Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Ocet v hlavní roli: Lze ho použít k likvidaci plísní?

Lis 2218 Autor: Claudie Kornelová

Růst plísní je v domácnostech velmi častý jev, zejména v prostorách, jako jsou koupelny, sklepy a prádelny, kde je vysoká vlhkost nebo kde může docházet k únikům z vodovodního potrubí. V závislosti na typu plísně a rozsahu jejího rozšíření může být čištění jednoduché nebo velmi náročné. V tomto článku se společně podíváme na to, jestli lze ocet použít k likvidaci plísní.

plíseň

Zbavte se plísní pomocí jednoduchých rad. Zdroj foto: Unsplash.com – michael schaffler

V případě rozsáhlého výskytu plísní je nejlepší najmout profesionální firmu na odstranění plísní, která provede test a určí typ plísně. Místní oddělení veřejného zdraví vám může poradit s testováním plísní a doporučit vám firmu na jejich odstranění. Ministerstvo pro ochranu životního prostředí doporučuje odborné odstranění kolonií plísní, které pokrývají více než zhruba plocha tři krát tři metry.

Menší oblasti s výskytem plísní, které jsou zachyceny včas, lze odstranit pomocí základních čisticích prostředků při dodržení některých bezpečnostních zásad. Existuje několik biocidů, které plísně ničí rychleji než ocet, ale destilovaný bílý ocet nebo čisticí ocet jsou pro životní prostředí a člověka méně toxické. Je důležité, aby obsah kyseliny octové v použitém octu byl 4,0 – 4,2 % nebo vyšší. Destilovaný bílý ocet v uličce s kořením obsahuje přibližně pět procent kyseliny octové a 95 % vody. Čistící ocet obsahuje přibližně šest procent kyseliny octové. Ocet sice plíseň zničí, ale působí pomalu a zabarvení a skvrny od plísně mohou zůstat a vyžadovat další drhnutí čisticím prostředkem pro domácnost.

ocet

Ocet má silné čistící účinky. Zdroj foto: Unsplash.com – Precious Plastic Melbourne

Jak často čistit plísně octem

Při objevení i malé kolonie plísně je třeba místo okamžitě vyčistit. Malé kolonie mohou během několika dní explodovat ve velké kolonie. Jakýkoli prostor s vysokou vlhkostí nebo s možností zatékání by se měl čistit a kontrolovat alespoň jednou týdně, zda se v něm nevyskytují známky plísně. Udržování povrchů v čistotě pomáhá eliminovat potravu (drobky, vlhkost), kterou plísně potřebují ke svému rozvoji.

Vybavení / nástroje:

  • Gumové rukavice
  • Maska N-95
  • Ochrana očí
  • Kbelík
  • Kartáč s nylonovými štětinami
  • Houba
  • Lahvička s rozprašovačem

Materiály:

  • Destilovaný bílý ocet
  • Čistící ocet
  • Kyslíkové bělidlo v prášku

Postup: Destilovaný bílý nebo čisticí ocet lze bezpečně použít na většinu porézních i neporézních povrchů. Je to obzvláště účinný netoxický přípravek na čištění plísní z vnitřních prostor ledniček a těsnění a dalších kuchyňských spotřebičů.

Používejte ochranné pomůcky

Vzhledem k tomu, že mnoho plísní může vyvolat alergické nebo toxické reakce, je třeba při čištění plesnivých povrchů používat ochranné brýle, masku N-95 a gumové rukavice. Je dobré nosit staré oblečení, které lze hodit do pračky, aby se spory plísní nepřenášely do dalších částí domácnosti.

Větrání prostoru

Než začnete s úklidem, otevřete dveře a okna a zapněte ventilátory v koupelně nebo kuchyni, abyste pomohli vyvětrat prostor.

Použití octa

Nalijte nezředěný ocet do lahve s rozprašovačem a označte ji. Plesnivý povrch postříkejte. Než přejdete k dalším krokům, nechte ocet na povrchu působit alespoň jednu hodinu.

ocet

Ocet nechte působit dostatečně dlouho. Zdroj foto: Unsplash.com – Towfiqu barbhuiya

Opláchněte povrch

Namočte houbu do čisté vody a otřete povrch. Houbu často oplachujte. U svislých povrchů začněte nahoře a postupujte směrem dolů, abyste zachytili kapky. U porézních povrchů vyždímejte houbičku tak, aby byla jen vlhká, aby nedošlo k přesycení povrchové úpravy.

Kontrola zabarvení

Pokud plíseň způsobila zabarvení spárovací hmoty nebo jiných povrchových úprav, je třeba použít roztok bělidla na bázi kyslíku k odstranění skvrn. Kyslíkové bělidlo nezničí spory plísní, ale je velmi účinné při odstraňování skvrn.

Odstranění zabarvení pomocí kyslíkového bělidla

Smíchejte půl šálku práškového kyslíkového bělidla v kbelíku se dvěma litry teplé vody. Prášek dobře promíchejte, aby se rozpustil. Roztok naneste na zabarvená místa houbou nebo kartáčem s nylonovými štětinami (na spáry je nejlepší kartáč). Nechte jej působit alespoň 30 minut a poté opláchněte čistou vodou.

Vysušení povrchu

Čerstvě vyčištěné povrchy nechte uschnout na vzduchu.

Tip: Ocet je vhodný také k ošetření plísní a hniloby na oblečení a doplňcích. Vezměte předměty ven a očistěte je od co největšího množství povrchové plísně, čímž zabráníte šíření spor plísní uvnitř domu. Pokud lze předmět prát, použijte nejteplejší vodu doporučenou na štítku s údaji o péči a do pračky přidejte jeden šálek octa. Pokud skvrny zůstávají, vytvořte roztok kyslíkového bělidla a vody a nechte oblečení namočené alespoň osm hodin.

Pokud je to možné, otřete povrch kožených oděvů, bot a kabelek destilovaným bílým octem venku. Po odstranění plísně použijte kvalitní mýdlo na kůži a osušte měkkým hadříkem. Nechte předměty zcela vyschnout na vzduchu a poté je ošetřete kondicionérem na kůži.

Tipy, jak zabránit vzniku plísní v domácnosti:

  • Neprodleně opravte netěsnosti vodovodního potrubí.
  • Používejte odvlhčovač vzduchu a systémy HVAC, které pomáhají snižovat vlhkost uvnitř budov.
  • Nainstalujte zábrany proti vlhkosti do polosuterénních prostor a sklepů.
  • Často čistěte místa náchylná k tvorbě plísní, abyste udrželi jejich růst pod kontrolou.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Pro 2022>>
PÚSČPSN
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist