Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Odkud se vzal adventní kalendář?

Lis 2030 Autor: Redakce

I když není spousta českých domácností věřících, křesťanské zvyklosti dodržuje. Jednou z nich je pořízení adventního kalendáře, který odpočítává prosincové dny od začátku adventu do Štědrého dne. Tuto tradici mají v oblibě především děti.

Adventní kalendář je ojedinělý druh kalendáře skládající se z 24 políček anebo dílů, po jejichž otevření si nejmenší dopřejí nejčastěji kousek čokolády anebo bonbón. Existují i adventní kalendáře v elektronické podobě či produkty obsahující drobné hračky a mince.

vlackovy adventni kalendar

Zdroj: Hans Braxmeier | Pixabay.com

Počítání dnů do Vánoc

Jen málokdo však ví, že byl první adventní kalendář vytvořený roku 1851 a jednalo se o ručně dělaný model. První tištěný adventní kalendář pochází z roku 1908 a byl poset barevnými obrázky přilepenými na lepence. Úplnou náhodou ho vyrobil tiskař Lang z Maulbronnu a nazval ho V Ježíškově zemi. Tento mnichovský kalendář ještě neměl otevírací okénka, ale už začátkem 20. století vydal tiskař Lang první adventní kalendář s malými okénky.

Podoba adventního kalendáře se postupem času měnila. Byly na něm zobrazeny liturgické výjevy a verše z bible. Během druhé světové války se jeho obliba přerušila, ale už v 50. a 60. letech minulého století se stal hitem celého světa. Každá země však volí na kalendáři odlišné motivy, protože má jiné tradice.

Symbolika Vánoc

Předvánoční čas je pro křesťany zásadní, protože se během něj mají připravovat na Vánoce. Toto byl původní záměr kalendáře. Každé okénko vlastně symbolizuje příběh, který předchází dnu narození malého Ježíška. Počítání dnů do Štědrého dne usnadní adventní kalendář, který může mít mnoho podob. Lze ho i koupit, ale většinou si ho lidé vyrábějí sami a představivosti se meze nekladou.

Z čeho si ho vyrobit? Experimentujte!

Dnes si můžete koupit adventní kalendář jednoduše v obchodě a odpadne tak jedna z předvánočních starostí. Najdou se však kreativní lidé, kteří si vytvoří originální výrobek. Vlastnoručně vyrobené adventní kalendáře z látky, dřeva i vlny mají jednu velkou výhodu. Dají se vícekrát použít, a proto jsou ekologické. Šikovné babičky ho mohou svým vnoučatům uháčkovat anebo ušít barevné taštičky, rodiče je pak naplní laskominami. Děti si ho vytvoří třeba z barevného papíru, obálek, papírových taštiček, kelímků. Pokud máte doma malé dětské ponožky, naplňte je čokoládkami, označte čísly a pověste pomocí kolíčků na prádlo na šňůru!

doma vyrobeny adventni kalendar

Zdroj: Ulrike Mai | Pixabay.com

Klasika neomrzí

Kupovaný adventní kalendář se sladkostmi je ze všech variant nejoblíbenější. Není divu. V každém okýnku najdou děti sladkost. Většinou se jedná o kousky čokolády, které mají vánoční tvary. K dostání jsou také adventní kalendáře s ovocnými plátky, marcipánem, pralinkami, perníčky a nugátem.

Kupovaný hračkový kalendář

Před sto lety byly v adventním kalendáři leda tak oříšky, ale dnes se dají koupit produkty s hračkami. Chlapci jistě ocení lego kalendáře s piráty, dinosaury, vláčky, bojovníky Star Wars anebo postavičkami z filmu Harry Potter. Holčičky zatouží do adventním kalendáři se zvířátky, princeznami a panenkami. Pořizovací cena je sice vyšší, ale radost v dětských očích je k nezaplacení.

Vánoce se nezadržitelně blíží, a proto byste měli dětem připravit adventní kalendář v jakékoliv podobě. Klidně jim ho darujte na Mikuláše, ale nejvhodnější je přeci jen první neděle adventní.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvn 2024>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist