Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Neničte si záda, sedněte si na zdravotní židli

Lis 1625 Autor: Redakce

Stalo se Vám někdy, že vás tak intenzivně bolela záda, že jste museli přerušit práci a protáhnout se? Bolí Vás hlava a cítíte se unaveni? Už před polední pauzou se „kroutíte“ na židli, protože hledáte pohodlnou polohu a konec pracovní doby Vám připomíná nekonečno? Nejpravděpodobnější příčinou bude, že dlouhé hodiny pasivně sedíte ve strnulé pozici a tím páteř namáháte a přetěžujete ji. Tlak na meziobratlové ploténky je totiž při sezení dvojnásobný, než když stojíme a dokonce osminásobný oproti poloze vleže.

Jak je to možné?

zdravotni zidlePři sezení svaly a meziobratlové úpony nepracují, a proto tlak na meziobratlové ploténky roste. Nesprávnou polohou při sezení se tento tlak ještě zvyšuje. Moderní životní styl a způsob naší práce bohužel vyžaduje dlouhé sezení, často v nesprávné poloze. To způsobuje bolesti v bederní, hrudní nebo krční části páteře, bolesti hlavy, snížení aktivity a produktivity, kumulace stresu, omezení krevní cirkulace a zvýšenou únavu. Na záda je kladena extrémní zátěž a přitom naše svaly každodenně více a více ochabují.

Jak jste na tom Vy?

Podle posledního Evropského šetření o zdravotním stavu v ČR patří mezi nejčastější chronické choroby právě problémy v oblasti bederní či krční části páteře. Přes 52 % lidí uvedlo, že tento problém mají nebo měli, přičemž počet nemocných oproti předchozímu šetření prudce vzrostl. Dnešní děti tráví většinu času sezením u televize, videa, počítače, místo toho, aby dováděli venku. Výsledkem je, že si již od dětství pěstují nesprávné návyky, které mohou později vést až k selhání páteře a pohybového aparátu. U dětí je přitom velmi důležité zachytit a ovlivnit vývoj skoliózy v období růstu, později jsou tyto změny trvalé. Včasnou prevencí a cvičením tomu můžeme předejít.

Jak to můžeme změnit?

Jedinou prevencí je začít cvičit. Ale jak, když je tak málo času anebo se nám nechce? Účinným pomocníkem při potížích s páteří je též rehabilitační míč, protože po celý čas sezení na míči si zádové svaly neničíte, ale naopak je efektivně procvičujete, aniž byste o tom věděli. Mluvíme o aktivním sezení.  

Na rozdíl od běžných kancelářských židlí je totiž míč pohyblivý ve všech směrech a tak jsou po celou dobu aktivně zapojovány zádové a břišní svaly, i svaly pánevního dna, což vede k jejich účinnému posílení. Lékaři jej doporučují již řadu let a pacienti jsou stále znovu a znovu překvapováni rychlostí, s jakou se dají bolesti páteře odstranit. Odborníci se však shodují, že není vhodné na míči sedět déle než 2 hodiny denně, protože bez možnosti opřít záda o opěrku, se mohou vzpřimovače páteře přetížit a může vzniknout svalová horečka. Zdravé aktivní sezení dovedl k dokonalosti Slovinec Tomaž Ham, který začal před 12 lety vyrábět zdravotní židle SpinaliS s pohyblivým sedákem na pružině. Unikátní konstrukce židle evokuje a podporuje přirozený pohyb těla, na stejném principu jako míč, ale s dodatečnou oporou zad.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvn 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist