Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Netřesky – nenáročné rostlinky nejen na skalku

Led 1824 Autor: Redakce

Kde vzaly netřesky své jméno? Kam je vysadíme, podle mouder našich předků prý blesk neudeří… Kdo ví, co je na tom pravdy, platí ale, že jsou to rostliny nenáročné a dokážou na zahrádce udělat hodně parády.

Na střeše, na skalce, na zídce… netřesky zvládnout vyrůst i tam, kde by jiné rostliny dlouho nevydržely. Ve středověku bylo jejich pěstování na střechách běžné, lidé tehdy věřili, že jde o oblíbenou rostlinku Jupitera – pána nebes, blesků a hromů. Cítili se být lépe chráněni při bouřce.

netresk

Co jsou to vlastně ty netřesky

Netřesky patří mezi sukulentní rostlinky z čeledi tlusticovité. Na sucho jsou adaptovány tak, že lépe zadržují přijatou vlhkost ve svých pletivech. Vodu nasbírají „na horší časy“ a v době sucha ze zásob čerpají. Typické uspořádání listů do spirály tvoří jakousi růžici, podle ní je taky poznáme.

Pozor, po odkvětu růžice odumírá, je to zcela normální. Porost je třeba jednou za čas obměnit, odstranit staré odumřelé rostlinky a vysadit místo nich jiné růžice, ty se rychle ujmou a zase místo rozzáří.

cerveny netresk

Jak se netřesky rozmnožují?

Kromě semen jsou to dceřiné růžice vyrůstající kolem dokola, z několika rostlinek jich brzy budete mít spoustu. Vysaďte je raději tam, kde tuto schopnost přivítáte. Pocházejí z různých koutů světa a na výběr je z atraktivních druhů. Liší se velikostí i barvami růžic, ty nejmenší mají růžice okolo 1 cm, velké druhy až 25 cm! Dalšími rozdíly jsou třeba hustota růžic, povrch listů, a jejich tvar.

Paleta netřesků je opravdu pestrá – různé odstíny zelené, šedozelená, modrozelená, černá, červená, žlutá… Listy mohou být vícebarevné, a když netřesk vykvete, barvy přibydou: kvetou bíle, žlutě i růžově. K nejpěstovanějším druhům u nás patří netřesk střešní, horský a pavučinatý.

netresk mnozeni

Sucho a teplo nevadí

Dominantní vlastností netřesků je jejich odolnost vůči suchu. Bez zálivky vydrží déle než jiné skalničky, nevadí jim sluníčko ani vyšší teploty. Na skalku tedy ideální, a nejen tam. Pěstovat je může i ten, komu vše ostatní nevydrží.

Kam netřesky vysadit?

Vděčné budou za celodenně osluněné stanoviště, ať už to bude okraj záhonku, zídka, skalka, nádoba, spáry mezi kameny, koryto, střecha… Pozor na skladbu substrátu, vyžadují jeho dostatečnou propustnost. Ideální bude kompost půl napůl s pískem nebo zemina smíchaná s pískem, a pokud nezapomenete ani na oddrenážování štěrkem, budou si „blahem chrochtat“.

netresk

Povrch půdy kolem rostlin bude vypadat lépe posypaný vrstvou kamínků, ty netřeskům zároveň prospějí, aby nenasedaly růžicí přímo do země. Hnojit je nemusíte, v suchu a horku je občas trochu zalejte. Ve vlhku, stínu a v podmáčených půdách jsou mnohem více napadány chorobami a pravděpodobně dlouho pěkné nevydrží. Před mrazy je chránit není třeba, odolají, přikrytí by jim spíše ublížilo.

A na závěr tip: netřesky mají i hojivé účinky! Rozřízněte list a vymačkejte z něj šťávu na drobné kožní poranění, oděrku nebo štípnut od hmyzu. Z listů se dá připravit i čaj.

 

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2022>>
PÚSČPSN
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist