Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Nepřekonané šípky

Pro 1323 Autor: Redakce

Šípky (růže šípková) patří mezi typické podzimní plodiny a pokud si jich domů pár přinesete, nebo dokonce pár kilo, máte neuvěřitelnou zásobárnu vitamínů, minerálů a enzymů a doslova domácí lékárničku na každý zimní neduh. Takže, co si z nich vyrobíme? Džem, čaj nebo snad něco úplně jiného? Elixír?

Červený zázrak plný zdraví

sipkyŠípky prosluly zejména svým vysokým obsahem vitamínu C (200 – 500 mg na 100g šípkové dužiny), dále obsahují velké množství vitamínu B, karotenů, tříslovin a hojivých slizových látek, které pomáhají nejen při horečnatých onemocnění, ale také při trávicích potížích. Používá se také při léčbě úplavice, krvácení dásní a proti průjmu. Účinnost zvyšuje, je-li šípkový čaj konzumován pravidelně!

Nejčastěji šípky sušíme, v sušičce však teplota nesmí přesáhnout 60 °C.

Sbíráme kvalitní, plně zralé šípky a chodíme pro ně co čistého prostředí. Tedy nikoliv k chemickým továrnám nebo ke keřům v blízkosti silnic. A hurá s nimi do kuchyně. Využití mají pestré, od typických až po poněkud magické.

Má i magické účinky!

Ostatně magické vlastnosti šípku jsou odpradávna známy. V řecké mytologii patřila kromě jiných také řecké bohyni krásy a žen, Afrodítě a vládne jí planeta lásky – Venuše. Šípkový květ má pět korunních lístků, které představují posvátné číslo, plod je potom podobenstvím lůna ženské bohyně. Šípková růže je velmi prastará rostlina, údajně se v Británii našla její semena v kostře ženy pocházející z mladší doby kamenné. Hned s prvním receptem se podíváme do historie.

Elixír i s větvičkami

magicke ucinky sipkuZajímavým elixírem zdraví je recept pocházející až ze středověku, kdy se šípky jedly i jako sladký dezert. 75 g olistěných větviček i se zralými šípky svaříme se 150 g medu nebo cukru a dolijeme jeden litrem přírodního vína (teoreticky můžeme použít v dnešní době jakékoliv kvalitnější víno). Nápoj začne při varu pěnit. Pěnu sbíráme, aby byl hezky čistý a průzračný, vaříme zhruba pět minut. Aby se asi starověké čarodějnice nenudily, bylo třeba tento nápoj ještě během dalších 4 týdnů takto povařit třikrát. Pak byl připraven ke zchlazení a k léčení. Pravidelným popíjením půlšálku tohoto likéru denně po dobu dvou týdnů jsme prý odolní vůči každé podzimní a zimní nemoci.

Šípkové víno

1 kg šípků opláchneme, rozdrtíme a nasypeme do 3 l vody svařené s 1,5 kg cukru. Dobře promícháme a když je směs chladná, přidáme vinné kvasinky. Zakryjeme a necháme týden stát v čisté nádobě. Každý den směs promícháme. Po týdnu tekutinu scedíme do demižónu, zajistíme vzduchovým uzávěrem a necháme fermentovat. Po skončení celého procesu kvašení směs přetočíme do dalšího čistého demižónu a necháme zhruba 3 měsíce dozrát, stočíme do lahví a uložíme na chladném místě.

Šípkový džem

Oblíbená pochoutka zabere hodně času především proto, že šípky jsou malé a jejich očištění časově náročné. Odstranit bubáka, pecičky a chloupky je náročné. Ovšem snaha stojí za to. Očištěné šípky zalijeme vodou, aby byly potopení a povaříme do jemného změknutí. Poté v mixéru směs rozmixujeme na požadovanou jemnost, můžeme nechat část ovoce celého… a opět vlijeme do hrnce. Přidáme cukr a želírovací přípravek dle návodu na sáčku. Povaříme, nalijeme do horkých sklenic a ještě pro jistotu pár minut zavaříme v zavařovacím hrnci. Dobrota nejen na chleba a pečivo, lívance a bramborové placky, ale také pro výrobu báječných omáček k masu.

Jak na chloupky?

Častým problémem jsou právě ty dráždivé svědivé chloupky. Takový legrační domácí svědivý prášek, mimochodem. Dráždivost chloupků je velmi nepříjemná a tak se doporučuje při čištění šípků pracovat v chirurgických rukavicích nebo si pomoci tím, že šípky čistíme rovnou ponořené ve vodě. Při vdechnutí a na sliznicích mohou vyvolávat nepříjemné pocity. To platí zejména pro sušení šípků, kdy je lépe před vložením do sušičky plody očistit. Při vaření marmelády některé recepty zpracovávají šípky i s bubáky, pecičkami a chloupky, protože varem chloupky změknou a pokud směs pasírujete přes jemné sítko, do výsledného produktu se nedostanou.

A ještě si uděláme…

Šípkový sirup

sipkovy cajPotřebujeme zhruba 1,5 kg zralých červených šípků a 2 litry vody. Šípky rozdrtíme, zalijeme vodou a na mírném ohni vaříme zhruba 10 minut. Poté přecedíme přes sítko a šťávu přefiltrujeme. Směs smícháme s 1,5 kg cukru a znovu povaříme na teplotě kolem 70 °C a horké plníme do lahví. Ještě můžeme krátce sterilizovat. Výborný sirup se hodí nejen do vody, ale hlavně do čaje. Dobrou chuť!

Jak vidíte, šípky jsou rozmanité a jejich použití široké. Můžeme je také kandovat, zavařovat, mrazit a používat jako podklad pod pikantní masa. Na závěr snad jen jedno doporučení. Šípky by raději neměly přicházet do styku s kovem (kromě nerezavějící ocele), protože se tím ztrácí vitamín C.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist