Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Obnova tůní v ČR

Lis 1520 Autor: Redakce

Drobné vodní plochy mají pro přírodu velký význam. Díky programu Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Ochrana biodiverzity se od roku 2010 v krajině objevilo 58 nových nebo obnovených tůní, 18 z nich na Valašsku. Letos to byly například čtyři obnovené tůně v pohoří Javorníky v CHKO Beskydy, které budou sloužit jako útočiště pro obojživelníky a bezobratlé živočichy.

louka vlci hrdlo tunTůně mají svůj život, vznikají a zanikají. Bohužel v současné době spíše jen zanikají – zazemňují se, zarůstají, protože k přirozenému vzniku nových nejsou vhodné podmínky (regulované vodní toky, zpevněné povrchy…). Proto musí pomoci člověk. Mnohdy i prostřednictvím techniky, které je obecně vnímána pro přírodu spíše jako hrozba. Tři zazemněné tůňky v údolí Provazné u Halenkova a jedna v závěru údolí Kýchová v Huslenkách tak byly letos obnoveny pomocí kráčejícího bagru. Na realizaci spolupracovala základní organizace ČSOP Javorníček s pracovníky Lesní správy Vsetín.

Tůňky mají velký význam pro místní populace chráněných obojživelníků, pravidelně se zde rozmnožuje čolek horský, ropucha obecná, skokan hnědý, skokan štíhlý, kuňka žlutobřichá a dokonce kriticky ohrožený čolek karpatský. Domov zde najde i řada vodních bezobratlých živočichů, jak třeba vážky, šídla a šidélka, potápníci, znakoplavky, klešťanky, bruslařky, chrostíci nebo vodní měkkýši.

Jelikož většina vzácných obyvatel tůní preferuje tůně osluněné, byl v Kýchové  společně se sedimenty odstraněn i nálet vrb a dalších dřevin, přímo z tůně pak rozsáhlý porost orobince širolistého.

Projekt Obnova a hloubení třech tůní pro rozmnožování obojživelníků v Halenkově – Provazném jedním z téměř dvou set projektů realizovaných v roce 2015 v rámci programu Ochrana biodiverzity. Ten je pravidelně finančně podporován Lesy ČR coby generálním partnerem programu, ale také Ministerstvem životního prostředí.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události

Přidat na Seznam.cz

Spolupracujeme:
Odběr novinek


Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist