Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Nertera granadensis – Korálový mech

Bře 1328 Autor: Renata Petříčková

nerteraAtraktivní rostlinka je jako vánoční ozdobička na stůl. Vypadá jako hebký mechový polštář, který je pokryt rudě oranžovými bobulemi, jež zrají na podzim a zůstávají na rostlině i přes zimu. Na netu jsem ji našla i pod vtipným názvem „klausovy pomeranče“.

No ano, tyto malé pomerančíky o velikosti cca 6 mm na mechu vypadají velmi atraktivně a přímo lákají k dozdobení vánočním třpytěním nebo k umístění do středu stolu jako samostatné ozdoby. Někdy je rudé úrody dokonce tolik, že zakryje všechnu zeleň pod ní.

Roste jako vlasy – časem na mikádo

Štíhlé, poléhavé stonky mají velmi drobné lístečky, a ačkoliv má květináček nejprve účes na ježka, časem se stonky začnou plazit z květináče ven a rostlinka vypadá velmi podobně jako Soleirolia, ačkoliv Nertera s ní příbuzná není. Ve své domovině, v jižních oblastech (jižní Amerika, Nový Zéland, Tasmánie), roste v přírodě ve formě huňatých polokoulí. Takže roste po opadu pomerančíků zdánlivě pomalu, ale roste. Připravte tedy svůj květináč na účes typu „mikádo“, i když stříhání a tvarování snáší výborně. Zatímco červené či jinak zbarvené pomerančíky nikdo nepřehlédne, předchází jim velmi nenápadné kvetení. Pro tento účel rostlinka přímo miluje letnění na nějakém to stinném, chráněném místě. Na podzim se pak dočkáte parádní úrody plodů.  Nertera miluje vzdušné místo, vzduch podporuje tvorbu plodů. Ve špatně větraných místnostech roste nedobře a trpívá plísní.

Světelné podmínky: ne na letní slunce!

Nertera granadensisJak jsem již zmínila, Nertera pochází z jižních zemí a tak miluje světlo, nikoliv však přímý letní žár. Myslete na její jemnou mechovou konzistenci, není to sukulent. A světlo musí být bez přímého slunce, horké umístění by ji brzy zahubilo. Ideální pro ni je východní nebo severní okno. To západní na ni už může být příliš teplé od odpoledního slunce.

Teplota: má raději chladno

Nertera má ráda chladnější místo, s teplotou maximálně kolem 20 °C, chodba či ložnice pro ni budou těmi pravými. Dokonce jí moc dobře nedělá ani vánoční aranžmá v přetopených bytech a lebedila by si raději v chladné, avšak nepromrzající místnosti s teplotou kolem 4 -10 °C, která je pro její přezimování ideální. Ne vždy se nám ji právě přes zimu podaří udržet v kondici a na vině je nejen vysoká zimní teplota, ale i suchý vzduch. V těchto podmínkách ji rádi ničí mšice či molice.

Vlhkost: mírná až vysoká

mnozeni koralovy mechMá totiž ráda občasné rosení, i když lepší je stabilně vlhčí a chladnější vzduch kolem. Při vyšších teplotách jí však orosením uděláte velmi dobře. Jinak je na vodu docela citlivá, na to pozor. Rostlina se zalévá výhradně spodem a v misce nesmí zůstat po nasycení zeminy přebytečná voda. K zahnívání jsou náchylné jak kořínky, tak i lístečky. Ale přesto lze říci, že se s pitím vody nepárá, zálivku vyžaduje poměrně hojnou, jen pozor na to, aby nestála v rybníčku zbytečné vody. Může však stát na misce s vlhkými oblázky, aby se kolem vypařovala vzdušná vlhkost.  Nenechte jí nikdy přeschnout, avšak před další zálivkou by měla být zemina sušší. Při zimování je zálivka až nepatrná, naprosto minimální.

Naprosto skvěle by se rostlinka cítila umístěná u domácí pokojové fontánky. Hnojení: 1x měsíčně, v zimě občas.

Zemina musí s ohledem na citlivé kořínky dobře propouštět.  Nesmíte opomenout drenáž na odtok přebytečné vody. Zemina pro rozmnožování i přesazování musí být lehká a kyprá s obsahem listovky nebo alespoň písku.  V nejhorším případě postačí i nějaký díl keramzitu. Ideální poměr zeminy: 1 díl hlinité zeminy, 1 díl listovky, 1 díl písku.

Rozmnožování: Dělením, koncovými řízky a semeny

mech koralovyNerteru si můžete celkem snadno namnožit a to nejlépe právě nyní, zjara.  Nejjednodušší je dělení malým trsem, kdy při přesazování můžete rostlinu rozdělit na několik menších kousků i s kořenovým balem. Sázíme ji do mělčích a rozložitějších nádob či mističek, její kořeny jsou mělké. Semena lze získat z plodů nebo koupit v sáčku v obchodě se semeny. Koncové řízky jsou další oblíbenou variantou. Jednoduše zapícháte do země vrcholové šlahouny a ty velmi rychle pouští kořínky.

POZOR! Pomerančíky, bobulky jsou JEDOVATÉ!

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvn 2023>>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist