Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Okrasné papričky

Lis 1320 Autor: Redakce

okrasne paprikyMožná je vám líto, že léto už je minulostí a záplava zářivých barev z květů nejrůznějších rostlin je také pryč. Barvy si můžete nahradit krásnými a pestrými okrasnými papričkami. Pěstování okrasných papriček se stává čím dál víc oblíbenou záležitostí a díky tomu i šlechtitelé přicházejí se stále novými odrůdami, které nejsou náročné na podmínky a snadno si je vypěstujete i doma v květináči.

Jak okrasná paprička vypadá?

Tyto původem jihoamerické jednoleté papričky mohou dorůst do výšky od třiceti až do šedesáti centimetrů a už i svým tvarem a svými listy samy o sobě působí dekorativně. Kvetou bílými pěticípými květy v létě a začátkem podzimu. V době květu je vhodné je umístit ven, aby mohly být dobře opyleny. Plody dozrávají na podzim a v zimě, proto se jim říká i vánoční papriky. Papričky rostou vzpřímeně a postupně svou barvu mění od zelené, žluté, přes oranžovou a do sytě červené, někdy až fialové. Některé odrůdy mají plody kulaté. Papričky na rostlině vydrží velice dlouhou dobu, takže jsou krásnou a vytrvalou dekorací, avšak kvůli silné pálivosti se nehodí ke konzumaci.

Jak pěstovat?

okrasne papricky zluteOkrasnou papričku si můžeme zakoupit už vyrostlou v květináči anebo si ji můžeme vypěstovat ze semínka (naklíčeného). Vysévá se od února do května, a když již pominou mrazíky, dají se pěstovat i venku. Na záhonek se vysazují ve sponu dvacet krát dvacet centimetrů. Vyžadují lehčí a humózní půdu, třeba zahradnický substrát. Paprika je náročná na teplo, jak při pěstování, tak při klíčení. Vyžaduje slunečné a světlé prostředí, ale v době kvetení je lepší ji umístit na chladnější místo, horký vzduch totiž způsobuje opadávání a krabacení listů.

Ve vegetačním období paprička vyžaduje pravidelnou zálivku nejlépe odstátou vodou pokojové teploty. Zaléváme do misky, voda prosákne do zeminy, kterou musíme neustále udržovat ve vlhkosti. Pokud máme suchý interiér, zvlhčujeme listy mlžením. Již zakoupené rostliny v květináčích není třeba přihnojovat, a pokud jsme si ji vypěstovali ze semínka, v létě hnojíme jednou za 14 dní speciálním tekutým hnojivem zředěným vodou.

Pravidelně kontrolujeme, jestli rostliny není napadena sviluškami. Poznáme to podle papírového vzhledu listů a jemné pavučinky. V případě, že je paprička napadena, umístíme ji na mokrý štěrk, zvýšená vlhkost vzduchu v boji proti těmto škůdcům pomáhá. Když tento postup nestačí, ošetříme insekticidem nebo přípravkem na olejové a lecitinové bázi. Kromě svilušek může být rostlina napadena mšicemi. I v tomto případě je třeba ihned zasáhnout.

Odrůdy

U dekorativních papriček se můžeme setkat s různými odrůdami. Některé jsou sice pálivé, ale mohou se i konzumovat, například odrůda Pyramid nebo Habanero jsou velice známé. Výhradně pro okrasu jsou určeny třeba odrůdy Fips, Bhut Jolokia, Zulu nebo Red boy. V Čechách se často můžeme setkat se svěžími odrůdami Plamínek červený a Plamínek žlutý, jejichž jehlanovité plody rostou nad úrovní listů, takže krásně vyniknou.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Srp 2022>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist