Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Okapy a střecha v zimě umí pozlobit

Led 2126 Autor: Redakce

Ať již děláme novou střechu na domě či na přístřešku, případně máme na zahradě skleník, musíme myslet na to, co nám se stavbou udělá sníh v případě větší zimní sněhové nadílky. Potrápit nás umí nadměrná zátěž sněhu, ale rovněž okapy. Na co si dát pozor nejvíce?

okapy v zime

Foto: Sue Harris, Pixabay

Umísťujte okapy chytře

Ne na všechny střechy montujeme záchytné střešní systémy proti pádu sněhu. Pokud máme navíc nevhodně umístěné okapy, běžně se nám v zimě křiví, nebo je padající sníh dokáže i zcela utrhnout. Tyto škody jdou do tisíců i desetitisíců, nemluvě o tom, že jsou nebezpečné kolemjdoucím. Důležitým předpokladem, abychom se těmto problémům vyhnuli, jsou správně nainstalované okapy, které sníh při pádu ze střechy mine, přesto však správně odchytávají během roku dešťovou vodu. Z menších zahradních staveb, kde spíše využíváme odchyt vody pro zásobení zahrádky dešťovkou, lze okapy na zimu i demontovat. Je to velice častá praxe.

Co se zmrzlými a sněhem přeplněnými okapy?

Se zmrzlými okapy a svody bojujeme v tužších zimách pravidelně. Řešením je vyhřívání okapů. Nejde o nijak nezvládnutelně nákladovou položku. Instalace je rovněž velice jednoduchá a obvykle si ji zvládneme udělat svépomocí. Vyhřívání okapů lze koupit i jako předpřipravenou skládačku. Případně s řešením poradí jakýkoliv klempíř.

Mráz devastuje i barvu okapů

Zejména tradiční pozinkované okapy s nátěry nemají vůči extrémnímu počasí příliš velkou odolnost. Ideální jsou okapy poplastované, případně z nerezivějících materiálu. To je plast, hliník, měď či titanzinek.

Pozor na správný sklon střechy

okap

Foto: Sue Harris, Pixabay

Každá střecha musí mít sklon, dokonce i střecha plochá. Pro různé střešní krytiny jsou pak stanoveny minimální sklony střechy, které zajišťují správný odvod dešťové vody, topícího se sněhu a jsou garancí, že nedojde k poškození krytiny či statiky domu, protože by na střeše zůstával sníh. Běžné ploché střechy musí mít sklon min. 3 %, plechová drážková krytina a trapézový plech 8° až 10°, plechové tašky 14°, keramické tašky od 22°, bobrovka až 30°, prejzová krytina dokonce až 40°, vláknocementové šablony 30°, asfaltové šindele 15°. Různé materiály střech se hodí do různých klimatických podmínek, které ovlivňuje především předpokládaná sněhová nadílka. Dalším faktorem jsou též větry, a to dokonce nejen jejich síla, ale i směr, ze kterého vanou.

Střecha bez vhodných střešních prvků není dokonalou

Každá střecha potřebuje rovněž vhodné střešní prvky. V souvislosti se zimou to je výlez ke komínu, ale především záchytné systémy na sníh. Zejména v místech, kde se pod střechou pohybujeme, nebo střecha zasahuje do veřejných prostranství, jsou naprostou nezbytností. Chrání zdraví a životy, ale též naši střechu. Sníh, který se prudce sesune ze střechy, může s sebou vzít i střešní krytinu.

Každá střecha je jiná

Problematika střechy v zimě je velice široká. Pochozí rovná střecha se nehodí do míst s velkou a pravidelnou sněhovou nadílkou. Vyžaduje totiž uklízení sněhu ze střechy. Šikmá střecha se zas prodražuje například kvůli různým střešním prvkům, které zamezují neřízenému pádu ze střechy.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Led 2021>>
PÚSČPSN
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist