi ty šťastné, co mají maliník na zahrádce a mohou jít tak kdykoliv na „zobání“, měli byste si dát pozor na onemocnění a škůdce tohoto keře.

zahradni malinyV první řadě je důležité, aby byl keř, nejlepší je zvolit odolnou odrůdu, zasazen na místo s vhodnými klimatickými, spíš slunné stanoviště, a půdními podmínkami, nejlépe lehká, ne moc vlhká půda s humusem a vápnem. Keř by neměl být zbytečně hustý, proto pravidelně prostříhávejte. Aby nám keř prospíval, měli bychom tato opatření dodržovat, protože přípravky pro ochranu malin u nás najdeme jen těžko.

MalinyPokud už máme nějaký čas maliník v zemi, může se objevit deformování podivně zbarvených listů a květních pupenů. Jedná se o bakteriální či virovou chorobu, kterou přenáší hmyz. Bojovat proti nim už musíte od jara. Když na keři uvidíte savého škůdce, co nejrychleji zasáhněte, než se přemnoží. S nezvanými hosty si skvěle poradí drůbež nebo přípravky Oleoekol a  Metation E50. Světlé žilky a skvrny na listech jsou znakem choroby, která nejčastěji napadá maliník. Jedná se o virovou chorobu mozaika přenášenou mšicemi. Výnosy se razantně snižují. Zkusit můžete přípravky proti mšicím (nejlépe přípravky střídat), ale pokud je už rostlina silně napadena, měla by se zlikvidovat, aby nebyly napadeny další rostliny a nasadit výsadba nová.

Může se také objevit modrošedá skvrnitost mladých prutů. Na nich pak plody nedozrávají. Keř je díky prutům přehoustlý. Nejlepší, co můžete udělat, je napadené větve i listí otrhat a spálit. Na podzim pak pohnojit páleným vápnem. Na jaře proveďte postřik měďnatým přípravkem, například Champion 50 WP proti plísním a houbovým chorobám.

MalinyRez maliníkovou poznáme podle žlutých, na podzim až tmavohnědých, skvrn na listech, které pak dříve odumírají. Pokud máte keř na stinném místě, je vyšší pravděpodobnost, že se rez vyskytne. Pokud se jí chcete zbavit, zlikvidujte a spalte listy. Poté naneste měďnatý nebo sirný přípravek.

Když je váš maliník zakrslý, jedná se o chorobu houbovou a projevuje se deformacemi částí rostlin. Nejčastěji několika zakrslými, neplodnými výhony vyrůstajícími u pupenů. Keři pomůžete jen odstraněním a zlikvidováním těchto deformací.

Může se také stát, že vás maliník, konkrétně květná poupata, navštíví květopas maliníkový. Do poupat kladou vajíčka a současné nahlodávají stvoly. Proto pak poupata za několik dní opadávají.

Pokud se na prutech vyskytnou nádory, jedná se o bejlomorku maliníkovou. Jejich pár milimetrů dlouhé narůžovělé larvy se nachází uvnitř pletiva. Napadené pruty ostříhejte a spalte. To bude účinné jen od června do jara následujícího roku, pak už totiž hálky nikdo neobývá.

Nenechte si nepříjemnými chorobami zničit vaši úrodu malin. Důležité je včasné rozpoznání nemoci a pak následný boj. Keřík se vám jistě odvděčí zdravými plody.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

3 reakce na Onemocnění a škůdci maliníku
  • Nováková 29.6.2023 (20:00)

    Po postřiku malin proti plísní mi maliny zašli. Kde je chyba?

  • Ladislav 14.6.2023 (14:58)

    Ten přípravek Metation E 50 se dá koupit kde ???

  • L. Tvrzníková 15.10.2021 (16:36)

    Dobrý den. plody mého maliníku jsou tvrdé, kyselé a jednotlivé kuličky plodu jsou nestejně barevné, některé zelené, hned vedle červené a žluté. Nedají se jíst. Prosím, jak se toho zbavit.
    Děkuji

Kategorie
<<Srp 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist