Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Nepodceňujte podzimní údržbu plastových oken

Lis 1622 Autor: Redakce

Po rekordních listopadových mrazech se počasí opět umoudřilo, a pokud jste nestihli pravidelnou podzimní údržbu plastových oken, ještě stále je čas. Proč je tato činnost před zimou důležitá a na co si dát při údržbě pozor?

VEKA okna

1. Ušetříte za energie

Pravidelná údržba má blahodárný vliv nejen na životnost oken, ale také na vaši peněženku. Přesným seřízením okem minimalizujete tepelné ztráty a čas strávený údržbou se zhodnotí v podobě nižších výdajů za vytápění.

2. Vyhnete se problémům s tepelnou a zvukovou izolací

Pokud údržbu dlouhodobě zanedbáváme, nevyhnutelně se dostaví problémy. Správně seřízená okna jsou spolehlivou ochranou před průvanem, vlhkostí a zabraňují pronikání zvuku z ulice. „Pro zachování vlastností plastových oken je nutná pravidelná revize. Zanedbání by mohlo vést ke ztrátě termoregulace nebo akustické izolace,“ říká odborník na okna a okenní profily Jindřich Kalda, hlavní technik společnosti VEKA.

3. Proč právě na podzim?

Pokud okno při zavírání mírně drhne nebo jde ztuha otočit kličkou, jedná se o jasné signály pro jeho seřízení. Teploty pod nulou i slunečné letní dny ovšem mají nepříznivé účinky na roztažnost okenních profilů. Pokud okna seřizujeme při vysokých letních teplotách či mrazivých zimních dnech, profil se může lehce zkroutit a seřízení bude nepřesné. Podzim je pro seřízení optimální, protože rozdíl mezi vnější a vnitřní teplotou je minimální.

4. Nezapomínejte na kování a těsnění

Minimálně jednou ročně je nutné věnovat péči také okennímu kování a těsnění. Doporučený postup při údržbě by měl být popsán v každém manuálu nezávisle na dodavateli oken. „V první řadě je důležité promazání pantů, aby se okno dalo bez problémů otevírat a zavírat. Zvýšenou pozornost si zaslouží i těsnící gumy. Pravidelně je zbavujte prachu a každý půlrok je ošetřete silikonovým olejem,“ radí Kalda. Veškeré prostředky potřebné ke správné údržbě jsou běžně k zakoupení u prodejce oken nebo v hobby marketech.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist