Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Nestihli jste si natrhat barborky? V teplém pokoji se pupeny rozvinou dříve.

Pro 1908 Autor: Redakce

Svátek svaté Barbory připadá na 4. prosince. Ne každý ale stihne odebrat z višní a třešní větvičky právě v tento den. Pokud jste to také nestihli, nezoufejte. Máte totiž několik možností, jak si krásné jarní kvítky na Štědrý den užít, třebaže Barbora svůj svátek dávno oslavila.

nakvetene barborky

Podle jedné pradávné tradice větve odebrané z vhodného stromu ho probudí a dobrým lidem větvičky rozkvetou. Není ale vhodné odebírat větvičky z parků a kultivovaných sadů, kde se o pravidelný řez někdo stará. Vhodné jsou zplaněné stromy, kde je odebrání větviček vlastně takovou malou prořezávkou. Větvičky můžete také zakoupit. Ale pozor ne každý prodejce větvičky odebírá z vlastního sadu. Proto vždy žádejte rodokmen dané větévky. Koupit můžete i „barborky“ z poněkud méně všedních, někdy až exotických stromů, které jsou speciálně pěstovány pro vánoční trh.

Jak odebrat větvičky?

Připravte si velmi ostré zahradnické nůžky a při procházce vyberte vzrostlý strom. Vyberte větvičku, která má dostatek poněkud buclatých pupenů. Právě ty totiž skrývají zárodky květů na rozdíl od štíhlejších listových pupenů. Nůžkami udělejte rychlý kolmý přesný řez tak, aby byla rána co nejmenší. Velký strom si s ránou poradí. I tak ale můžete na ránu použít vosk nebo ji alespoň zaprášit práškem z dřevěného uhlí, který zabrání vnik infekcí do pletiv.

vetvicka barborek

Větvičky doma namočte na hodinu do studené vody. Následně dejte do vázy a vodu pravidelně dolévejte. Vodu totiž větvičky velmi rychle nasají a navíc také dochází k odparu. Vázu umístěte do interiéru s minimální teplotou 20° C. Při této teplotě větvičky vykvetou do tří týdnů.

Náš tip: krom větviček třešní a višní jsou velmi efektní také větévky slivoní, trnky a mandloní.

barborka z mandlone

14 dnů do Vánoc? Žádný problém!

Pokud vás čas tlačí, sáhněte po větvičkách dřevin, které kvetou brzy na jaře. Vhodné jsou „barborky“ z kaliny, kdoulovce, dřínu, zlatice, vilínu, forzýtie či jasmínu. V teple se první kvítky objevují klidně i za 10 dnů. I zde platí, že je vhodné větvičky namočit a následně pravidelně dolévat nebo vyměňovat vodu, aby nezahnívala.

barborky

Naše tipy:

  • Třebaže sytě zelené lístky patří pro mnohé z nás spíše k Velikonocům, zkuste si letos narašit třeba modřín, břízu, lísku nebo vrbu.
  • Jaro nám do svátečních interiérů mohou přinést také rychlené hyacinty a bramboříky. Ty bohužel ne každý umí pěstovat a většinou se jedná o záležitost několika týdnů. Pokud totiž v bytě nemáte chladnou světlou chodbu, brambořík vám jen těžko přežije.

 

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Led 2023>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist