Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Ochrana stromů před příchodem jara

Úno 1317 Autor: Františka Podzimková

postrik stromuS přípravami na jaro bychom měli zejména na zahradě začít opravdu včas. Pokud nezaspíte dobu, která je pro vhodnou jarní přípravu ovocných stromů jako stvořená, odmění se vám zdravou a bohatou úrodou. Pokud ochranu stromů nepodceníte, celé léto se pak budete moct těšit ze sklízení prvotřídního ovoce, které si sami vypěstujete.

Hmyz a ostatní škůdci, kteří ovocné stromy ohrožují nejvíce, se probouzejí již brzy na jaře a hned mohou začít škodit. Právě z tohoto důvodu bychom měli ochranné prostředky aplikovat co nejdříve. Naneštěstí škůdců a ostatních ohrožujících faktorů neustále přibývá, a proto se budete pravděpodobně muset uchýlit k ošetření stromů chemickými pomocníky. Proto bychom měli volit ty co nejvíce šetrné.

Ochrana, na kterou bychom v žádném případě neměli zapomenout, je postřik. V den kdy se ho rozhodnete aplikovat, by rozhodně nemělo být deštivé počasí. Je totiž důležité, aby právě postřik na stromech zaschl a mohl správně účinkovat. Také by už neměla být venku taková zima. Ideální teplotou je 5-10 stupňů celsia, pokud je teplota nižší, přípravek ztrácí na své účinnosti. Čím je totiž teplota vyšší, tím více a intenzivněji parazité dýchají a snáze tedy dojde k jejich udušení.

mravenci se staraji o msiceNejčastějšími škůdci, se kterými se na našich zahradách běžně setkáváme, jsou mšice, svilušky, píďalky, nebo štítěnky.

Škůdci nejraději napadají listy, které okusují. Nejlépe před nimi stromy ochráníte právě postřikem. Tím se také můžete předejít tomu, že budou třešně červavé. Květopasa se zase nejlépe vyvarujete, aplikujete-li postřik až když na rostlině vyraší zelená poupata.

Z přípravků, určených k postřiku stromů těmi nejpopulárnějšími jsou Frutapon, Karate, nebo Decis. Většinou se ředí vodou v určeném poměru. Návod k použití vždy najdete na jednotlivém balení.

kura stromuV každém případě se snažte co nejefektivněji pokrýt postřikem celý strom. Aplikaci byste měli provádět ideálně v bezvětří, snadněji pak můžete postříkat právě ty vybrané části. Při postřiku se nezapomínejte soustředit i na místa, která překrývá stará kůra. Právě tam škůdci nejčastěji přezimují. Před zimou byste však neměli zapomínat starou kůru odstranit. Na jaře je dobré strom prořezat a zbavit ho starých odumřelých větví.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

2 reakce na Ochrana stromů před příchodem jara
  • Niko 15.5.2013 (22:21)

    Dobrý den.Ráda bych vás poprosila o radu.Letos v květnu mi uhynuly 2 mladé stromky jabloně.Narašily ,ale rychle uvadly.Našla jsem na kmínku malé otvory, s čímsi bělavým .Asi trus červa ,nebo brouka.Tyto dírky ve značnám množství byly jak na kmínku , tak na větvích.Na průřezu vedly chodbičky převážně příčně v cca 10ti cm odstupech.Samotného škůdce jsem neviděla.Stromky jsem vykopala a spálila.Prosím , můžete mi poradit jak předejít nakažení ostatních stromů a to ne jen na našem pozemku ,ale i sousedů ? Pořídila jsem několik fotografií. Děkuji R.Nikodymová

    • Redakce 2.6.2013 (15:16)

      Pro dotazy prosím využijte diskuzi. Lze tam nahrát i fotografie.

Kategorie
<<Úno 2021>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
1 2 3 4 5 6 7
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist